درمانگاه دندانپزشکی حکیم

بهترین مسکن برای دندان درد | درمان قطعی درد دندان

بهترین مسکن برای دندان درد

ابتلا به دندان درد می‌تواند باعث مشکلات بسیاری از جمله اختلالات خواب شود. در این مواقع اولین راه حل افراد استفاده از مسکن است. در این مقاله بهترین مسکن‌ها برای دندان درد را معرفی می‌کنیم. به خاطر داشته باشید که مسکن‌ها را طبق دستورالعمل روی بسته آن‌ها استفاده کنید. مصرف بیش از دوز توصیه شده ممکن است باعث ایجاد عوارض شود. مسکن برای دندان درد فقط برای تسکین درد استفاده می‌شود و راه‌حل دائمی برای درمان عارضه‌های دندان نیست.

باید بدانید که مسکن‌ها نمی‌توانند درمان کافی برای دندان درد باشند. اگر درد شدید است و بیش از چند روز طول کشیده است، باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید.

بهترین مسکن‌ها برای دندان درد

بهترین مسکن‌ها برای دندان درد عبارتند از:

استامینوفن یا پاراستامول

استامینوفن یا پاراستامول

به طور کلی پزشکان این مسکن را برای سردردهای جزئی، دردهای عضلانی، کمردرد، تب و دندان درد تجویز می‌کنند. این مسکن به جای کاهش التهاب، با مسدود کردن سیگنال‌های عصبی به مغز، مانع از انتقال درد می‌شود. معمولاً برای بیمارانی استفاده می‌شود که به داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) حساسیت دارند و نمی‌توانند آسپرین یا ایبوپروفن مصرف کنند. با این حال، استفاده بیش از حد از پاراستامول می‌تواند منجر به آسیب کبدی شود، به خصوص زمانی که با سایر مسکن‌ها ترکیب شود. به همین دلیل است که اگر بیماری شدید کبدی دارید، نباید استامینوفن مصرف کنید.

ناپروکسن

ناپروکسن

ناپروکسن یکی دیگر از NSAIDها است که تورم را کاهش داده و تا حدی به کاهش درد کمک می‌کند. در اصل، با کاهش هورمون‌هایی که باعث التهاب در بدن می‌شوند، عمل می‌کند. معمولاً پزشکان ناپروکسن را برای تورم مرتبط با دردهای قاعدگی، بورسیت، نقرس، آرتریت، تاندونیت یا اسپوندیلیت آنکیلوزان تجویز می‌کنند. این دارو می‌تواند تا حدودی روی درد دندان نیز موثر باشد. توجه داشته باشید، اگر سابقه واکنش آلرژیک به آسپرین یا سایر NSAIDها دارید، نباید از ناپروکسن استفاده کنید؛ و نیز نباید در دوزهای بالاتر یا بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف کنید، زیرا می‌تواند خطر سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش دهد.

کدامول

کودامول

این دارو، مخلوطی از پاراستامول و کدئین فسفات است که پزشکان برای تسکین درد کوتاه مدت تجویز می‌کنند. این دارو در دوزهای مختلف وجود دارد و مانند استامینوفن عمل می‌کند. تولید پروستاگلاندین‌ها (گیرنده‌های درد در مغز) را کاهش می‌دهد در حالی که کدئین فسفات از عملکرد اندورفین تولید شده در نخاع و مغز برای کاهش درد تقلید می‌کند. برخی از عوارض جانبی رایج کدامول می‌تواند شامل یبوست، حالت تهوع و استفراغ، سرگیجه و خواب آلودگی باشد. توجه داشته باشید که اگر به کدئین یا پاراستامول حساسیت دارید یا اگر دچار افسردگی تنفسی، آسم یا نارسایی کبد هستید، نباید کدامول مصرف کنید.

دیکلوفناک

دیکلوفناک

پزشکان اغلب از دیکلوفناک برای درمان دردهای خفیف تا متوسط استفاده می‌کنند. این دارو نیز یکی دیگر از داروهای ضدالتهابی است که موادی که باعث درد و التهاب در بدن می‌شوند را کاهش داده و از ایبوپروفن قوی‌تر است. پزشکان معمولاً این دارو را برای درمان علائم آرتریت، دردهای قاعدگی یا سردردهای میگرنی تجویز می‌کنند. عوارض جانبی شایع می‌تواند شامل سوء هاضمه، اسهال، سردرد، خواب آلودگی، گرفتگی بینی یا افزایش فشار خون باشد. دیکلوفناک همچنین می‌تواند خطر سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش دهد و باعث خونریزی معده یا روده شود. به خاطر داشته باشید که اگر فشار خون بالا، بیماری قلبی، سابقه زخم معده یا خونریزی، آسم و بیماری کبدی یا کلیوی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

ایبوپروفن

ایبوپروفن

بسیاری این دارو را بهترین مسکن بدون نسخه برای درد دندان می‌دانند. این دارو یکی دیگر از NSAIDها است که به طور کلی به خوبی توسط بدن تحمل می‌شود و تنها باعث ایجاد ناراحتی‌های گوارشی در تعداد کمی از بیماران می‌شود. همچنین، ایبوپروفن اغلب علاوه بر پاراستامول، برای تسکین درد شدیدتر و افزودن ضد التهاب استفاده می‌شود. با این حال، اگر مبتلا به آسم هستید، نباید از ایبوپروفن استفاده کنید و بروشور عوارض مصرف دارو را بخوانید.

آسپرین یا سالیسیلیک اسید

آسپرین یا سالسیلیک اسید

این دارو یکی از شناخته شده ترین و پرمصرف ترین مسکن‌ها در جهان است. در واقع، این اولین داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) کشف شده است. تب را کاهش می‌دهد و به عنوان یک ضدالتهاب عمل می‌کند. همچنین لخته شدن خون را کاهش می‌دهد، به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان آن را برای جلوگیری از سکته مغزی و حملات قلبی تجویز می‌کنند. همچنین، آسپرین مسکن خوبی برای استفاده در صورت افتادن دندان یا کشیدن آن توسط دندانپزشک نیست. آسپرین برای بیمارانی که به داروهای NSAID حساسیت دارند، زیر 16 سال یا مبتلا به آسم یا فشار خون کنترل نشده‌اند توصیه نمی‌شود. برخی از عوارض جانبی این دارو می‌تواند شامل تحریک معده، سوء هاضمه یا حالت تهوع باشد.

بهترین مسکن درد دندان برای کودکان

اگر کودک شما نیاز به تسکین فوری دندان درد دارد، شاید بخواهید به کودک خود تیلنول یا ایبوپروفن بدهید. در هر صورت حتماً دستورالعمل‌های دوز ارائه شده روی بسته بندی را دنبال کنید.

راه‌های درمان قطعی برای دندان درد

اگر دندان درد شما در حال پیشرفت باشد، تسکین درد موقت و خانگی کافی نخواهد بود. وقتی مشخص شد که مشکل در دهان شما علی‌رغم تلاش شما در حال بدتر شدن است، به دندانپزشکی مراجعه کنید.

درمان توسط یک متخصص دندانپزشکی بستگی به این دارد که چه چیزی باعث دندان درد شما شده است.

فلوراید تراپی

اگر پوسیدگی شما تازه شروع شده است، درمان به کمک فلوراید تراپی به ترمیم مینای دندان کمک می‌کند و گاهی اوقات می‌تواند پوسیدگی را در مراحل اولیه معکوس کند. فلوراید تراپی‌های حرفه‌ای حاوی فلوراید بیشتری نسبت به مقدار موجود در آب لوله کشی، خمیر دندان و دهان شویه‌ها هستند. درمان‌های فلوراید ممکن است در قالب مایع، ژل، فوم یا لاک باشد که روی دندان‌های شما مسواک زده می‌شود یا روی سطح کوچکی قرار گرفته و روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد.

پر کردن

پر کردن، که ترمیم نیز نامیده می‌شود، گزینه اصلی درمانی برای زمانی است که پوسیدگی فراتر از مراحل اولیه باشد. پرکننده‌ها از مواد مختلفی مانند رزین‌های کامپوزیت همرنگ دندان، چینی یا آمالگام دندان که ترکیبی از چند ماده است ساخته می‌شوند.

روکش کردن

برای پوسیدگی گسترده یا شکستگی دندان، ممکن است به روکش نیاز داشته باشید (روکشی که به صورت سفارشی جایگزین تمام قسمت تاج طبیعی دندان شما می‌شود). دندانپزشک شما تمام ناحیه پوسیده و مقدار کافی از بقیه دندان شما را سوراخ می‌کند تا از تناسب با سایر دندان‌ها اطمینان حاصل شود. همچنین روکش‌ها ممکن است از طلا، چینی با استحکام بالا، رزین، چینی ذوب شده روی فلز یا مواد دیگر ساخته شوند.

عصب کشی

هنگامی که پوسیدگی به مواد داخلی دندان شما (پالپ) می‌رسد، ممکن است به عصب کشی نیاز داشته باشید. این روش درمانی برای ترمیم و نجات یک دندان به شدت آسیب دیده یا عفونی به جای برداشتن آن است. پالپ دندان بیمار برداشته می‌شود و برای از بین بردن عفونت، گاهی اوقات دارویی در عصب دندان بیمار تزریق می‌شود؛ سپس پالپ دندان را با مواد به خصوصی پر می‌کنند.

کشیدن دندان

برخی از دندان‌ها به قدری دچار پوسیدگی می‌شوند که قابل ترمیم نیستند و باید کشیده شوند. کشیدن دندان می‌تواند شکافی ایجاد کند که به دندان‌های دیگر شما اجازه جابجایی می‌دهد. به همین منظور و در صورت امکان، یک بریج (پل دندانی) یا ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان از دست رفته باید کاشته شود.

اگر دندان درد درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

اغلب اوقات، دندان درد یک مشکل جدی است و نیاز به توجه دارد، ولی اگر آن را بدون مراقبت رها کنید، پوسیدگی بدتر می‌شود و منجر به مشکلات بزرگ‌تر و درمان‌های گران‌تر می‌شود. به عنوان مثال، اگر چند تا از دندان‌های شما به پر شدن نیاز دارند اما آن‌ها را رها کرده‌اید، باید بدانید که این پوسیدگی به عصب می‌رسد، و در مواقع شدیدتر ممکن است تنها راه باقی مانده کشیدن دندان باشد.

سوالات متداول

در مورد دندان درد چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که:

  • بیش از 1 یا 2 روز است که دندان درد دارید.
  • دندان درد شما شدید است.
  • با باز کردن دهان خود تب، گوش درد یا درد دارید.

آیا آموکسی سیلین درد دندان را متوقف می‌کند؟

آموکسی سیلین یکی از اولین آنتی بیوتیک‌هایی است که برای درمان عفونت دندان توصیه می‌شود. نشان داده شده است که این دارو به طور گسترد‌ه‌ای موثر است و در مقایسه با سایر داروها، عوارض جانبی گوارشی کمتری دارد. به طور کلی، آنتی بیوتیک‌ها به صورت مستقیم درد را تسکین نمی‌دهند، اما ممکن است با از بین رفتن عفونت توسط آنتی بیوتیک، درد کاهش یابد.

چگونه می‌توان از دندان درد پیشگیری کرد؟

از آنجایی که بیشتر دندان دردها نتیجه پوسیدگی دندان هستند، رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند از دندان درد جلوگیری کند. اقدامات خوب بهداشت دهان شامل مسواک زدن منظم با خمیر دندان حاوی فلوراید، نخ دندان کشیدن یک بار در روز، شستشوی یک یا دو بار در روز با دهانشویه ضد عفونی کننده و دو بار در سال مراجعه به دندانپزشک برای جرمگیری حرفه‌ای است. علاوه بر این اقدامات، غذاهای کم قند بخورید و از دندانپزشک خود در مورد سیلانت‌ها و کاربردهای فلوراید بپرسید.

چرا دندان درد در شب بیشتر می‌شود؟

دلیل اصلی درد دندان در شب، وضعیت خواب است. دراز کشیدن باعث هجوم خون بیشتر به سر می‌شود و فشار بیشتری را به نواحی حساس مانند دهان وارد می‌کند. همچنین، ما آنقدر در طول روز احساس فشار و درد نمی‌کنیم، زیرا بیشتر در حالت ایستاده یا نشسته هستیم.

آیا آبسه دندان خود به خود از بین می‌رود؟

آبسه دندانی اغلب (ولی نه همیشه) دردناک است. در هر صورت، این عارضه باید توسط دندانپزشک بررسی شود. دریافت درمان مناسب در اسرع وقت بسیار مهم است، زیرا آبسه به خودی خود از بین نمی‌رود و گاهی اوقات می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن سرایت کرده و شما را بیمار کند.

آیا دندان می‌تواند بدون ایجاد درد آبسه کند؟

در برخی موارد، آبسه دندان هیچ دردی ایجاد نمی‌کند یا درد از نظر فراوانی و شدت متفاوت است. گاهی اوقات با عفونت پری اپیکال، عفونت داخل دندان از طریق ریشه دندان به لثه وارد شده و حبابی (آبسه) روی لثه ایجاد می‌کند.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب