درمانگاه دندانپزشکی حکیم

ارتودنسی نامرئی: انواع، مزایا و مراقبت از آن

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی جایگزینی است که به افراد این اجازه را می‌دهد تا خود را به علت شرم ناشی از نشان داده شدن ارتودنسی دندان‌هایشان، از این درمان محروم نکنند. بیش از 2 میلیون بیمار در سراسر جهان از این روش درمانی استفاده می‌کنند. در اینجا شما را با مزایا، انواع، نحوه استفاده و تمیز کردن ارتودنسی نامرئی آشنا خواهیم کرد. به یاد داشته باشید که هر زمان قصد کردید بدفرمی‌های دندان‌های خود را با ارتودنسی نامرئی اصلاح کنید، باید به دندانپزشکی مجرب و ماهر مراجعه کرده تا خدمات درمانی مناسبی را به شما ارائه کند.

ارتودنسی نامرئی چیست؟


ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامرئی همانطور که از نامش پیداست، جایگزینی زیباتر برای ارتودنسی‌های فلزی سنتی است تا بیمار احساس راحتی و اطمینان بیشتری نسبت به خود داشته باشد. به همین دلیل است که ارتودنسی نامرئی مورد استفاده بیشتر بزرگسالان قرار گرفته است، به ویژه آنهایی که در مشاغل عمومی کار می‌کنند و مایل نیستند توجه عموم را به دندان‌های خود جلب کنند.

مزایای ارتودنسی نامرئی


ارتودنسی نامرئی علاوه بر نامرئی بودن، مزایای دیگری نیز برای بیمارانی که این روش درمانی را انتخاب می‌کنند، دارد. از آنجایی که این نوع ارتودنسی‌ها، با مواد غذایی تماس ندارند، استفاده از آن‌ها تاثیری بر عادات غذایی روزانه شما نخواهد داشت. علاوه بر این، از آنجایی که قابلیت جدا شدن از دندان را نیز دارند، می‌توانید هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن آن‌ها را کنار بگذارید و از خوردن غذای مورد علاقه خود یا انجام سایر فعالیت‌ها با خیال راحت لذت ببرید. همانطور که ممکن است بدانید، یکی از مشکلات ارتودنسی نیاز به مراجعه به دندانپزشک در فواصل زمانی کوتاه است که شاید بسیار زمان بر باشد. خوشبختانه ارتودنسی نامرئی این مشکل را نیز حل کرده و از طریق استفاده از آن، نیازی به مراجعه زیاد به دندانپزشک خود نخواهید داشت و می‌توانید در وقت خود صرفه‌جویی کنید. به یاد داشته باشید که همیشه از متخصص ارتودنسی خود بخواهید که بهترین نوع از ارتودنسی را برای شما انتخاب کند.

اکثر مشکلات دندانی مانند ازدیاد دندان‌ها، فاصله زیاد بین آن‌ها، کراس بایت، اوربایت و اپن بایت با این روش قابل درمان می‌باشند.

سایر مزایای ارتودنسی نامرئی عبارتند از:

  1. نامرئی بودن مهمترین مزیت ارتودنسی نامرئی محسوب می‌شود.
  2. استفاده آسان و تاثیر منفی کمتر بر فعالیت‌های روزانه.
  3. تحریک کمتر دندان‌ها، لثه‌ها، مخاط دهان و گونه‌ها
  4. مسواک زدن و نخ‌دندان کشیدن آسان و معمولی (مسواک زدن در ارتودنسی معمولی با براکت‌های فلزی دشوارتر است).

