درمانگاه دندانپزشکی حکیم

هزینه بلیچینگ دندان چقدر است و چه عواملی بر قیمت آن موثر است؟

هزینه بلیچینگ دندان

داشتن لبخندی زیبا و درخشان کمک می‌کند تا اعتماد به‌ نفس بیشتری پیدا کنید و در ملاقات‌ها اثر بهتر و ماندگارتری بر مخاطبین‌تان بگذارید. افزایش تقاضا برای سفیدتر و درخشان‌تر کردن دندان‌ها موجب شده است طیف گسترده‌ای از روش‌های مختلف برای بلیچینگ دندان‌ها در مطب ارائه شود.

در کنار داشتن دندان های سفید و زیبا، هزینه بلیچینگ دندان نیز برای افراد متقاضی مهم است. آن‌ها دوست دارند تا با قیمتی مناسب و مقرون به صرفه به نتیجه‌ی دلخواهشان دست پیدا کنند. در این مقاله ما به بررسی قیمت بلیچینگ دندان خواهیم پرداخت.

قیمت بلیچینگ دندان

قیمت بلیچینگ دندان

واقعیت این است که سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها درمانی با هزینه قابل‌ قبول است که مزایای فوق‌العاده‌ای را به همراه دارد.

دندانپزشک محلول حاوی 35% پراکسید هیدروژن (ماده فعال) را روی دندان‌ها می‌زند. سپس پراکسید هیدروژن را با تابش نور پرتوان فعال می‌کند تا فرایند سفید شدن دندان تسریع شود. هر جلسه بلیچینگ دندان تقریباً یک ساعت طول می‌کشد. اما این زمان تقریبی است. زیرا هرچه دندان‌های شما زردتر باشد، این مراحل باید به تعداد دفعات بیشتری تکرار شوند. و طبیعتاً هزینه‌ی بلیچینگ نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

عامل‌های دیگری نیز بر هزینه نهایی بلیچینگ دندان‌ها اثر می‌گذارد که از آن جمله می‌توان به نوع فناوری مورد استفاده برای سفید کردن دندان‌ها، لزوم انجام درمان‌های دیگر، فاصله بین دفعات بلیچینگ و موقعیت جغرافیایی کلینیک اشاره کرد.

هزینه بلیچینگ دندان در مطب، از هزینه‌ی بلیچینگ با کیت‌های خانگی بیشتر است. اما باید توجه داشته باشید که انجام این خدمات در مطب دندانپزشکی و تحت نظر دندانپزشک متخصص از بروز برخی عوارض بلیچینگ دندان جلوگیری کرده و هزینه‌های جانبی ناشی از استفاده از مواد سفید کننده بی‌کیفیت یا غیر استاندارد را کاهش می‌دهد.

عوامل موثر بر هزینه‌ی بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان فرایندی است که عوامل مختلفی بر قیمت آن تاثیر می‌گذارند. در این بخش تاثیر هریک از این عوامل را بررسی خواهیم نمود.

بلیچینگ خانگی و بلیچینگ حرفه‌ای در مطب

بلیچینگ خانگی و بلیچینگ حرفه‌ای در مطب

تغییر رنگ چشمگیر در مدت زمانی کوتاه مزیت اصلی بلیچینگ در مطب است. بلیچینگ حرفه‌ای در مطب شامل استفاده به دقت کنترل‌شده از ژل نسبتاً غلیظ پراکسید هیدروژن است. دندانپزشک یا تکنسین آموزش‌دیده، ابتدا با استفاده از رابردم از لثه‌ها محافظت می‌کند و سپس ژل را روی دندان‌ها می‌زند. پراکسید هیدروژن عموماً چند دفعه در فواصل 15 تا 20 دقیقه‌ای روی دندان‌ها باقی می‌ماند، کل زمان درمان در نهایت حداکثر یک ساعت می‌شود. برای از بین بردن لکه‌های بسیار مقاوم توصیه می‌شود که بیمار یک یا چند بار دیگر برای بلیچینگ به مطب مراجعه کند.

در روش بلیچینگ خانگی، دندانپزشک شما ابتدای یک پلاک از دندان‌های شما می‌سازد که درون این پلاک ژل سفید کننده با خلوص پایین‌تر قرار خواهد گرفت و می‌توانید آن را بر روی دندان خود قرار دهید. مدت زمان استفاده از این ژل به خلوص آن بستگی دارد، اما گاهاً می‌توان تا چند ساعت نیز از این ژل استفاده نمود. البته این روش به ندرت توصیه می‌شود، زیرا بر خلاف بلیچینگ حرفه‌ای در مطب هیچ نوع ماده‌ی محافظتی بر روی لثه‌های شما قرار نمی‌گیرد و می‌تواند باعث حساس شدن دندان‌ها و لثه شما گردد.

مشخص است که بلیچینگ در مطب هزینه بیشتری نسبت به بلیچینگ در خانه دارد. لازم به ذکر است که بلیچینگ در مطب با لیزر و بدون لیزر انجام می‌گیری که سفید کردن دندان با لیزر موثر‌تر است و نتیجه ماندگارتری دارد، لذا هزینه آن نیز بالاتر خواهد بود.

میزان زرد بودن دندان‌ها

 زرد بودن دندان ها

تغییر رنگ دندان مشکلی است که برای همه پیش می‌آید. حتی اگر دندان‌هایی منظم و زیبا داشته باشید، باز هم ممکن است دندان‌های‌تان زرد و بدرنگ شود. بدرنگ شدن دندان‌ها اعتماد به نفس و عزت نفس را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

دلایل فراوانی برای زرد بودن یا زرد شدن دندان‌ها وجود دارد. یکی از شایع‌ترین دلایل زردی دندان‌ها خوردن و نوشیدن خوراکی‌هایی است که دندان‌ها را به تدریج لک می‌کنند. مصرف مواد غذایی زیر باعث لک شدن دندان‌ها می‌شود:

  • چای
  • قهوه
  • بلوبری
  • سس گوجه
  • ادویه‌

سیگار کشیدن یا جویدن توتون عامل مهم دیگری است که باعث زرد شدن دندان‌های بسیاری از مردم می‌شود. کاملاً عادی است که دندان‌های‌تان در اثر بالا رفتن سن، نوع تغذیه یا سبک زندگی زرد شود. دندان‌های زرد ناسالم‌تر از دندان‌های سفید نیستند.

با این‌ حال زردی دندان‌ها می‌تواند نشانه کوتاهی در رعایت بهداشت دهان و دندان یا عفونت دهان باشد. میزان زرد بودن دندان شما ممکن است باعث شود که شما به جلسات بیشتری برای سفید کردن دندان خود نیاز داشته باشید، لذا این مورد را بایستی در نظر داشته باشید که دندان‌های زردتر هزینه بیشتری برای بلیچینگ طلب می‌کند.

نوع موادی که در بلیچینگ استفاده می‌شود

موادی که در بلیچینگ استفاده می‌شود

میزان قدرت مواد سفید کننده دندان را غلظت هیدروژن پراکسید آن تعیین می‌کند. از این رو هرچه غلظت هیدروژن پراکسید بالاتر باشد و مواد از کیفیت بیشتری برخوردار باشند، هزینه نهایی بیشتر خواهد بود.

هزینه‌های جانبی قبل از سفید کردن دندان

هزینه های جانبی قبل از سفید کردن دندان

یکی از نکات مهمی که قبل از بلیچینگ دندان بایستی رعایت کنید این است که خرابی های دندان خود را ترمیم نمایید. در صورتی که پوسیدگی داشته باشید امکان بلیچینگ ندارید؛ بنابراین اگر قصد بلیچینگ دارید، اما هنوز دندان‌های خراب خود را ترمیم نکرده‌اید بایستی هزینه‌ی ترمیم آنها را نیز در نظر  بگیرید.

با توجه به شدت پوسیدگی، اگر نیازی به عصب کشی داشته باشید هزینه‌ی بیشتری پرداخت خواهید کرد، اما اگر نیازی به عصب کشی نباشد ترمیم با آمالگام و کامپوزیت انجام می‌شود که در این بین آمالگام ارزان‌تر است.

تاثیر سبک زندگی شما بر هزینه سفید کردن دندان‌ها

هزینه سفید کردن دندان ها

اگر می‌خواهید دندان‌های‌تان را سفید کنید، باید بدانید که عادت‌های زیر بر خلاف میل‌تان عمل می‌کند. پس توصیه می‌کنیم این عادت‌ها را ترک کنید تا سفیدترین دندان‌های ممکن را داشته باشید. البته دلایل دیگری نیز برای ترک این عادت‌ها وجود دارد که بر بهبود سلامتی‌تان متکی است.

رایج‌ترین عادت‌هایی که سفیدی دندان‌ها را به خطر می‌اندازد، عبارتند از:

  • استعمال دخانیات
  • نوشیدن سودا و دیگر نوشیدنی‌های تیره‌رنگ مانند قهوه و چای
  • رعایت نکردن بهداشت روزانه دهان و دندان
  • کوتاهی در مراقبت کردن از دندان‌ها و انجام ندادن درمان‌های دندانپزشکی لازم

بنابراین حتی اگر شما تمامی هزینه‌های لازم برای سفید کردن دندان‌های خود را انجام دهید، اما همچنان به عادات آسیب زننده خود ادامه دهید مجبور خواهید شد که فرآیند بلیچینگ را بارها تکرار کنید لذا هزینه شما افزایش خواهد یافت.

تعداد جلسات بلیچینگ

تعداد جلسات بلیچینگ

همانطور که ذکر کردیم برخی عوامل مثل نوشیدن زیاد قهوه، استعمال سیگار و عدم مراقبت از دندان‌ها باعث می‌شود تا دندان‌هایتان زودتر زرد شوند در نتیجه تعداد جلسات درمان شما افزایش خواهد یافت و هر جلسه نیز هزینه‌ای جداگانه خواهد داشت، لذا هزینه و قیمت نهایی سفید کردن دندان‌های شما مجموعی از تمام این جلسات خواهد بود.

مهارت دندانپزشک شما

مهارت دندان پزشک در بلیچینگ

لازم است بدانید که مهارت و تخصص دندانپزشک نیز بر هزینه بلیچینگ دندان اثر می‌گذارد. دندانپزشکان باتجربه‌تر معمولاً پول بیشتری را برای ارائه خدمات‌شان دریافت می‌کنند.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که مهارت و تجربه دندانپزشک بر نتایج نهایی بلیچینگ دندان اثر می‌گذارد. بنابراین مبلغ بیشتری که پرداخت می‌کنید، هدر نمی‌رود.

موقعیت مکانی کلینیک دندانپزشکی یا مطب

کلینیک دندانپزکشی

موقعیت مکانی کلینیک دندانپزشکی مورد نظر شما می‌تواند بر هزینه نهایی بلیچینگ دندان موثر باشد؛ زیرا عموماً هزینه‌های دندانپزشکی در کلینیک‌های پیشرفته و مجهز کلان شهرها گران‌تر از شهرهای کوچک است. همچنین ممکن است در برخی از مناطق شهر شما نیز هزینه‌های دندان پزشکی متفاوت باشد.

بیمه

بیمه دندانپزشکی

چون بلیچینگ دندان درمانی زیبایی است و یک عمل ضروری دندانپزشکی به شمار نمی‌آید، تحت پوشش بیمه قرار ندارد. البته پرداخت هزینه بلیچینگ به نوع بیمه‌تان بستگی دارد، چون بعضی بیمه‌های خصوصی عمل‌های زیبایی را نیز تحت پوشش قرار می‌دهند. اکثر بیمه‌های عمومی دنیا خسارت درمان بلیچینگ دندان را پرداخت نمی‌کنند و بیمار باید تمام هزینه درمان را خودش بپردازد.

سخن پایانی

بلیچینگ دندان یکی از محبوب‌ترین درمان‌های زیبایی دندانپزشکی است که روشی سریع و غیرتهاجمی با هزینه مناسب را برای برخوردار شدن از لبخندی جذاب و درخشان در اختیار می‌گذارد. زنان و مردان سراسر جهان عاشق دندان‌های سپید و مرواریدی هستند و برای درمان بلیچینگ ارزش قائل‌اند. انواع درمان بلیچینگ یا سفید کردن دندان مطابق با هر بودجه، زمان‌بندی و سلیقه‌ای در دسترس قرار دارد.

به خود می‌بالیم که کلینیک دندانپزشکی‌مان بالاترین اولویت را برای بیماران قائل است و باکیفیت‌ترین خدمات دندانپزشکی و درمان‌های بلیچینگ حرفه‌ای را به بیماران ارائه می‌دهد. آماده‌ایم تا به تمام پرسش‌هایی مانند «هزینه بلیچینگ دندان در مطب چقدر است؟» پاسخ بدهیم. البته باید بدانید که متغیرهای بسیاری بر هزینه بلیچینگ دندان اثر می‌گذارند. اگر سؤالات بیشتری درباره بلیچینگ دندان دارید، کافی است از طریق شماره تلفن‌های کلینیک با ما تماس بگیرید.

پرسش‎های پرتکرار

دندان‌هایم بعد از بلیچینگ چقدر سفید می‌شوند؟

دندان‌های تمام بیماران به یک اندازه سفید نمی‌شوند و هرگز نمی‌توان میزان سفید شدن دندان‌ها را از قبل مشخص کرد. میزان سفید شدن دندان‌ها به رنگ اصلی استخوان دندان هر بیمار بستگی دارد. دندان‌های‌تان چقدر جرم دارد؟ چقدر پلاک روی دندان‌های‌تان جمع شده است؟ چطور از دندان‌های‌تان مراقبت می‌کنید؟ تغییر رنگ دندان‌ها داخلی است یا خارجی؟ هر چه دهان سالم‌تر باشد، نتیجه درمان بهتر خواهد بود.

پس از بلیچینگ می‌توانم هر چیزی خواستم بخورم یا بنوشم؟

توصیه می‌کنیم تا سه ساعت پس از بلیچینگ هیچ چیزی به جز آب نخورید و ننوشید. پس از سه ساعت می‌توانید از صرف اکثر خوراکی‌ها لذت ببرید. البته موارد استثناء شامل خوراکی‌هایی مانند قهوه، چای، کولا، توت فرنگی، گیلاس، کلم قرمز و سس کچاپ گوجه‌فرنگی می‌شود که حاوی مقدار بسیار زیادی رنگدانه هستند؛ در سس کچاپ غلظت بالایی از رنگ‌دهنده‌های خوراکی نیز وجود دارد. همچنین مصرف خوراکی‌های ترش و اسیدی مانند مرکبات و نوشیدنی‌های کربناته، به‌ویژه نوشابه‌های انرژی‌زا نیز توصیه نمی‌شود. تا پایان روز باید از مصرف چنین خوراکی‌هایی پرهیز کنید. بهتر است روز بلیچینگ سیگار نکشید. پس از 24 ساعت می‌توانید هر چیزی دوست داشتید بخورید و بنوشید.

ماندگاری نتیجه بلیچینگ چقدر است؟

چون روش‌های مختلفی برای بلیچینگ وجود دارند، میانگین مدت زمان ماندگاری نتایج درمان از شش ماه تا سه سال متغیر است. البته نتایج در اکثر موارد تقریباً یک سال ماندگاری دارد.

سفید کردن دائمی دندان‌ها چقدر هزینه دارد؟

بلیچینگ دندان یک درمان زیبایی موقتی است که نتایجش سه تا شش ماه ماندگاری دارد. درمانی برای سفید کردن دائمی دندان‌ها در دندانپزشکی وجود ندارد. اگر خواهان سفید کردن دائمی دندان‌ها هستید، بهتر است به درمان‌هایی مانند لمینت، دندان مصنوعی یا روکش فکر کنید. لبخند درخشان پس از این روش‌ها برای مدتی بیشتر از درمان‌های سطحی مانند سفید کردن دندان‌ها ماندگار است، اما انجام آن‌ها نیز تضمینی برای مادام‌العمر بودن سفیدی دندان‌ها نیست. به‌علاوه هزینه درمان‌هایی مانند لمینت و روکش بسیار بیشتر از بلیچینگ است، هر چند نتایج‌شان دوام بیشتری دارد. درباره روش‌های ممکن با دندانپزشک معالج‌تان مشورت کنید و روشی را انتخاب کنید که بیشترین تناسب را با وضعیت دندان‌ها و بودجه‌تان دارد.

می‌توان درمان بلیچینگ را پس از گذشت مدت زمانی معین تکرار کرد؟

چون در تمام طول روز در حال خوردن و نوشیدن هستیم، دندان‌ها در معرض تماس با مقدار فراوانی از آلاینده‌ها قرار می‌گیرند. بنابراین منطقی است که دندان‌ها پس از مدتی آلوده و بد رنگ شوند. به همین دلیل باید دندان‌ها را سفید و سالم نگه دارید. می‌توان درمان را هر دو یا سه ماه یک بار تکرار کرد. حتی توصیه می‌کنیم درمان را برای داشتن دندان‌هایی سفیدتر هفته‌ای یک یا دو بار انجام بدهید.

آیا امکان سفید کردن یک دندان وجود دارد؟ هزینه آن چقدر است؟

بله، امکان بلیچینگ یک دندان هم وجود دارد؛ اما در این شرایط از بلیچینگ داخلی برای سفید کردن یک دندان استفاده می‌نماییم.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب