درمانگاه دندانپزشکی حکیم

ارتودنسی بدون کشیدن دندان | مزایا و روش ها

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

اگر تصمیم به نصب بریس‌های ارتودنسی نموده‌اید، ممکن است به شما گفته شده باشد که نیاز به کشیدن بعضی از دندان‌ها را دارید. البته، از دست دادن دندان به هر دلیلی اصلاً خوش‌آیند نیست، اما آیا این کار، واقعا ضروری است؟

از آنجایی که درمان ارتودنسی برای هر فرد متفاوت است، تنها راه برای دریافت پاسخ مشخص، این است که با دندانپزشک خود مشورت نمائید. با این حال، در مورد بعضی افراد، نیازی به کشیدن دندان نیست و شما می‌توانید یکی از آن افراد باشید. این مقاله را بخوانید؛ تا بیشتر بدانید که چرا در وهله اول به شما توصیه شده است که دندانتان را باید بکشند و چگونه ممکن است که بتوانید بدون کشیدن دندان، بریس نصب نمائید.

مزایای درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان

مهمتر از همه اینکه، کشیدن دندان، همیشه راه حلی برای بهتر به نظر رسیدن بقیه دندان‌های شما نیست. در واقع ممکن است که نمای دندان‌ها را بدتر کند. ثانیاً، عوارض ارتودنسی همراه با کشیدن دندان، بوجود نمی‌آید. برخی از عوارض جانبی مورد بحث، تحلیل رفتن لثه و همچنین تحلیل رفتن استخوان‌های فک است.

دندان‌های نیش ناصاف و دندان‌های کج، می‌توانند منجر به کناره گیری از اجتماع و کمبود اعتماد به نفس شوند. لبخند زدن و صحبت کردن، جنبه‌های ضروری توسعه روابط، در هر دو حوزه شخصی و حرفه‌ای است. با ارتودنسی بدون کشیدن دندان، می‌توانید با کمترین درد و ناراحتی، از لبخندی که به شما اعتماد به نفس می‌دهد، لذت ببرید.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان

برای هر کسی که دندان کشیده است، کاملاً آشکار است که چرا کسانی که تمایل به نصب بریس‌ها دارند، می‌خواهند بدانند آیا جایگزینی برای کشیدن دندان، در جهت نصب بریس‌ها وجود دارد یا خیر. اکثر افراد، به دنبال هر جایگزین دیگری، برای کشیدن دندان هستند و معمولاً یکی از اولین سوالاتی است که اکثر افراد هنگام بحث در مورد این روند از متخصص ارتودنسی خود می‌پرسند.

پاسخ به این سوال که آیا نیاز به کشیدن دندان هست یا نه، به عوامل مختلفی بستگی دارد. بعضی از این عوامل ممکن است شامل: سن بیمار، شلوغی بیش از حد دندان‌ها، عدم تقارن در گازگرفتن و اینکه آیا جراحی یا سایر روش‌ها گزینه‌ مناسبی هستند یا خیر، باشند. در زیر، چند فاکتور و گزینه دیگر وجود دارند که باید قبل از نیاز به کشیدن دندان، برای نصب بریس در نظر گرفته شوند.

ارتودنسی دیمون بدون کشیدن دندان

ارتودنسی دیمون بدون کشیدن دندان

یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های این روزها برای درمان‌های ارتودنسی، سیستم دیمون نام دارد. سیستم دیمون، از نیروهای محسوس بیولوژیکی استفاده می‌کند که با فرآیندهای تطبیقی ​​طبیعی بدن، برای ایجاد فضا به طور طبیعی کار می‌کنند، بنابراین ارتودنتیست‌هایی که از سیستم دیمون استفاده می‌کنند، اکنون می‌توانند اکثر موارد را بدون کشیدن دندان درمان نمایند. این سیستم، ممکن است با استفاده از سخت افزار شفاف یا فلزی روی دندان‌ها اعمال شود.

بیمار، همچنین می‌تواند رنگ‌های مختلف تسمه را انتخاب کند تا ظاهر و سبک منحصر به فردی برای خود ایجاد نماید. این یک سیستم ساده و قدرتمند برای کمک به ارائه بهترین نتایج با حداقل ناراحتی و زمان درمان است.

ارتودنسی با استفاده از ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی با استفاده از ارتودنسی نامرئی

سیستم ارتودنسی نامرئی، برای ترازکننده‌ها، جایگزینی کاملاً متفاوت برای بریس‌های سنتی، بدون نیاز به استفاده از سخت افزار شفاف یا فلزی، به بیماران ارائه می‌دهد. این سیستم، از سخت افزاری شبیه نگه‌دارنده‌ها یا محافظ‌های دهان استفاده می‌کند؛ تا دندان‌های شما را به آرامی در جای خود قرار دهد. مزایای این سیستم، این است که استفاده از آن آسان است و در مقایسه با بریس‌های سنتی، تمیز نگه داشتن دندان‌ها راحت تر است. این بریس‌ها می‌توانند برای بیماران در سنین نوجوانی و بزرگسالان استفاده شوند. فقط، زمانی این یک گزینه مناسب نیست، که بیمار آسیب دندانی غیرقابل نجات یا وضعیت شدید پوسیدگی دندان، داشته باشد. ارتودنسی نامرئی، به طور کلی نیاز به کشیدن دندان را کاهش می‌دهد، زیرا با گسترش ملایم فک بیمار، عمل می‌کند. این روش، می‌تواند فضایی برای دندان‌هایی که بیش از حد شلوغ هستند ایجاد کند و نیاز به کشیدن دندان را از بین ببرد.

تراشیدن دندان

تراشیدن دندان

این روش، جایگزین دیگری برای کشیدن دندان برای نصب بریس است. تراشیدن دندان، یک روش ارتودنسی است که برای باریک کردن بعضی از دندان‌ها، به منظور ایجاد فضای بیشتری روی خط فک شما استفاده می‌شود. این کار معمولاً زمانی انجام می‌شود که عرض دندان‌های شما، باعث شلوغی بیش از حد دندان‌ها شده باشد. هنگامی که متخصص ارتودنسی شما، کناره‌های بعضی از دندان‌ها را باریک می‌کند، به دندان‌های شما فضای بیشتری برای حرکت و رشد راحت و بدون نیاز به برداشتن دندان‌های دیگر می‌دهد. با افزایش سن، دندان‌ها به طور طبیعی، خود به خود در اثر سال‌ها جویدن، نخ دندان کشیدن و مسواک زدن باریک می‌شوند. با این حال، گاهی اوقات این برای ایجاد فضای کافی، در جهت نصب بریس‌ها کافی نیست. در این حال، تراشیدن دستی دندان‌ها، یک جایگزین عالی بجای کشیدن دندان است.

بسط‌ دهنده سقف دهان

بسط‌ دهنده سقف دهان

این گزینه، معمولاً فقط برای بیماران زیر ۱۶ سال، انجام می‌شود. یک بسط دهنده سقف دهان برای کمک به باز شدن سقف دهان، قبل از اینکه کاملاً در جای خود سخت شود، قرار داده می‌شود. این معمولاً در حدود سن 16 سالگی رخ می دهد. استفاده از بسط دهنده سقف دهان، فضای کافی برای رشد و جابجایی دندان‌ها بدون نیاز به کشیدن دندان ایجاد می‌کند.

لنگر موقت برای ارتودنسی (TAD)

لنگر موقت برای ارتودنسی

آخرین گزینه، TAD نام دارد. این فرآیندی است که می‌تواند نیاز به کشیدن دندان را قبل از قرار دادن بریس‌ها، برطرف نماید. این فرآیند، شامل محکم کردن یک یا چند دندان اصلی شما، در جای خود با استفاده از یک ایمپلنت بسیار کوچک در زیر لثه (مینی ایمپلنت) است. این ایمپلنت‌ها، مهم هستند؛ زیرا به کنترل تراز فک شما، کمک می‌کنند و به کاهش احتمال مشکلات ازدحام بیش از حد دندان‌ها با افزایش سن، کمک می‌نمایند.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقل

ارتودنسی بدون کشیدن دندان عقل

اگرچه اکثر مردم در نهایت مجبور به کشیدن دندان عقل خود، که به عنوان دندان آسیاب سوم نیز شناخته می‌شود، هستند، بعضی از بیماران، به قدری، خوش شانس هستند که دندان‌های عقل کاملاً صاف و سالمی دارند.