ارتودنسی نامرئی چگونه عمل می‌کند؟


ارتودنسی نامرئی چگونه عمل می‌کند؟

ارتودنسی نامرئی، فقط سلامت و زیبایی لبخند را بهبود می‌بخشد. این نوعی از ارتودنسی جلب توجه نمی‌کند، زیرا معمولا به رنگ مینای دندان یا نامرئی است. مانند ارتودنسی‌های فلزی سنتی، ارتودنسی نامرئی بر روی دندان‌ها فشار وارد کرده و باعث می‌شود بدفرمی دندان‌ها به تدریج اصلاح شود. این ارتودنسی‌ها بسته به نوع آن‌ها، به روش‌های مختلفی این فشار را به دندان وارد می‌کنند. همانطور که در ادامه خواهیم دید، ارتودنسی نامرئی می‌تواند شامل براکت‌های نامرئی یا اسپلینت‌های دندانی باشد.

انواع ارتودنسی نامرئی


انواع ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی توصیه شده برای هر بیمار، بسته به مشکلات دندانی خاص وی، با بیمار دیگر متفاوت خواهد بود. برای اینکه بدانید کدام نوع درمان ارتودنسی نامرئی به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد، باید با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید. به طور کلی، ارتودنسی‌های نامرئی موجود را می‌توان به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم کرد.

ارتودنسی نامرئی ثابت

در میان ارتودنسی‌های ثابت، ارتودنسی سرامیکی، ارتودنسی یاقوت کبود (هر دو شامل براکت‌های زیبایی که در جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرند، هستند) و ارتودنسی لینگوال (که در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند)، از رایج‌ترین انواع هستند.

ارتودنسی سرامیکی

این نوع ارتودنسی، فلزی شکل بوده و تنها تفاوت آن‌ها این است که از ماده‌ای نزدیک به رنگ مینای دندان تولید می‌شوند و تقریبا از بیرون نامرئی به نظر می‌رسند. ارتودنسی سرامیکی مانند ارتودنسی فلزی، نیاز به پیگیری‌های مکرر و مراجعه ماهانه به کلینیک برای تنظیم قوس دارند.

ارتودنسی یاقوت کبود

این نوع از ارتودنسی‌ها شباهت زیادی به ارتودنسی سرامیکی داشته، اما تفاوت اصلی آن‌ها در موادی است که از آن ساخته شده‌اند. ارتودنسی یاقوت کبود نامرئی است، بنابراین کاملا با رنگ طبیعی دندان سازگار است. همچنین ارتودنسی یاقوت کبود بسیار مقاوم بوده و به خوبی به دندان‌ها وصل می‌شود.

ارتودنسی لینگوال

تنها نوع ارتودنسی نامرئی بوده که از فلز ساخته شده‌ است. آن‌ها را می‌توان به عنوان “ارتودنسی نامرئی” طبقه بندی کرد زیرا این ارتودنسی‌ها در پشت دندان‌ها قرار گرفته و نامحسوس می‌باشند. این نوع ارتودنسی نیز، نیاز به مراجعه حضوری و مکرر در کلینیک برای تنظیمات دارد.

ارتودنسی نامرئی متحرک

الاینرهای نامرئی (Clear aligners)، به عنوان جایگزینی کاربردی‌‌تر برای ارتودنسی ثابت بوده که علاوه بر قابلیت جابجایی، مزایای دیگری نیز دارند. این نوع از ارتودنسی‌ها متشکل از دو اسپلینت نامرئی و متحرک بوده که کاملا با دندان‌های بیمار سازگاری دارند. این ارتودنسی‌ها، برای حرکت تدریجی دندان‌ها تا رسیدن به تراز صحیح، فشار وارد می‌کنند. همچنین بیمار به کمک نصب چنین ارتودنسی می‌تواند بهداشت دهان و دندان بهتری داشته و دندان‌های خود را به خوبی مسواک بزند. الاینرهای نامرئی بسیار سخت و مقاوم بوده و بعید است مانند سایر ارتودنسی‌ها شکسته شوند.

نحوه تمیز کردن ارتودنسی نامرئی


نحوه تمیز کردن ارتودنسی نامرئی

قبل از اینکه توضیح دهیم چگونه ارتودنسی نامرئی را باید تمیز کنید، باید نوع ارتودنسی نامرئی را در نظر بگیریم. از یک طرف، در مورد براکت‌ها باید بسیار مراقب باشید، چرا که براکت‌ها غیر قابل جابجایی بوده و همین امر، کار را هنگام استفاده از نخ دندان دشوارتر می‌کند، زیرا قوس فلزی اجازه دسترسی آسان بین دندان‌ها را نمی‌دهد. علاوه بر این، از آنجایی که ارتودنسی‌ها به سطح دندان متصل می‌شوند، به این معنی است که برای تمیز کردن آن‌ها باید خوب مسواک بزنید. از طرفی با ارتودنسی‌های نامرئی متحرک، مسواک زدن بدون مشکل انجام می‌شود؛ زیرا وقتی می‌خواهید دندان‌هایتان را مسواک بزنید، فقط باید الاینرها را برداشته و طبق معمول مسواک بزنید. برای تمیز کردن خود ارتودنسی‌ها، تنها چیزی که نیاز دارید یک مسواک نرم و صابون است تا کثیفی یا پلاکی که ممکن است در حین استفاده به آنها چسبیده باشد از بین برود.

مدت زمان درمان با ارتودنسی نامرئی


به طور متوسط، درمان با ارتودنسی نامرئی بین 6 تا 36 ماه می‌تواند طول بکشد. برای اینکه به طور دقیق بدانیم درمان ارتودنسی نامرئی شما چقدر طول خواهد کشید، متخصص ارتودنسی باید مورد شما را ارزیابی کند. همچنین مدت زمان درمان با ارتودنسی نامرئی، بسته به نوع درمان ارتودنسی انتخابی و میزان بدفرمی دندان شما ممکن است کمی متفاوت باشد.

معایب ارتودنسی نامرئی


  1. از آنجایی که ارتودنسی نامرئی قابلیت جابجایی دارد، نیاز به همکاری بیمار دارد و احتمال از بین رفتن پلاک دندانی نیز وجود دارد.
  2. برخی از ناهنجاری‌های شدید دندان و فک را نمی‌توان با این روش اصلاح کرد.
  3. ارتودنسی نامرئی نسبت به سایر ارتودنسی‌ها گرانتر می‌باشد.

قیمت ارتودنسی نامرئی


قیمت ارتودنسی نامرئی

هزینه ارتودنسی نامرئی بسته به نوع درمان انجام شده، پیچیدگی مشکلات دندانی و متخصصی که این کار را انجام می‌دهد متفاوت است. در واقع، ارتودنتیست‌ها در اعمال نرخ‌های انتخابی خود آزادند و بنابراین ممکن است قیمت‌ها بسته به مکان مطب دندانپزشکی و اعتبار کلینیک متفاوت باشد. عوامل دیگری نیز هنگام محاسبه هزینه ارتودنسی نامرئی نقش دارند، مانند برند ارتودنسی و تکنیک های مورد استفاده. بهتر است بدانید که ارتودنسی نامرئی تحت پوشش بیمه سلامت نمی‌باشد ولی با این حال، برخی از دندانپزشکان برای بیماران خود تخفیفاتی را در نظر می‌گیرند.

سوالات متداول


چه کسانی می‌توانند تحت درمان با ارتودنسی نامرئی قرار گیرند؟

هر کسی می‌تواند ار این ارتودنسی‌ها استفاده کند.

آیا درمان با ارتودنسی نامرئی بیشتر از ارتودنسی سنتی طول می‌کشد؟

ساختار ارتودنسی نامرئی می‌تواند بر طول مدت درمان تأثیر بگذارد، اما پیچیدگی مشکلات دندانی که باید درمان شود، آن چیزی است که در اصل این مدت زمان را تعیین می‌کند.

آیا حداقل سن برای شروع درمان با ارتودنسی نامرئی وجود دارد؟

خیر. متخصصان توصیه می‌کنند کودکان را در حدود سن 6 سالگی برای مشاوره نزد متخصص ارتودنسی ببرید تا بررسی شود که دندان ها به طور طبیعی رشد می‌کنند یا خیر. اگر در این سن نیاز به انجام ارتودنسی باشد، باید این کار را برای کودک خود انجام دهید.

چه زمانی می‌توان نتایج ارتودنسی نامرئی را دید؟

اگرچه در بسیاری از موارد نتایج ارتودنسی نامرئی پس از ماه سوم درمان قابل مشاهده است ولی همه چیز به تشخیص و نوع ارتودنسی انتخابی بستگی دارد.

بهترین نوع ارتودنسی نامرئی چیست؟

هیچ نوع مشخصی از ارتودنسی نامرئی وجود ندارد که بهتر از نوع دیگر باشد، فقط آنچه برای شما بهترین است باید طبق نظر متخصص توصیه شود.

جدیدترین نوع ارتودنسی نامرئی کدام است؟

جدیدترین نوع ارتودنسی نامرئی، الاینرهای نامرئی هستند. این نوع ارتودنسی، نوآورانه ترین مدل بوده و مزایای زیادی نسبت به سایر انواع ارتودنسی نامرئی دارد.

آیا ارتودنسی نامرئی برای درمان بدفرمی‌های دندان ما جواب می‌دهد؟

بله، ارتودنسی نامرئی به همان اندازه ارتودنسی سنتی موثر است.

آیا ارتودنسی نامرئی بهتر از سایر ارتودنسی‌ها است؟

این نوع ارتودنسی برای افراد دارای کجی شدید دندان و بیشتر کودکان و نوجوانان بهتر است. همچنین برای بزرگسالانی که خواهان یک روش صاف کردن دندان‌ها به صورت نامحسوس و راحت‌تر هستند، بهترین است.

ارتودنسی‌های نامرئی چقدر دوام می‌آورند؟

بسیاری از متخصصان ارتودنسی توصیه می‌کنند که بسته به مورد درمانی شما، درمان با ارتودنسی نامرئی بین 6 تا 12 ماه یا بیشتر طول می‌کشد.

آیا با ارتودنسی نامرئی می‌توان خوابید؟

ارتودنسی نامرئی زمانی که بیش از 20 ساعت در روز از آن استفاده کنید، از جمله زمانی که در خواب هستید، فواید بیشتری برای شما دارد. بنابراین هنگام خواب باید از ارتودنسی نامرئی خود استفاده کنید. علاوه بر این، شما باید ارتودنسی نامرئی یا الاینرهای خود را تنها برای نوشیدن نوشیدنی های گرم، غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خود خارج کنید.

آیا دندان‌ها با ارتودنسی نامرئی لق می‌شوند؟

ارتودنسی نامرئی به طور کلی بدون درد است، اما ممکن است در حین استفاده از آن‌ها احساس کنید که دندان هایتان لق شده‌اند. این به این دلیل است که دندان ها در واقع در حال جابجایی هستند و این احساس کاملا طبیعی می‌باشد.

اگر 24 ساعت کامل از ارتودنسی نامرئی استفاده نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟

بزرگترین خطر این است که دندان ها ممکن است به فرم بد سابق خود برگردند. الاینرهای ارتودنسی نامرئی برای 22 تا 23 ساعت در روز استفاده می‌شوند. حال هرچه مدت زمان استفاده از آن‌ها کمتر از این باشد، خطر آسیب رساندن به دندانن‌هایتان را بیشتر خواهید کرد.

آیا می‌توان با وجود ارتودنسی نامرئی قهوه نوشید؟

بهتر است هنگام نوشیدن اینگونه نوشیدنی‌ها، قسمت ارتودنسی خود را قبل از مصرف از دهان دربیاورید.

آیا ارتودنسی نامرئی ارزش هزینه کردن را دارد؟

بله. ارتودنسی نامرئی تنها به یک سال درمان نیاز دارد. هیچ محدودیتی برای غذا و نوشیدنی وجود ندارد و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن با وجود این نوع ارتودنسی‌ها، آسان تر می‌شود.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب
تماس با درمانگاه حکیم