درمانگاه دندانپزشکی حکیم

سفید کردن دندان: روش ها و نحوه انجام

سفید کردن دندان: روش ها و نحوه انجام

سفید کردن دندان‌ها روشی ساده است. محصولات سفید کننده حاوی یکی از دو ماده‌ی هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکسید هستند که لکه‌های روی دندان را به تکه‌های کوچک‌تری شکسته و با کاهش غلظت رنگ آن‌ها موجب سفیدی دندان می‌شوند.

سفید کردن دندان‌ها چه مزایایی دارد؟


اگر قصد سفید کردن دندان‌های خود را دارید احتمالاً از مزایای آن باخبر هستید. ولی آیا همه‌ی این مزایا را می دانید؟ در ادامه مزایای سفید کردن دندان را برای شما بیان کرده ایم.

افزایش قابل توجه اعتماد به نفس

بخش زیادی از اعتماد به نفس مربوط به ظاهر شما بوده و لبخند روشن‌تر می‌تواند ظاهر شما را تا حد زیادی جذاب‌تر کند. پس اگر قصد سفید کردن دندان‌های خود را دارید بدانید که این کار اعتماد به نفس شما را سریعاً افزایش داده و حس شما نسبت به خود را بهتر خواهد کرد.

بهبود سلامت دهان

به هنگام انجام هر کاری بر روی دندان‌های خود باید سلامت دهان را در نظر داشته باشید چرا که مشکلات سلامت دهان و دندان می‌توانند در آینده منجر به مشکلات جدی برای شما شوند.

ازجمله این مشکلات می‌توان به نارسایی ارگان‌های مختلف، بیماری‌های قلبی، سرطان و مرگ در موارد شدید اشاره کرد. زمانی که برای سفید کردن دندان‌های خود اقدام می‌کنید به دندان‌های خود اجازه می‌دهید تا خود را تقویت کرده و سلامت خود را بازیابند.

سفید کردن دندان‌ها سریع انجام می‌شود.

بسیاری از روش‌های دندانپزشکی به زمان زیادی برای دیده شدن نتایج نیاز دارند ولی سفید کردن دندان‌ها جزو این روش‌ها نیست. سفید کردن دندان توسط دندانپزشک حدوداً در عرض 1 ساعت انجام خواهد شد. در حالی که بسیاری از محصولات موجود در بازار همین ادعا را دارند، انجام این کار توسط دندانپزشک سرعت و کیفیتی بی رقیب خواهد داشت.

سفید کردن دندان توسط دندانپزشک کاملاً بی خطر است.

اگر قصد سفید کردن دندان‌های خود در خانه را دارید تجدید نظر کنید. بسیاری از محصولات موجود در بازار باعث آسیب شدید به لثه و مینای دندان شما می‌شوند. سفید کردن دندان توسط دندانپزشک به راحتی انجام شده و برای سلامت دهان شما خطری نخواهد داشت.

مقرون به صرفه بودن

روش‌های مختلفی در بازار زیبایی وجود دارند که می‌توانند زندگی شما را تغییر دهند ولی اکثر آن‌ها به بودجه‌ی زیادی احتیاج خواهند داشت. سفید کردن دندان‌ها روشی سریع بوده که با هزینه‌ی بسیار پایین می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد.

سفید کردن دندان برای چه کسانی مناسب است؟


بهترین افراد برای انجام این روش توسط دندانپزشک، کسانی هستند که دندان‌های سالم بدون پرکردگی داشته و بافت لثه‌ی آن‌ها نیز سالم است. افرادی که رنگ دندان آن‌ها به زرد متمایل شده است احتمالاً پاسخ بهتری به این روش خواهند داد. سفید کردن دندان برای همه‌ی افراد مناسب نبوده و همه‌ی افراد نمی‌توانند بدون خطر و به طور مؤثر از این روش استفاده کنند. افراد زیر ممکن است برای سفید کردن دندان مناسب نباشند:

 • مادران باردار و شیرده
 • افرادی که دارای پرکردگی، ایمپلنت، روکش و بریج دندان هستند.
 • کودکان زیر 16 سال
 • افراد مبتلا به بیماری‌های لثه، پوسیدگی دندان و باز بودن ریشه‌ی دندان
 • افرادی که نسبت به مواد سفید کننده مثل پراکسید حساسیت دارند.
 • افرادی که دندان‌های حساس دارند.
 • افرادی که انتظارات غیر واقع گرایانه دارند.

در افرادی که پرکردگی یا موارد ترمیمی دیگری در دهان خود دارند باید سفید کردن دندان‌ها با احتیاط بیشتری انجام شود. از آن جایی که روکش، بریج و دیگر موارد غیر ارگانیک داخل دهان نسبت به مواد سفید کننده پاسخ نمی‌دهند، ممکن است پس از درمان رنگ دندان‌های بیمار با یکدیگر متفاوت باشند.

روند سفید کردن دندان توسط دندانپزشک


روند سفید کردن دندان توسط دندانپزشک

سفید کردن حرفه‌ای دندان در عرض 1 ساعت در مطب دندانپزشک قابل انجام است. در این روش از یک ژل سفید کننده که حاوی 25 تا 40 درصد هیدروژن پراکسید است بر روی دندان استفاده شده و سپس یک لامپ گرمادهنده مخصوص برای 3 دوره‌ی 20 دقیقه‌ای بر روی دندان‌ها قرار داده می‌شود. در بین این دوره‌ها نیز مجدداً از ژل استفاده خواهد شد. برخی از دندانپزشکان از لیزر نیز استفاده می‌کنند که مواد سفید کننده را فعال کرده و سرعت درمان را افزایش می‌دهد. در طی درمان از یک گارد مخصوص بر روی دندان‌ها استفاده می‌شود تا مواد سفید کننده با لب، لثه و زبان تماس پیدا نکنند. برای گرفتن بهترین نتیجه، دندانپزشک به شما قالب‌های سفید کننده‌ی مخصوصی خواهد داد که می‌توانید در خانه از آن‌ها استفاده کنید.

روش‌های سفید کردن دندان توسط دندانپزشک


روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان در مطب دندانپزشک وجود دارند. بسته به نیازها و اهداف شما می‌توان از این روش‌ها استفاده کرد. برای مثال ممکن است کیت‌های سفید کننده‌ی خانگی به شما داده شوند و یا روش‌های حرفه‌ای در مطب در طی یک یا چند جلسه برای شما انجام شوند.

سفید کردن دندان‌ها با لیزر

سفید کردن دندان‌ها با لیزر

در این روش که به آن سفید کردن لیزری گفته می‌شود از لیزر مخصوصی برای تسریع اثر سفیدکنندگی ژل استفاده خواهد شد. نور شدید می‌تواند روند سفید کنندگی را تسریع کند. سفید کردن لیزری دندان نسبت به روش‌های دیگر هزینه‌ی بیشتری خواهد داشت. برخی از دندانپزشکان اعتقاد دارند که این روش سریع‌ترین حالت سفید کنندگی دندان است. با این حال شواهد کمی مبنی بر تاثیرگذاری بیشتر روش‌های نوری در کوتاه مدت وجود دارند. در واقع تاثیرگذاری این روش‌ها معمولاً به غلظت ماده‌ی سفید کننده نسبت داده می‌شود.

سفید کردن دندان به روش Zoom teeth whitening (LED)

سفید کردن دندان به روش Zoom teeth whitening (LED)

یکی دیگر از تکنیک‌های سفید کردن دندان‌ها روش زوم است. این تکنولوژی که توسط شرکت فیلیپس توسعه داده شده است شبیه به روش لیزری بوده ولی به جای لیزر از نور LED برای تسریع روند سفید کنندگی استفاده می‌کند. در اکثر موارد این روش هزینه‌ی کمتری نسبت به روش لیزری دارد. دندانپزشکان از راهنماهای نوری برای اندازه گیری میزان پیشرفت درمان استفاده می‌کنند.

سفید کردن دندان با استفاده از LED مثل تکنولوژی زوم، به اندازه‌ی لیزر قدرتمند نبوده و ممکن است برای گرفتن نتیجه‌ی دلخواه به بیش از یک جلسه‌ی درمانی نیاز داشته باشید. البته شرکت فیلیپس ادعا می‌کند که می‌تواند در عرض 1 ساعت رنگ دندان را تا 8 درجه روشن‌تر کند. این روش تا حد زیادی جایگزین سفید کردن دندان با اشعه‌ی UV شده است چرا که ایمنی و تاثیرگذاری بیشتری دارد. اشعه‌ی UV باعث آفتاب سوختگی و سرطان پوست می‌شود بنابراین استفاده از آن در دهان می‌تواند باعث آسیب به لثه، لب و جدار دهان شود.

سفید کردن دندان به روش Bleaching

سفید کردن دندان به روش Bleaching

در این روش دندانپزشک یک محلول اسیدی بر روی دندان شما ریخته و سپس از یک ماده‌ی اکسید کننده بر روی مینای دندان استفاده می‌کند. سپس دندان‌های شما در معرض لیزر یا نور شدید قرار می‌گیرند تا سفیدتر شوند. این روش معمولاً در 3 تا 4 جلسه انجام شده و هر جلسه بین 30 تا 60 دقیقه زمان خواهد برد. در تکنیک جدیدی به نام پاور بلیچینگ از غلظت بالایی از هیدروژن پراکسید به عنوان عامل سفید کننده استفاده می‌شود. این کار باعث گرفتن نتیجه در عرض 1 جلسه خواهد شد. با این حال بلیچینگ روشی موقتی بوده و دندان‌های شما در عرض 1 تا 3 سال مجدداً تیره شده و ممکن است لازم باشد تا درمان را تکرار کنید.

کیت‌های خانگی پیشنهاد شده توسط دندانپزشکان

کیت‌های خانگی پیشنهاد شده توسط دندانپزشکان

بهترین راه برای سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها در خانه، گرفتن کیت سفید کننده از دندانپزشک است. این کیت‌ها دارای قالب‌های مخصوصی بوده که مواد سفید کننده را به طور مستقیم بر روی دندان‌های شما قرار می‌دهند. از آن جایی که ژل توسط دندانپزشک بر روی دندان شما قرار داده می‌شود می‌توان از انواع قدرتمند محصولات سفیدکننده نیز استفاده کرد.

برای این کار به دندانپزشک مراجعه کنید تا از دندان‌های شما قالب گیری کند. از این قالب‌ها برای ساخت قالب سفید کننده استفاده می‌شود تا به طور دقیق بر روی دندان‌های شما قرار گرفته و ژل را به طور مساوی به همه جای دندان‌ها برساند.

بعد از سفید کردن دندان چه کارهایی باید انجام دهیم؟


اگر پس از درمان به خوبی از دندان‌های خود مراقبت کنید اثر سفید کننده‌ها تا مدت زیادی باقی خواهد ماند. برای طولانی‌تر کردن ماندگاری درمان موارد زیر توصیه می‌شوند:

 • مسواک زدن با خمیردندان حاوی فلوراید به مدت 2 دقیقه و 2 بار در روز به منظور از بین بردن لکه‌ها
 • استفاده‌ی روزانه از نخ دندان
 • مراجعه‌ی منظم به دندانپزشک برای جرم گیری
 • قطع یا کاهش مصرف سیگار
 • قطع مصرف غذاهایی که باعث لکه دار شدن دندان می‌شوند. مثل قهوه و شراب قرمز

کیت‌هایی نیز برای حفظ نتیجه‌ی درمان جود دارند. دندانپزشک شما نحوه‌ی مراقبت از دندان‌ها پس از درمان را به شما توضیح خواهد داد.

مزایای سفید کردن دندان توسط دندانپزشک به نسبت روش‌های خانگی


با وجود اینکه هزینه‌ی سفید کردن دندان‌ها در مطب دندانپزشک بالاتر است اما انجام این کار مزایای متعددی خواهد داشت:

 • محافظت از لثه‌ها توسط گارد مخصوص
 • دندانپزشک دندان های شما را بررسی کرده و مناسب بودن این روش را برای شما مشخص می‌کند. برای مثال در صورت وجود پوسیدگی دندان یا التهاب لثه انجام این روش توصیه نمی‌شود.
 • قالب‌های سفید کننده از روی دندان‌های شما ساخته شده و ژل را به طور مساوی بر روی دندان شما پخش خواهند کرد.
 • دندانپزشک برای رسیدن به نتایج دلخواه شما می‌تواند شدت و مدت درمان را کنترل کند.

سفید کردن دندان به روش خانگی


سفید کردن دندان‌ها به روش خانگی شامل موارد زیر می‌باشد. نکته قابل ذکر در مورد این روش‌ها تأثیر گذاری و دقت پایین‌تر آن‌ها نسبت به روش‌های پیشنهادی توسط پزشک است.

استفاده از خمیر دندان‌های سفید کننده

استفاده از خمیر دندان‌های سفید کننده

خمیردندان سفیدکننده دارای موادی مثل هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکسید بوده و می‌تواند لکه‌های سطحی دندان را از بین ببرد. با گذشت زمان لکه‌های ناشی از غذا و نوشیدنی‌ها بر روی دندان باقی مانده و این خمیردندان‌ها می‌توانند بدون آسیب به ساختار اصلی دندان آن‌ها را از بین ببرند.

استفاده از داروهای بدون نسخه برای سفید کردن دندان‌ها

استفاده از داروهای بدون نسخه برای سفید کردن دندان‌ها

کیت‌های سفیدکننده‌ی دندان دارای نوار، قالب یا برس مخصوص برای استعمال ماده‌ی سفیدکننده هستند. این کیت‌ها معمولاً حاوی پراکسید بوده و می‌تواند لکه‌های عمقی‌تر را نیز از بین ببرند. نتیجه‌ی استفاده از این کیت‌ها پس از 1 تا 2 هفته استفاده‌ی روزانه از آن‌ها مشخص خواهد شد.

استفاده از مواد طبیعی برای سفید کردن دندان‌ها

دستورات مختلفی برای سفید کردن دندان به صورت طبیعی وجود دارند ازجمله خوردن غذاهای سالم و پرهیز از غذاهای قندی و نوشیدنی‌های اسیدی. مصرف مکرر نوشیدنی‌های تیره مثل قهوه، شراب قرمز و چای و مصرف سیگار باعث لکه دار شدن دندان‌ها خواهد شد. محصولات طبیعی خانگی مثل آب لیمو، جوش شیرین، روغن نارگیل و سرکه سیب می‌توانند به از بین بردن این لکه‌ها و سفید کردن دندان کمک کنند.

سفید کردن دندان چه عوارضی دارد؟


دندانپزشکان تمام تلاش خود را برای کاهش عوارض درمان به کار می‌گیرند. با این حال در برخی از موارد این عوارض بروز پیدا می‌کنند به خصوص در موارد استفاده از کیت‌های سفید کننده‌ی بدون نسخه که توسط دندانپزشک تجویز نشده‌اند:

حساسیت دندان

حساسیت دندان یکی از شایع‌ترین عوارض سفید کردن دندان است. این مشکل زمانی که مینای دندان فرد ضعیف بوده و یا مواد سفید کننده به درستی استفاده نشده باشند دیده می‌شود. سفید کردن دندان توسط دندانپزشک بهترین راه برای پیشگیری از این مشکل است چرا که او می‌تواند مواد سفید کننده را به بهترین شکل ممکن برای شما استفاده کند. در صورت نیاز ممکن است دندانپزشک روش‌های درمانی دیگری را به شما پیشنهاد دهد تا خطر بروز عوارض کاهش یابد. برای مثال ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد تا قبل از سفید کردن دندان برای پرکردن دندان پوسیده‌ی خود اقدام کنید.

ناراحتی لثه

در صورت سفید کردن دندان در مطب از گارد مخصوصی برای لثه‌های شما استفاده می‌شود. این کار خطر ناراحتی‌های لثه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. با این حال در صورت تماس مواد سفید کننده با لثه و یا استفاده‌ی نادرست از کیت‌های خانگی ممکن است این مشکل ایجاد شود. اکثر افراد در صورت درمان توسط دندانپزشک این عارضه را تجربه نخواهند کرد.

هزینه سفید کردن دندان‌ها چقدر است؟


بسته به روش انتخابی، هزینه‌ی سفید کردن دندان متفاوت خواهد بود. کیت‌های خانگی سفید کننده‌ی دندان نسبت به روش‌های حرفه‌ای هزینه‌ی کمتری داشته ولی ممکن است سرعت روش‌های حرفه‌ای را نداشته و لازم باشد تا به طور مکرر از آن‌ها استفاده کنید. ازجمله دیگر عوامل تاثیرگذار در هزینه‌ی سفید کردن دندان‌ها می‌توان به محل زندگی، اقدامات درمانی اضافی، دفعات درمان و تکنولوژی مورد استفاده اشاره کرد.

سؤالات متداول


هر چند وقت یک بار باید برای سفید کردن دندان‌های خود اقدام کنم؟

سفید کردن دندان توسط دندانپزشک حدوداً یک سال ماندگاری خواهد داشت. درنتیجه سفید کردن مجدد دندان پس از یک سال مناسب به نظر رسیده و از نظر سلامت دهان و دندان نیز مشکلی نخواهد داشت. اگر قصد سفید کردن حرفه‌ای دندان‌های خود را دارید، همین امروز برای گرفتن نوبت اقدام کنید.

آیا می‌توان پس از سفید کردن دندان مسواک زد؟

مسواک زدن بلافاصله پس از سفید کردن دندان توصیه نمی‌شود. پس از سفید کردن دندان باید چند ساعت صبر کرده و سپس مسواک بزنید.

آیا سفید کردن دندان دائمی است؟

سفید کردن دندان روش‌های مختلفی دارد که ماندگاری آن‌ها از چند ماه تا 3 سال متفاوت خواهد بود. با این حال افرادی که مقادیر زیادی چای، قهوه یا سیگار مصرف می‌کنند ماندگاری کمتری را شاهد خواهند بود.

آیا روغن نارگیل دندان‌ها را سفید می‌کند؟

هیچ گونه شواهد علمی مبنی بر اثر سفیدکنندگی روغن نارگیل بر روی دندان‌ها وجود ندارد. دندانپزشکان استفاده از این روش‌های تجربی را توصیه نمی‌کنند چراکه ممکن است باعث عوارض جانبی شوند.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب