درمانگاه دندانپزشکی حکیم

بهترین متخصص لثه در قم برای جراحی لثه

بهترین متخصص لثه در قم برای جراحی لثه

پریودنتیست یا متخصص لثه، دندانپزشکی است که در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌های لثه و همینطور قرار دادن و نگهداری از ایمپلنت دندان، تخصص دارد. متخصص لثه درمان انواع بیماری‌های لثه شامل جینجیویت، پریودنتیت و تحلیل لثه را انجام می‌دهد. اگر علائم و نشانه‌های هر کدام از بیماری‌های شایع لثه را مشاهده کردید، به متخصص لثه مراجعه نمایید. در این مقاله بهترین متخصصین لثه در شهر قم را به شما معرفی می‌کنیم.

بهترین متخصص لثه در قم

بهترین متخصص لثه در قم

کلینیک دندانپزشکی حکیم یکی از خوش‌نام‌ترین کلینیک‌های دندانپزشکی در شهر قم می‌باشد که با همکاری بهترین و مجرب‌ترین دندانپزشکان و متخصصین لثه در شهر قم، آماده‌ی خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌باشد. در کلینیک حکیم، خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی با استفاده از به‌روزترین تجهیزات پزشکی و توسط ماهرترین دندانپزشکان ارائه می‌شود.

خدماتی که متخصصین لثه در کلینیک حکیم ارائه می‌دهند

درصورتی‌که دندانپزشک حین معاینه یا درمان دندان‌های شما متوجه بیماری حاد یا مزمن لثه شود، شما را به متخصص لثه معرفی می‌کند. متخصص لثه برای درمان بیماری لثه، التهاب، جینجیویت یا مشکلات دیگر از اقدامات مختلفی استفاده می‌کند:

مراقبت و تمیزکردن روتین لثه

برای پیشگیری از بروز عفونت‌های دهان و دندان، پاک‌سازی دوره‌ای دندان انجام می‌شود. این پاک‌سازی برای از بین‌ بردن عوامل محرک و پلاک از روی دندان و لثه انجام می‌شود. متخصص لثه برای این کار، بین دندان‌هایتان را نخ می‌کشد و روی هرکدام از دندان‌ها را پولیش می‌کند. پاک‌سازی دوره‌‌ای دندان بخشی از روتین مراقبت‌های دوره‌ای دندان به شمار می‌رود.

این نوع پاک‌سازی دوره‌ای به درخشندگی و سلامت لبخند کمک کرده و از بروز بیماری لثه جلوگیری می‌کند. پاک‌سازی دوره‌ای دندان از تخریب استخوان و افتادن دندان نیز جلوگیری می‌کند. از این طریق می‌توان هر لکه مشخصی روی دندان را از بین برد.

جرم‌گیری و روت‌ پلنینگ ریشه

جرم گیری و روت پلنینگ ریشه

جرم‌گیری و روت پلنینگ ریشه در واقع دو عمل جداگانه هستند که معمولاً هم‌زمان انجام می‌شود. جرم‌گیری به فرایند پاک‌کردن پلاک‌های تشکیل شده و سخت شده روی سطح دندان و زیر لثه گفته می‌شود. این پلاک‌ها عامل اصلی بروز بیماری‌های لثه هستند و قرارگرفتن بخشی از آن در زیرخط لثه باعث می‌شود که نتوان آن را با استفاده از مسواک تمیز کرد.

بعد از پاک‌سازی پلاک‌های روی سطح دندان از طریق روت پلنینگ، باکتری‌ها از بین رفته و ریشه دندان تمیز می‌شود. این امر همچنین باعث از بین‌ رفتن اندوتوکسین‌های (یک ماده سمی است که در داخل یک سلول باکتریایی وجود دارد) موجود در ریشه خواهد شد.

جراحی استخوان فک

جراحی استخوان

گاهی اوقات لازم است که متخصص لثه برای اطمینان از درستی وضعیت و باقی‌ماندن دندان در سر جای خود، تغییری در ساختار دندان ایجاد کند. استخوان فک و رباط‌ها وظیفه نگاه‌داشتن دندان‌ها در سر جای خود را بر عهده دارند. اگر شکاف یا حفره‌ای بین دندان و لثه وجود داشته باشد، به محلی برای تجمع باکتری‌ها و بروز عفونت تبدیل می‌شود. می‌توان از جراحی استخوان برای تغییر شکل استخوان و رباط و پیشگیری از تشکیل حفره استفاده کرد.

پیوند استخوان فک

گاهی اوقات از پیوند استخوان فک برای آماده‌سازی بستر ایمپلنت دندان استفاده می‌شود. اگر استخوان فک از ضخامت کافی برای قرارگرفتن ایمپلنت برخوردار نباشد، از گرافت یا پیوند استخوان برای افزایش آن استفاده می‌شود. در صورت افتادن دندان یا بیماری شدید لثه، استخوان فک تخریب می‌شود. فرایند پیوند استخوان شامل قراردادن موادی شبیه به استخوان در زیر لثه و روی استخوان فک است. این فرایند منجر به تقویت و بازسازی و افزایش ضخامت استخوان فک می‌شود. بعد از تکمیل فرایند و گذشت چند ماه از رشد استخوان، ایمپلنت دندان در آن نصب می‌شود.

فرنکتومی

فرنکتومی

فرنکتومی یک روش بسیار رایج است که در آن بافت پیوندی کوتاه زیر لب و زبان (tongue-tied) و یا بافت پیوندی بین لب بالا و فک بالا برداشته می‌شود. این درمان به حرکت آزادانه لب و زبان کمک می‌کند.

پیوند لثه

پیوند لثه

اگر تحلیل رفتگی لثه خیلی زیاد شود، احتمالاً به پیوند لثه نیاز پیدا خواهید کرد. تحلیل‌ رفتن لثه باعث نمایان شدن ریشه دندان و از بین‌ رفتن استخوان تکیه‌گاهی خواهد شد. در این فرایند، بافت بخش دیگری از دهان گرفته شده و بر روی ریشه دندان که به دلیل تحلیل لثه نمایان شده، پیوند زده می‌شود. سپس بافت لثه بازسازی می‌شود و به دندان می‌چسبد.

نصب ایمپلنت دندان

متخصص لثه در نصب ایمپلنت دندان تخصص دارد. اگرچه دندانپزشک‌های عمومی هم این کار را انجام می‌دهند، اما یکی از حوزه‌های فعالیت متخصص لثه، نصب ایمپلنت دندان است.

ایمپلنت در حکم سیستم ریشه و دندان است که قسمت ریشه آن از جنس تیتانیوم است و با جراحی در استخوان فک نصب می‌شود. بعد از گذشت مدتی، جوش‌ خوردن تیتانیوم و استخوان فک یک پیوند قوی را تشکیل می‌دهد و بعد از آن، تاج بر روی آن نصب می‌شود. عملکرد و ظاهر ایمپلنت دندان کاملاً شبیه به دندان طبیعی است.

جراحی لیفت لثه

جراحی لیفت لثه

متخصص لثه با برداشتن مقداری از لثه و استخوان بالای دندان، طول تاج دندان را افزایش می‌دهد و لبخند بی‌نقصی ایجاد می‌کند. به این فرایند لیفت لثه گفته می‌شود.

کاهش پاکت پریودنتال

روش درمانی دیگری برای تخلیه باکتری‌های ریشه دندان، ازبین‌بردن پاکت پریودنتال است. متخصص لثه در این روش، پوست لثه را برمی‌دارد و باکتری‌های زیر آن را از بین می‌برد و برای ترمیم، آن را در سر جای خود بخیه می‌کند.

متخصصان لثه در قم

  • از دیگر متخصصین لثه که در قم فعالیت می‌کنند می‌توان دندانپزشکان زیر را نام برد:
  • دکتر حامد رحیمی: قم، خیابان فاطمی
  • دکتر امید امیری نسب: قم، بلوار عطاران
  • دکتر مسعود یزدانی: قم، بلوار جمهوری
  • دکتر ندا خیرخواه دباغ: دانشگاه علوم پزشکی قم، دانشکده دندانپزشکی
  • دکتر جواد ایزد پور: قم، بلوار امین
  • دکتر آیسان شهناز میاندوآب: قم، فلکه صفائیه
  • دکتر شیرین شیدفر: قم، خیابان شهید لواسانی

سؤالات متداول

در صورت ابتلا به بیماری‌های لثه، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کرد یا متخصص لثه؟

متخصص لثه، دندانپزشکی است که برای درمان بیماری‌های لثه آموزش دیده و تحصیل کرده است. آن‌ها متخصص بافت و استخوان اطراف دندان هستند و با کیفیت‌ترین خدمات مربوط به درمان بیماری‌های لثه را ارائه می‌کنند.

فرد در چه مواردی باید به متخصص لثه مراجعه کنند؟

بیماری لثه و ایمپلنت دندان رایج‌ترین دلایل مراجعه به متخصص لثه محسوب می‌شود. اما می‌توانید از مهارت‌های متخصص لثه در حوزه‌های دیگری مثل کشیدن دندان یا پیوند استخوان فک بعد از افتادن دندان و برای ترمیم استخوان فک تخریب شده نیز برخوردار شوید.

اگر بیماری لثه درمان نشود، چه می‌شود؟

پریودنتیت یا بیماری پریودنتال یک بیماری لثه است. عفونت به بافت نرم اطراف دندان‌ها آسیب می‌زند و استخوان تکیه‌گاه دندان را تخریب می‌کند. اگر این بیماری درمان نشود، نهایتاً استخوان فک را تخریب می‌کند و منجر به افتادن دندان‌ها می‌شود.

آیا متخصص لثه می‌تواند دندان را بکشد؟

قطعا، اما متخصص لثه یکی از قابل‌ اعتمادترین افراد برای کشیدن دندانی است که در اثر یک آسیب‌دیدگی یا پوسیدگی تحلیل رفته باشد. متخصص لثه نه‌تنها دندان را می‌کشد، بلکه می‌تواند بافت نرم و استخوان اطراف را نیز برای پیشگیری از عفونت، درمان کند.

متخصص لثه در جلسه اول چه‌کار می‌کند؟

جلسه اول مراجعه به متخصص لثه، به بررسی کامل سوابق پزشکی، سلامت دندان و مشخصات دندان اختصاص خواهد یافت. همچنین می‌توان انتظار یک جلسه معاینه کامل لثه را نیز داشت.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب