درمانگاه دندانپزشکی حکیم

لمینت دندان: بهترین نوع لمینت دندان+مزایا و معایب

لمینت دندان: بهترین نوع لمینت دندان+مزایا و معایب

لمینت دندان (که گاهاً به آن ونیر یا روکش سرامیکی دندان نیز گفته می‌شود) لایه‌ای نازک و سفارشی ساخته شده از مواد همرنگ با دندان است که برای پوشاندن سطح جلویی دندان‌ها به‌منظور بهبود زیبایی ظاهری دندان استفاده می‌شود. لمینت می‌تواند عیوب دندانی نظیر لک‌ها، لب پر شدگی و انحراف و کجی دندان‌ها را پنهان کند.

لمینت دندان چیست؟


لمینت دندان چیست؟

لمینت لایه‌ای بسیار نازک از جنس سرامیک یا کامپوزیت است که به سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شود. برای انجام این پروسه، به حداقل میزان بی حسی نیاز است و گاهاً می‌توان آن را بدون بی حسی نیز انجام داد. لمینت یکی از گزینه‌های بسیار مناسب برای بهبود ظاهر دندان‌های ردیف جلویی است. از لمینت برای اصلاح تغییر رنگ دندان‌ها،‌ سفید و براق کردن رنگ دندان‌ها و بهبود طرح لبخند استفاده می‌شود. این روش برای افرادی که به دنبال راه حلی با ماندگاری طولانی مدت برای زیباسازی دندان‌های خود هستند، و بویژه افرادی که از سایر روش‌های درمانی نظیر بلیچینگ یا بریس دندانی نتیجه نمی‌گیرند، بسیار مناسب است.

مزایای لمینت دندان


مزایای لمینت دندان

مزایای لمینت دندان عبارتند از:

 • ظاهری کاملاً طبیعی ایجاد می‌کنند.
 • لمینت سرامیکی هیچگونه مشکلی برای لثه ایجاد نمی‌کند.
 • لمینت سرامیکی در برابر لکه مقاوم است.
 • موجب اصلاح رنگ و سفیدتر نشان دادن دندان‌های تیره می‌شود.
 • معمولاً به اندازه‌ی روکش دندان به تراش دندان نیازی ندارند، اما با این حال، هم محکم‌تر هستند و هم ظاهر بهتری دارند.

معایب لمینت دندان


معایب لمینت دندان عبارتند از:

 • این فرآیند قابل بازگشت یا معکوس‌سازی نیست.
 • لمینت دندان معمولاً در صورت لب پر شدن یا ترک خوردن قابل تعمیر نیست.
 • لمینت برای افرادی که دندان‌های سالمی ندارند (مثلا افرادی که دچار پوسیدگی دندان هستند یا بیماری لثه دارند) یا برای افرادی که در اثر پوسیدگی، شکستگی یا پر کردگی‌های بزرگ و عمیق دندان‌های ضعیفی دارند و یا مینای کافی بروی سطح دندان‌های خود ندارند، گزینه مناسبی نیست.
 • افرادی که دندان‌ قروچه میکنند، کاندیدای مناسبی برای لمینت سرامیکی نیستند، هستند، چرا که دندان قروچه کردن (فشردن و ساییدن دندان‌ها به هم) می‌تواند باعث ترک خوردن یا لب پر شدن لمینت شود.

انواع لمینت دندان


انواع لمینت دندان

لمینت دندان دو نوع دارد: لمینت دندان سرامیکی و لمینت دندان کامپوزیتی

لمینت دندان سرامیکی

لمینت سرامیکی پوششی مقاوم و نازک است، که دندانپزشک می‌تواند آنرا در قسمت جلویی و کناری دندان‌ها قرار دهد. لمینت سرامیکی کاملاً همرنگ دندان‌های طبیعی است و برای چسباندن آنها، مقداری از لایه مینای دندان تراشیده می‌شود.