دندان عقل سالم، روی گاز زدن، تأثیر نمی‌گذارند، بنابراین در کار ارتودنسی تداخلی ایجاد نمی‌کنند. کشیدن دندان عقل، برای همه ضروری نیست. اما برای کودکانی که نیاز به بریس دارند، کشیدن پیشگیرانه، توصیه می‌شود.

گاهی کشیدن دندان تنها گزینه است

در صورت امکان، دندانپزشک، حفظ دندان‌های طبیعی شما را در اولویت قرار می‌دهد. اما گاهی اوقات، کشیدن دندان، واقعاً بهترین گزینه برای سلامت دهان و دندان شما است.

شرایطی که در آن ممکن است کشیدن دندان ضروری باشد، شامل: مراحل پیشرفته بیماری پریودنتال یا پوسیدگی شدید، ناهنجاری‌ها، نهفتگی یا آسیبی است که دندان را غیرقابل نجات کرده است.

دندانپزشک همچنین ممکن است کشیدن دندان را به منظور ایجاد فضایی برای ارتودنسی یا متناسب کردن پروتزها یا ایمپلنت دندان توصیه کند.

کشیدن دندان‌های شیری برای ارتودنسی

کشیدن دندان‌های شیری برای ارتودنسی

هر فردی در طول زندگی خود دو دسته دندان دارد: دندان‌های شیری و دندان‌های دائمی. یکی از اولین کارهایی که ارتودنتیست شما در مشاوره اولیه انجام می‌دهد، این است که تعداد دندان‌های شما را بررسی کند. با اینکه همه افراد متفاوت هستند، اما دندان‌های شیری، معمولاً در سن خاصی و با ترتیب خاصی، رشد می‌کنند. این دندان‌ها، اگر خیلی زود یا دیر بیفتند می‌توانند مشکل ساز شوند. اگر خیلی زود بیرون بیایند، می‌توان طرحی را در نظر گرفت که فضا را تا زمانی که دندان‌های دائمی رشد کنند، حفظ نماید.

اگر دندان‌های شیری به موقع نیفتند، ممکن است که مشکل ارتودنسی ایجاد کنند یا نشان دهند که مشکلی از قبل، وجود داشته است. بنابراین، گاهی اوقات، لازم است دندان‌های شیری را بکشید تا مطمئن شوید که رویش و رشد طبیعی دندان‌های دائمی به درستی انجام می‌شود.

کشیدن دندان‌های دائمی برای ارتودنسی

کشیدن دندان‌های دائمی برای ارتودنسی

اکثر والدین نگران کشیدن دندان‌های شیری فرزندان خود نیستند، اما، بسیاری از مردم در کشیدن دندان‌های دائمی مردد هستند. دلایل متعددی وجود دارند که، نیاز به کشیدن دندان‌های دائمی قبل از قرار دادن بریس را نشان می‌دهند، که عبارتند از:

  • شلوغی: اگر فضای مورد نیاز برای تراز کردن دندان‌ها کمتر از فضای موجود باشد، ممکن است نیاز به کشیدن دندان‌های دائمی باشد. اگر بیمار، درگیر با شلوغی متوسط ​​تا شدید و ناکافی بودن لثه یا استخوان باشد، ممکن است قبل از درمان ارتودنسی، نیاز به کشیدن دندان‌های دائمی باشد.
  • بیرون زدگی: اگر بیمار دارای دندان‌های جلویی بیرون‌زده باشد، کشیدن دندان در هر دو طرف، به ارتودنتیست اجازه می‌دهد تا دندان‌ها را در موقعیت مناسب قرار دهد تا برای بیمار، نمای صورت خوبی به وجود آید.
  • اوربایت یا آندربایت: اگر اندازه فک بالا و پایین متفاوت باشد، یا با هم مطابقت نداشته باشند، ممکن است برای جبران این مشکل، نیاز به کشیدن دندان باشد. کشیدن دندان، در این موارد، می‌تواند نیاز به جراحی فک را، در اکثر بیماران مبتلا به اوربایت و در برخی از بیماران آندربایت برطرف نماید. اکثر بیماران مبتلا به اوربایت یا آندربایت، مایل به کشیدن دو دندان دوپایه فوقانی هستند تا از نیاز به جراحی فک، جلوگیری شود.

سوالات متداول

چه زمانی راهی برای ارتودنسی بدون کشیدن دندان وجود ندارد و چرا؟

کشیدن دندان برای نصب بریس، فقط در موارد معدودی ضروری است، مثلاً اگر دندان‌های شما بیش از حد شلوغ باشند. هدف اصلی از کشیدن دندان، برای بریس دستیابی به نتایج با کیفیت بالا است. با این کار، دندان‌های منظم و گاز زدن بسیار سالمی خواهید داشت. توجه داشته باشید که فقط شلوغی جدی دندان‌ها، نیاز به کشیدن دندان دارد.

معمولاً کدام دندان برای ارتودنسی کشیده می‌شود؟

احتمال کشیده شدن دندان‌های آسیاب کوچک، زیاد است. با این حال، این بستگی به مورد خاص بیمار خواهد داشت. در موارد نادر، ممکن است دندان‌های آسیاب عقبی را نیز بکشند.

آیا کشیدن دندان حالت لب را عوض می‌کند؟

کشیدن دندان، گاهی اوقات برای تغییر موقعیت یا “حالت” لب‌ها استفاده می‌شود. با این حال، این روش، همیشه بدون خطا نیست. لب‌هایی که به میزان زیادی برجسته‌اند ممکن است بعد از کشیدن بیشتر مورد توجه، قرار گیرند.

کشیدن برای ارتودنسی چه مزایایی دارد؟

با کشیدن دندان‌ها، فضاهایی در دهان ایجاد می‌شود که به ارتودنتیست اجازه می‌دهد تا دندان‌ها را به درستی مرتب نماید. کشیدن دندان، همچنین به متخصص ارتودنسی این فرصت را می‌دهد تا با استفاده از تکنیک‌های دیگر، عیوب خاصی را اصلاح نماید که در غیر این صورت، با وجود تمام دندان‌ها به راحتی قابل انجام نیستند.

آیا کشیدن دندان برای ارتودنسی می‌تواند به اصلاح حالت فک کمک کند؟

نحوه قرار گرفتن فک، می‌تواند تعیین کند که آیا بیمار، مبتلا به اوربایت است یا آندربایت. در مواردی که گاز زدن به شدت، ناهنجار باشد، ممکن است نیاز به جراحی باشد. در اغلب موارد، کشیدن دندان می‌تواند جایگزینی برای جراحی باشد.

در صورت ازدحام دندان‌ها آیا می‌توان بدون کشیدن دندان ارتودنسی انجام داد؟

یکی از گزینه‌های نهایی گزینه TAD نام دارد. این فرآیندی است که می‌تواند نیاز به کشیدن دندان را قبل از قرار دادن بریس‌ها، برطرف نماید. این فرآیند، شامل محکم کردن یک یا چند دندان مهم شما، با استفاده از یک ایمپلنت بسیار کوچک در زیر لثه است. اما ممکن است این روش، برای موارد شدید کارایی نداشته باشد.

مقالات مرتبط
بهترین متخصص ارتودنسی در قم

بهترین متخصص ارتودنسی در قم

ارتودنسی شاخه‌ای از دندانپزشکی است که به نامرتبی دندان می‌پردازد. ممکن است فردی مبتلا به اوربایت، آندربایت، شلوغی دندان‌ها، کجی دندان و یا ناهنجاری فک

مطالعه »
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب
تماس با درمانگاه حکیم