درمانگاه دندانپزشکی حکیم

برداشتن لمینت دندان بدون درد

برداشتن لمینت دندان

لمینت دندان، روکش‌های نازکی هستند که برای بهبود ظاهر دندان‌ها، به روی دندان‌ها متصل می‌شوند. روکش‌های دندان اغلب از پرسلن یا مواد کامپوزیت رزین ساخته می‌شوند و به طور دائم به دندان‌ها چسبانده می‌شوند. می‌توان از ونیر‌ها برای درمان تعدادی از مشکلات زیبایی دندان، مثل ترک خوردن دندان، شکستگی دندان و تغییر رنگ دندان استفاده کرد.
لمینت دندان یک روش غیر‌قابل برگشت است و در صورت نصب آن دیگر نمی‌توانید دندان‌های طبیعی خود را داشته باشید. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که باید هر چند وقت یکبار روکش دندان را عوض کنید. اگر برای بهبود ظاهر لبخند خود، می‌خواهید از روکش دندان استفاده کنید؛ باید تمام مزایا و معایب این روش را بدانید. ما در این مقاله به بررسی ویژگی‌های لمینت یا روکش دندان می‌پردازیم.

دلایل برداشتن لمینت دندان یا تعویض آن

دلایل برداشتن لمینت دندان

معمولا اگر لمینت‌های دندان از جنس خوبی باشند و به درستی نصب شده باشند؛ نیازی به تعویض آن‌ها نیست. با این حال، ممکن است در شرایط زیر نیاز به تعویض لمینت دندان باشد:

ترک خوردن یا آسیب رسیدن به لمینت

لمینت‌های دندان بسیار بادوام هستند، اما می‌توانند آسیب پذیر هم باشند به ویژه اگر غذای سفت بخورید یا فشار زیادی به آن‌ها وارد کنید. اگر لمینت دندان بشکند یا ترک بخورد، باید تعویض شود.

پوسیدگی یا آسیب رسیدن به دندان زیر روکش

روکش‌ها فقط قسمت جلویی دندان را می‌‌پوشانند؛ در نتیجه بقیه نواحی دندان در معرض پوسیدگی قرار دارند. در صورتی که دندان در زیر روکش دچار پوسیدگی شود، باید روکش برداشته شود تا بتوان دندان را ترمیم کرد.

شل شدن لمینت

ممکن است چسبی که لمینت را به دندان چسبانده است، به مرور زمان از بین برود در نتیجه روکش دندان شل شود. هنگامی که لمینت دندان شل شود، باکتری‌ها و جرم‌ها در فاصله بین لمینت و دندان جمع می‌شوند. در نتیجه دندانپزشک باید برای جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان، روکش را جدا کند.

لکه‌های دندان

لمینت‌های جنس پرسلن معمولاً در برابر لکه شدن مقاوم هستند، اما ممکن است دندان‌های طبیعی اطراف لکه شوند و اختلاف رنگ زیادی را با لمینت ایجاد کنند. روکش‌های دندان را نمی‌توان سفید کرد و سفید کردن دندان‌های اطراف ممکن است باعث ایجاد اختلاف رنگ بیشتری شود. در این شرایط بهترین گزینه، تعویض لمینت دندان است.

لمینت نامناسب

اگر لمینت مناسب دندان شما نباشد؛ می‌تواند باعث تورم یا خونریزی لثه شود. اگر فضای خالی بین دندان و لمینت وجود داشته باشد، تجمع باکتری‌ها در این فضا باعث التهاب لثه می‌شود.

نیاز و سلیقه شخصی

ممکن است برخی بیماران ظاهر  لمینت دندان خود را دوست نداشته باشند و بخواهند که آن را عوض کنند.

برداشتن لمینت دندان چگونه صورت می‌گیرد؟

برداشتن لمینت دندان چگونه صورت می‌گیرد؟

شما نمی‌توانید لمینت دندان را بردارید. دندانپزشکان لمینت را به دندان می‌چسبانند و برداشتن آن‌ها نیاز به تجهیزات حرفه‌ای و مهارت دندانپزشکی دارد. اگر خودتان بخواهید روکش دندان را بردارید، ممکن است به دندان یا لثه خود آسیب بزنید.

روش سنتی برداشتن لمینت دندان

لمینت‌ها معمولاً ۱۰ تا ۳۰ سال بعد از نصب روی دندان، نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. در روش سنتی برداشتن لمینت دندان، روکش را می‌تراشند و سطح دندان را صاف می‌کنند. سپس از دندان قلب‌گیری می‌شود و با استفاده از قالب، لمینت جدیدی برای دندان ساخته شده و روی دندان نصب می‌شود.

رایج‌ترین روش برای برداشتن لمینت، تراشیدن آن با یک سوهان الماسی برقی است. اما ممکن است این روش به دندان زیرین آسیب برساند و یا زمان بر باشد.

برداشتن لمینت دندان با لیزر

اخیراً روشی تحت عنوان لیزر اربیوم ایجاد شده که می‌توان از آن برای برداشتن لمینت دندان استفاده کرد. مطالعات نشان داده است که این فناوری لیزری به دندان زیرین آسیب نمی‌رساند، زیرا انرژی مورد استفاده برای جداسازی تا ۲۰ برابر کمتر از انرژی لازم برای از بین بردن مینا و عاج است. در این روش لیزر به لمینت دندان نفوذ کرده و چسب آن را از بین می‌برد. این فناوری جدید لیزر در Dental Designs بدون نیاز به تراشیدن لمینت‌ها، امکان برداشتن آسان آن‌ها را فراهم می‌کند.

لیزر، انرژی زیاد و با فرکانس پایین را بدون هیچ گونه تماسی به دندان منتقل می‌کند. لیزر به مواد روکش نفوذ کرده و چسب بین لمینت و دندان را غیر فعال می‌کند. به این ترتیب که با ایجاد امواج مکرر باعث جدا شدن لمینت از دندان می‌شود. در برخی شرایط ممکن است لمینت به سادگی جدا نشود، در این صورت باید با استفاده از مته لمینت را به چند قطعه کوچک تقسیم کرد.

در بیشتر موارد، لمینت‌ها توسط لیزر اربیوم به سادگی جدا می‌شوند یا اینکه ترک می‌خورند و می‌توان آن‌ها را به چند قطعه تقسیم کرد. گاهی اوقات ممکن است لمینت در حین جداسازی متلاشی شود، اما در این صورت هم به دندان آسیبی وارد نمی‌شود.

فرآیند تعویض لمینت

فرآیند تعویض لمینت

همانطور که می‌دانید از آنجا که دندان‌های هر فرد با دیگری متفاوت است، لمینت دندان نیز برای هر فرد به‌طور اختصاصی ساخته می‌شود.

  1. برداشتن لمینت‌های قبلی: در حین برداشتن لمینیت‌های قبلی، دندانپزشک باید مواظب باشد که به دندان‌های طبیعی آسیبی وارد نشود.
  2. آماده کردن دندان: در این مرحله دندانپزشک، دندان را با استفاده از چسب مخصوص آماده می‌کند.
  3. تست گاز زدن: در تست گاز زدن، وضعیت دندان‌ها در هنگام گاز گرفتن مشخص می‌شود و با این کار می‌توان لمینت‌ها را با دقت بیشتری ساخت. این کار تضمین می‌کند که لمینت‌ها به خوبی ساخته شوند و مانند یک دندان طبیعی عمل کنند.
  4. نصب لمینت‌های موقت: در این مرحله به کمک قالب‌های مومی یک روکش موقتی ساخته می‌شود. این روکش تا زمانی روکش اصلی آماده شود؛ روی دندان شما باقی می‌ماند.
  5. نصب روکش اصلی: در آخر، بعد از آماده شدن لمینت اصلی، دندانپزشک آن را روی دندان نصب می‌کند و لبخندی زیبا به شما هدیه می‌دهد. این کار باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود. اما باید در نظر داشته باشید که تعویض روکش یا لمینت اجتناب ناپذیر است.

سوالات متداول

لمینت دندان چقدر دوام دارد؟

لمینت‌ دندان در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان و نیز اجتناب از کار‌هایی مثل، جویدن ناخن یا ته خودکار، جویدن یخ، باز و بسته کردن درب وسایل با دندان و غیره؛ می‌توانند تا دو دهه دوام داشته باشند.

چندبار می‌توان لمینت دندان را تعویض کرد؟

لمینت دندان را می‌توان چندین بار عوض کرد، اما به شرط آنکه دندان زیری آن سالم باشد، زیرا در هر بار تعویض لمینت یا روکش آسیب جبران ناپذیری به دندان طبیعی وارد می‌شود.

با گذشت زمان، چه اتفاقی برای دندان‌های زیر لمینت می‌افتد؟

از آنجایی که روکش و لمینت به روی دندان نصب می‌شوند، می‌توانند روی دندان را از آسیب ناشی از قند‌ها، اسید‌ها و باکتری‌ها حفظ کنند؛ اما بقیه سطح دندان همچنان در معرض خطر قرار دارند.

آیا می‌توان لمینت سرامیکی را با لمینت کامپوزیت تعویض کرد؟

البته، هیچ محدودیتی در این باره وجود ندارد. لمینت سرامیکی با کامپوزیت، و لمینت کامپوزیت با لمینت سرامیکی قابل تعویض می‌باشد.

آیا برداشتن مینای دندان برای نصب روکش، درد دارد؟

یک دندانپزشک ماهر بسته به وضعیت و موقعیت هر دندان اندازه فرزهای الماسی را انتخاب می‌کند و کمترین مقدار مینای دندان را از بین می‌برد. دندانپزشک از هر گونه اقدام تهاجمی که ممکن است بر عاج زیر مینای دندان شما اثر بگذارد، خودداری می‌کند.در نتیجه آماده سازی دندان دردناک نخواهد بود.

برداشتن لمینت چقدر طول می‌کشد؟

نگرانی‌های خود را با دندانپزشک خود در میان بگذارید تا کاملاً در جریان روند کار باشید. این کار حدوداً ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

چرا روکش‌های دندان بو می‌گیرند؟

روکش‌های دندان باید به خوبی روی دندان قرار بگیرند و هیچ گونه شکاف یا برآمدگی نداشته باشند، اما معمولاً روکش‌ها بی‌نقص نیستند. در نتیجه  باکتری‌های دهان در اطراف روکش به دام می‌افتند و منجر به ایجاد بود می‌شوند.

آیا می‌توان بعد از لمینت کردن دندان، دوباره دندان‌های طبیعی را بازیابی کرد؟

لمینت‌های دندان دائمی هستند و برای نصب آن‌ها باید دندان‌های طبیعی تراشیده شوند. در نتیجه بعد از نصب لمینت دیگر نمی‌توانید دندان‌های طبیعی خود را بازیابی کنید.

آیا لمینت‌ها می‌توانند باعث پریودنتیت شوند؟

بله ممکن است. ساده‌ترین راه برای جلوگیری از بیماری‌های لثه، رعایت بهداشت دهان و دندان است. مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن روزانه به از بین بردن پلاک‌هایی که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند، کمک می‌کند.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب
تماس با درمانگاه حکیم