لمینت دندان کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی نیز از لحاظ ظاهری مشابه لمینت سرامیکی است، اما هم هزینه کمتری دارد و هم برای قرار دادن آنها، مینای دندان کمتر تراش داده می‌شود. حتی در برخی موارد برای قرار دادن لمینت کامپوزیتی، ممکن است اصلاً نیازی به تراش مینای دندان نباشد. لمینت کامپوزیتی در مقایسه با لمینت سرامیکی، در صورت شکستن یا هر گونه آسیبی راحت‌تر تعویض می‌شود.

لمینت دندان سرامیکی بهتر است یا لمینت دندان کامپوزیتی؟


لمینت دندان سرامیکی بهتر است یا لمینت دندان کامپوزیتی ؟

لمینت دندان سرامیکی و لمینت دندان کامپوزیتی از لحاظ ظاهری مشابه هم هستند، اما برخی تفاوت‌های کلیدی میان آنها وجود دارد. این تفاوت‌ها عبارتند از:

لمینت دندان سرامیکیلمینت دندان کامپوزیتی
گران‌تر استارزان‌تر است
معمولاً نیاز به تراش مینای دندان داردممکن است نیازی به تراش مینای دندان نباشد
طی ۲ الی ۳ جلسه ویزیت انجام می‌شودمعمولا  در ۱ جلسه انجام می‌شود
حدود 20 سال ماندگاری داردحدود ۵ سال ماندگاری دارد
لک دار نخواهد شدممکن است به مرور زمان لک دار شود
احتمال لب پر شدن یا شکستگی آن کمتر استاحتمال لب پر شدن یا شکستن آن بیشتر است
رفع مشکل یا تعویض آن دشوار استراحت‌تر تعویض می‌شود

لمینت دندان سرامیکی همچنین ظاهری طبیعی‌تر و شبیه به خود دندان دارد و می‌تواند عیوب دندانی بیشتری اعم از بدرنگی و کجی دندان را بپوشاند. دندانپزشک می‌تواند شما را در مورد انتخاب اینکه کدام نوع لمینت دندان برای شما بهترین کارایی را دارد، راهنمایی کند.

لمینت کدام عیوب و مشکلات دندان را برطرف می‌کند؟


لمینت کدام عیوب و مشکلات دندان را برطرف می کند؟

لمینت معمولا برای رفع مشکلات زیر استفاده می‌شود:

 • دندان‌هایی که به دلایل زیر تغییر رنگ داده اند:
  • عصب کشی دندان
  • لکه دار شدن دندان در اثر مصرف داروی تتراسایکیلین و سایر داروها
  • استفاده بیش از حد از فلوراید
  • پر کردگی بزرگ و عمیق دندان
  • علل دیگر
 • دندان‌هایی که دچار فرسایش مینای دندان شده‌اند.
 • دندان‌هایی که لب پر شده یا شکسته‌اند.
 • برای اصلاح کجی، نامرتبی، بی نظمی، به هم ریختگی و شلوغی دندان‌ها
 • در صورت وجود فاصله و شکاف بین دندان‌ها (در این حالت از لمینت برای پر کردن و بستن فضای بین دندان‌ها استفاده می شود)

چه کسی کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان است؟


چه کسی کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان است؟

افرادی که می‌خواهند رنگ یا زاویه خطوط دندان‌های (کانتورینگ) خود را بهبود ببخشند، کاندیدای مناسب و ایده‌آلی برای لمینت دندان هستند. افرادی که دندان‌های آنها عیوب و ایرادات جزئی از قبیل دندان‌های کج، شکسته، دندانهای لب پر شده و نامرتب یا لکه‌های دندانی شدید است، کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان هستند.

علاوه بر این، هر فردی که از سلامت دهان و دندان خوبی برخوردار باشد و بخواهد دندان‌های طبیعی خود را حفظ کند، می‌تواند بدون مشکل لمینت سرامیکی دریافت کند.

رویه انجام لمینت دندان


رویه انجام لمینت دندان

لمینت دندان شامل 3 مرحله است:

بررسی و برنامه ریزی درمان

در طی این جلسه ویزیت،‌ دندانپزشک دندان‌های شما را معاینه می کند تا مطمئن شود دریافت لمنیت دندان برای شما مناسب است و همچنین در مورد این روش و برخی از محدودیت‌های آن با شما صحبت می‌کند.

آماده سازی

جهت آماده‌سازی دندان برای دریافت لمینت، دندانپزشک سطح دندان شما را متناسب با ضخامت لمینتی که قرار است دریافت کنید تغییر می‌دهد. سپس قالبی از دندان‌های شما گرفته می‌شود. این قالب به آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می‌شود تا لمینت شما بر اساس این قالب ساخته شود. معمولاً آماده شدن لمینت ۲ الی ۴ هفته طول می‌کشد.

پیوند لمینت به دندان

دندانپزشک لمینت را روی دندان‌های شما قرار می‌دهد و قبل از اینکه به طور دائم آنها را بچسباند، لمینت را مکرراً برداشته و تنظیم می‌کند تا مطمئن شود که لمینت به طور متناسب روی دندان شما قرار خواهد گرفت. سپس، سطح دندان برای دریافت لمینت تمیز شده و تراش داده می‌شود. این فرآیند به منظور ایجاد باندینگ یا پیوند قوی میان دندان و لمینت انجام می‌شود. بعد از آن، چسب مخصوصی بروی لمینت زده شده و بر روی دندان شما قرار می‌گیرد. زمانی که لمینت در جای درست خود قرار گرفت، دندانپزشک با استفاده از نوری مخصوص، مواد شیمیایی موجود در چسب یا سیمان دندانپزشکی را فعال می‌کند تا این سیمان سریع‌تر محکم شود. در مرحله آخر نیز سیمان اضافی برداشته شده و بایت و سایر تنظیمات بررسی می‌شود. دندانپزشک ممکن است از شما بخواهد تا چند هفته دیگر برای ویزیت بعدی جهت بررسی لثه‌ها و محل قرارگیری لمینت مراجعه کنید.   

تصاویر قبل و بعد ایمپلنت


تصاویر قبل و بعد ایمپلنت

تصاویر قبل و بعد ایمپلنت

تصاویر قبل و بعد ایمپلنت

تصاویر قبل و بعد ایمپلنت

مراقبت‌های بعد از دریافت لمینت دندان


مراقبت‌های بعد از دریافت لمینت دندان

لمینت دندان نیازی به مراقبت خاصی ندارد. بعد از دریافت لمینت نیز روال عادی بهداشت دهان و دندان خود که شامل مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، و شستشو با دهانشویه است را ادامه دهید. با اینکه لمینت سرامیکی در برابر ایجاد لک بسیار مقاوم هستند، اما باز هم ممکن است دندانپزشک به شما توصیه کند که از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های لکه‌زا مانند قهوه یا چای خودداری کنید.

ماندگاری و طول عمر لمینت دندان


ماندگاری و طول عمر لمینت دندان

لمینت دندان بین ۷ الی ۱۵ سال ماندگاری دارد و بعد از گذشت این مدت ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند.

عوارض جانبی لمینت دندان


 • حساسیت دندان
 • ناراحتی عمومی
 • سایه و رنگ لمینت ممکن است با رنگ طبیعی دندان‌ها 100٪ مطابقت نداشته باشد.
 • مشکلات مربوط به عدم تناسب و نصب نادرست لمینت دندانی

به منظور جلوگیری از بروز عوارض جانبی ناخواسته بهتر است به پزشک متخصص و باتجربه مراجعه کنید. پزشک کاربلد و مجرب با در نظر گرفتن تمام جوانب، عوارض جانبی ناخواسته را به حداقل خواهد رساند.

تفاوت بین لمینت، روکش و ایمپلنت دندان چیست؟


تفاوت بین لمینت، روکش و ایمپلنت دندان چیست؟-

 • هم لمینت و هم روکش و ایمپلنت دندان، همگی روشی هستند که میتوانند زیبایی ظاهری دندان را بهبود دهند. با این حال، تفاوت‌هایی نیز بین آنها وجود دارد.
 • تفاوت اصلی این ۳ روش، در ناحیه‌ای از دندان است که در هر گزینه پوشانده می‌شود.
 • لمینت دندانی عمدتاً سطح جلویی دندان را می‌پوشاند. روکش نیز کل دندان از جمله جلو، پشت و کناره‌ها را می‌پوشاند. در نتیجه، دندانپزشک از روکش دندانی برای موارد شکستگی دندان استفاده می‌کند. استفاده از روکش، استحکام دندان پوشانده شده را تقویت می‌کند.
 • ایمپلنت نیز ساختار پیچ مانندی است که برای جایگزینی دندان از دست رفته، به استخوان فک متصل می‌شود.
 • زمانی از ایمپلنت استفاده می‌شود که دندان در اثر شکسته شدن یا کشیده شدن نیاز به جایگزین کامل داشته باشد.
 • بطور کلی، از روکش برای ترمیم آسیب دیدگی شدید دندان و از ایمپلنت برای جایگزینی کامل دندان از دست رفته استفاده میشود. لمینت نیز ظاهر و عیوب جزئی دندانی که عمدتاً سالم است را بهبود می‌بخشد.

هزینه لمینت دندان


هزینه لمینت دندان بر اساس تعداد دندان‌هایی که باید پوشانده شوند و تخصص فردی که این روش را انجام می دهد، متفاوت است. هزینه لمینت دندان می تواند بر اساس موارد زیر متفاوت باشد:

 • نوع لمینت
 • تعداد مراحل و اقدامات لازم برای آماده سازی قبل از عمل
 • تخصص و مهارت پزشک
 • موقعیت جغرافیایی کلینیک

از آن جایی که اکثریت شرکت‌های بیمه، لمینت دندان را یک عمل زیبایی می‌دانند، در نتیجه هزینه این روش را پوشش نمی‌دهند.

سؤالات متداول


آیا لمینت دندان درد دارد؟

تا زمانی که دهان و فک شما به لمینت عادت کند، ممکن است درد داشته باشید. به طور کلی، لمینت دندان می‌تواند پروسه ناراحت کننده‌ای باشد، اما دندانپزشک از بی حس کننده موضعی و در صورت نیاز از داروی آرامبخش استفاده خواهد کرد تا درد و ناراحتی شما به حداقل برسد.

افراد زیر 18 سال هم می‌توانند لمینت دندان دریافت کنند؟

بله. در اکثریت موارد، لمینت در پی آسیب وارده به دندان استفاده می‌شود. این آسیب ممکن است ناشی از ضربه یا پوسیدگی شدید دندان باشد که در این حالت دندان‌های آسیب دیده دیگر نمی‌توانند در حالت طبیعی خود ترمیم شوند.

آیا لمینت دندان برای دندان های شیری قابل استفاده است؟

خیر

آیا می‌توان در دوران بارداری نیز لمینت دندان دریافت کرد؟

اگر باردار هستید و قصد دریافت لمینت دندان را دارید، با دندانپزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شود که این درمان برای شما ضرری ندارد. اما به طور کلی بهتر است برای دریافت لمینت تا بعد از اتمام دوران بارداری خود صبر کنید.

آیا می توان فقط بروی دندان‌های فک بالا لمینت دریافت کرد؟

معمولا بیماران برای یک دست شدن دندان‌های خود، لمینت را بروی هر دو ردیف دندان‌های فک بالا و پایین دریافت می‌کنند. اما این امر ضرورتی ندارد و می‌توانید تنها بروی دندان‌های فک بالا لمینت دریافت کنید.

ماندگاری لمینت بروی دندان‌های فک بالا چقدر است؟

لمینت دندان میتواند بین ۱۰ الی ۳۰ سال ماندگاری داشته باشد. با اینکه با داشتن لمینت می‌توانید هر ماده غذایی که می‌خواهید را بخورید اما از لحاظ منطقی نیز باید نکات احتیاطی را رعایت کنید، چرا که لمینت‌های دندانی تخریب ناپذیر نیستند.

آیا  لمینت می تواند انحراف دندان‌ها را برطرف کند؟

لمینت در واقع انحراف دندان‌های شما را برطرف نمی‌کند، اما می‌تواند ظاهر آنرا به حداقل برساند.

آیا می توان برای دندان شکسته و لب‌پر از لمینت استفاده کرد؟

بله. یکی از روش های ترمیم دندان شکسته و لب‌پر شده، لمینت می‌باشد. با این وجود پزشک متخصص بهترین روش درمان را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب