درمانگاه دندانپزشکی حکیم

اصلاح طرح لبخند(انواع روش ها، فواید و عوارض)

اصلاح طرح لبخند(انواع روش ها، فواید و عوارض)

داشتن دندان‌های زیبا و متقارن، تاثیر بسیار زیادی در زیبایی صورت انسان دارد. اصلاح طرح لبخند یک روش درمانی زیبایی است که با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنیک‌های دندانپزشکی، جهت بهبود ظاهر لبخند به کار گرفته می‌شود.

اصلاح طرح لبخند می‌تواند لبخند شما را تغییر دهد و بنابراین هماهنگی بیشتری با ویژگی‌های صورت ایجاد می‌شود. طراحی لبخند تنها یک روش نیست، بلکه شامل چندین درمان اصلاحی است که دندان‌ها، لثه، فک‌ها و غیره را شامل می‌شود. براساس نواقصی که وجود دارد، طراحی لبخند و اصلاح آن، محدوده گسترده‌ای از روش‌های درمانی است که از روش‌های زیبایی دندانپزشکی گرفته تا جراحی‌های پیشرفته روی ساختار اسکلتی صورت جهت اصلاح ناهنجاری‌های فک را دربرمی‌گیرد.

اصلاح طرح لبخند چیست؟


اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند که همچنین به نام جوانسازی لبخند شناخته می‌شود، روند تغییر ظاهری لبخند در مدت زمان کوتاه است. این روند با یک جلسه مشاوره با دندانپزشک شروع می‌شود. پزشک و بیمار باهم تصمیم می‌گیرند که چه گزینه‌ درمانی بهتر است به کار گرفته شود تا نتیجه دلخواه بیمار بدست آید.

روش‌های مختلفی جهت اصلاح طرح لبخند وجود دارد و براساس مشکل دندان‌ها، لثه و فک بیمار و شدت بهم ریختگی دندان، یکی از روش‌ها یا ترکیبی از چندین روش توسط پزشک توصیه می‌شود.

مزایای طراحی لبخند


مزایای طراحی لبخند

 • این درمان به شما کمک می‌کند که اعتماد به نفس خود را بازیابید.
 • شکستگی، جای خالی دندان و دیگر بیماری‌های دندان برطرف می‌شود.
 • بهداشت دهان بهبود می‌یابد.
 • جویدن و صحبت کردن بهتر انجام می‌شود.

اصلاح طرح لبخند چه مشکلی را برطرف می‌کند؟


اصلاح طرح لبخند چه مشکلی را برطرف می‌کند؟

دندان‌ها و لبخند دارای چندین ویژگی هستند که دندانپزشک زیبایی می‌تواند با استفاده از طراحی لبخند، آنها را اصلاح کند. این  مشکلات در واقع در طول جلسه اولیه اصلاح لبخند با دندانپزشک مطرح خواهند شد. در ادامه برخی از مشکلات متداول لبخند را بررسی می‌کنیم:

بهم ریختگی دندان‌ها

اکثر افراد دارای دندان‌های نامنظم و به‌هم ریخته هستند که باعث خجالت آنها می‌شود. دندان‌های بهم ریخته، روی هم قرار گرفته و بهم فشرده، به طور معمول بهم ریختگی دندان نامیده می‌شود. در اکثر موارد، دندان‌های جلویی فک پایین بیشتر تحت تاثیر این مشکل قرار می‌گیرند. می‌توان آنها را در یک ردیف قرار داد و با استفاده از بریس آنها را مرتب کرد. برای داشتن نتیجه سریع‌تر، ممکن است دندانپزشک روکش سرامیکی را پیشنهاد دهد.

شکستگی یا ترک خوردگی دندان

براساس مقدار آسیب، می‌توان با استفاده از روش‌های درمانی مانند روکش سرامیکی، باندینگ، لمینت سرامیکی و غیره آنها را ترمیم کرد.

از دست دادن دندان

از دست دادن دندان

از دست دادن دندان ممکن است به دلیل عدم توجه به بهداشت دهان یا تصادف رخ دهد. فضای خالی در انحنای دهان را می‌توان با ایمپلنت یا بریج دندان اصلاح کرد.

توازن و وجود فضای بین دندان‌ها

در برخی از افراد فضای بیشتری بین دندان‌ها وجود دارد. این فضاها نیز منجر به مشکلات عملکردی در دندان‌ها می‌شوند. می‌توان با استفاده از لمینت، تکنیک‌های باندینگ کامپوزیت رزین و بریس‌های نامرئی، این فضاها را برطرف کرد.

لبخند لثه‌ای

لبخند لثه‌ای

جهت رفع لبخند لثه‌ای چندین روش درمانی وجود دارد. اگر از حاشیه ایجاد شده در اطراف دندان هنگام لبخند، رضایت ندارید، یا اگر دندان‌ها لکه دارند، می‌توان با پروفیلاکسی دهان یا سفید کردن تخصصی دندان آنها را درمان کرد.

برجستگی لب‌ها، گونه و لبخند

پیری و افتادگی در صورت را می‌توان با استفاده از روش‌های خاص مانند ارتودنسی و جراحی فک و صورت بهبود بخشید.

بافت دندان و ویژگی‌های آن

جهت زنانه‌تر یا مردانه‌تر کردن دندان‌ها، دندانپزشک ممکن است با پیشنهاد روش‌هایی مانند لمینت یا روکش این کار را انجام دهد.

کاندیدای مناسب جهت اصلاح طرح لبخند


کاندیدای مناسب جهت اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند برای افرادی که مشکلات زیر را دارند، گزینه مناسبی است.

 • آیا دندان شما تغییر رنگ داده است؟
 • آیا بین دندان‌ها فضای خالی وجود دارد؟
 • آیا دندان‌ها بهم ریخته، ترک خورده یا شکسته است؟
 • آیا یکی از دندان‌ها خود را از دست داده‌اید؟
 • آیا فکر می‌کنید که دندان‌های شما بسیار بزرگ یا بیش از حد کوچک است؟
 • آیا از شکل، اندازه و محل قرار گیری دندان‌های خود ر اضی هستید؟
 • آیا لثه‌های شما سالم به نظر می‌رسد؟ آیا رنگ آن صورتی است؟

طراحی لبخند دیجیتال (DSD) در دندانپزشکی چیست؟


طراحی لبخند دیجیتال (DSD) در دندانپزشکی چیست؟

طراحی لبخند دیجیتال یک روش پیشرفته است که جهت طراحی و تغییر لبخند بیماران بطور دیجیتال بکار می‌رود و به آنها کمک می‌کند تا با ایجاد و ارائه یک مدل دیجیتال طرح لبخند جدید، قبل از اینکه درمان بطور فیزیکی شروع شود، طرح لبخند خود را ببینند.

قبل از اصلاح طرح لبخند چه درمان‌های دندانپزشکی لازم است انجام شود؟


قبل از اصلاح طرح لبخند، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که دهان شما به اندازه کافی برای اصلاح لبخند سالم باشد. مشکلات سلامت دهانی متعددی وجود دارد که قبل از اجرای درمان‌های دندانپزشکی زیبایی، باید تحت درمان قرار بگیرند. مشکلات سلامت دهانی متداول  که باید قبل از اصلاح طرح لبخند درمان شود، شامل:

 • ممکن است لازم باشد یک دندان کشیده شود.
 • بیماری پیشرفت لثه نیاز به درمان دارد.
 • ممکن است نیاز به پیوند لثه باشد.

انواع روش های اصلاح طرح لبخند


انواع روش های اصلاح طرح لبخند

دندانپزشک از روش‌های متفاوتی استفاده می‌کند تا لبخند را یکنواخت کرده و یک ظاهر متقارن‌تر ایجاد کند. دندانپزشک می‌تواند روکش‌های قدیمی را که بخش فلزی زیرین آن به دلیل تغییر در لثه، نمایان شده، با نوع جدیدی از روکش سرامیکی کامل، تعویض کند که لایه زیرین فلزی در زیر آن قرار ندارد.

اگر دندان پوسیده‌ای وجود دارد یا اگر دندانی نیاز به کشیدن باشد، سپس دندانپزشک ایمپلنت را توصیه می‌کند. انتخاب روش ایمپلنت دندان یک انتخاب مناسب برای حفظ سلامت دندان در آینده است. این روش نسبت به دیگر روش‌های درمانی ماندگاری بیشتری دارد.

در ادامه لیستی از کارهایی که دندانپزشک برای شکل دادن، تراشیدن و بهبود و زیباسازی لبخند انجام می‌دهد، بیان شده است:

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

برخی از افراد دندان‌های منظمی دارند اما به اندازه کافی سفید نیستند. در این افراد، سفیدی دندان و روش بلیچینگ جهت اصلاح طرح لبخند بکار می‌رود. در بلیچینگ، لایه خارجی دندان با استفاده از موادی خاص صیقل داده می‌شود. همچنین برای کسب نتیجه بهتر، جرم گیری دندان انجام می‌شود که نه تنها به دندان آسیب نمی‌زند بلکه از تجمع جرم و پوسیدگی دندان با گذشت زمان جوگیری می‌کند.

لمینت دندان

لمینت دندان

یکی از روش‌های زیبایی دندان که امروزه بسیار متداول است، لمینت دندانی است. اگر دندان‌های نامنظمی دارید یا بین دندان‌ها فاصله وجود دارد، داوطلب مناسبی برای انجام لمینت دندان هستید. لمینت دندان یک لایه نازک است که روی دندان قرار داده می‌شود و از مواد مختلفی تهیه می‌شود. برای آماده کردن لمینت، ابتدا دندان بیمار فرم داده می‌شود و سپس لمینت در آزمایشگاه آماده شده و روی دندان تغییرشکل داده شده قرار داده می‌شود. لمینت دندان از مواد مختلفی تهیه شده که به طور کلی به دو نوع سرامیکی و کامپوزیت دسته‌بندی می‌شود.

ارتودنسی

ارتودنسی

ارتودنسی یکی از قدیمی‌ترین و متداول‌ترین درمان‌های دندانپزشکی و روشی زیبایی است که جهت مرتب کردن دندان بکار می‌رود. بسیاری از افراد در واقع جهت اصلاح شکل و قرار گیری دندان‌ها تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند، اما باید بدانید که در بسیاری از موارد هدف از ارتودنسی، درمان است، زیرا نامنظمی دندان یا عدم هماهنگی فک‌ها در برخی موارد منجر به مشکلاتی مانند سردرد، مشکلات هضم به دلیل ناتوانی در جویدن مناسب غذا و پوسیدگی دندان و بسیاری موارد دیگر می‌شود.

بهترین زمان برای انجام ارتودنسی در دوران نوجوانی و جوانی است، اما بزرگسالان نیز می‌توانند با مشورت دندانپزشک از ارتودنسی استفاده کنند. انواع مختلفی از روش‌های ارتودنسی وجود دارد که به مشکلات بیمار و تشخیص پزشک بستگی دارد که یکی از این روش‌ها بکار گرفته می‌شود.

روکش دندانی

روکش دندانی

روکش دندان هنگامی بکار می‌رود که تاج دندان، یعنی بخش خارجی دندان، از بین رفته است، اما ریشه، بخشی که درون لثه قرار دارد، سالم است. در این موارد، دندانپزشک از یک روکش جهت بازسازی دندان بیمار استفاده می‌کند. روکش دندان همچنین انواع مختلف و قیمت‌های متنوعی دارد. روکش اغلب برای دندان‌های نیش به کار می‌رود اما می‌توان از آن جهت حفظ ظاهر دندان‌های جلو استفاده کرد. امروزه بهترین نوع روکش دندان، لمینت زیرکونیا است.

بالا کشیدن لثه

بالا کشیدن لثه

در برخی از بیماران، هنگام لبخند زدن و خندیدن، بخشی از لثه دیده می‌شود که ظاهر خوشایندی ندارد. این نوع از لبخند به نام لبخند لثه‌ای شناخته می‌شود. پزشک جهت رفع این مشکل، از لیفت لثه استفاده می‌کند. در لیفت لثه، لثه‌های بیمار به سمت بالا کشیده می‌شوند، بنابراین هنگام خندیدن دیده نمی‌شوند. البته براساس اینکه چه مقدار از لثه شخص هنگام خندیدن دیده می‌شود، و اینکه این مشکل به موقعیت فک بالا یا کوتاهی لب بالا ارتباط دارد، توصیه‌های مختلفی برای درمان در نظر گرفته می‌شود. گاهی اوقات نیاز به جراحی فک است.

تصاویر قبل و بعد اصلاح طرح لبخند


تصاویر قبل و بعد اصلاح طرح لبخند

تصاویر قبل و بعد اصلاح طرح لبخند

تصاویر قبل و بعد اصلاح طرح لبخند

تصاویر قبل و بعد اصلاح طرح لبخند

چگونه از خط لبخند مراقبت و آن را حفظ کنیم؟


چگونه از خط لبخند مراقبت و آن را حفظ کنیم؟

مراقبت و حفظ نتیجه بسیار اهمیت دارد زیرا باعث می‌شود که طرح لبخند دوام بیشتری داشته باشد. در اینجا چند نکته را که باید انجام دهید ذکر می‌کنیم:

 • دوبار در روز مسواک بزنید و فراموش نکنید که هروز نخ دندان بکشید. فقط از مسواک‌هایی با موهای نرم استفاده کنید.
 • بطور منظم جهت حفاظت و جرم‌گیری دندان به دندانپزشک مراجعه کنید ( هر از چندماه)
 • از جویدن غذاهای سخت و چسبناک خودداری کنید.
 • سیگار نکشید.
 • عاداتی مانند جویدن ناخن، باز کردن درب بطری با دندان و غیره را کنار بگذارید.

نتیجه اصلاح طرح لبخند چه مدت دوام دارد؟


گرچه اصلاح طرح لبخند جهت احیا کردن لبخند شما برای سال‌های متمادی در آینده طراحی شده است، اما طول عمر این بازسازی‌های خاص ممکن است متفاوت باشد. روکش دندان، ایمپلنت و لمینت سرامیکی می‌تواند تا سال‌ها و تا زمانی که شخص به خوبی از دندان‌های خود مراقبت کرده و مراجعات دوبار در سال نزد دندانپزشک را دنبال کند، ماندگار باشد.

نتایج سفید کردن دندان ممکن است هر از گاهی نیاز به ترمیم داشته باشد که این موضوع به قرار گرفتن دندان‌ها در معرض عوامل لکه شدن دندان مانند چای یا قهوه بستگی دارد.

عوارض اصلاح طرح لبخند


عارضه خاصی برای اصلاح طرح لبخند وجود ندارد. با این حال، حتماً این درمان را توسط یک متخصص باتجربه پزشکی انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که او از مواد با کیفیت برای ماندگاری نتیجه استفاده می‌کند.

هزینه  اصلاح طرح لبخند


هزینه طراحی و اصلاح لبخند براساس هر شخص تعیین می‌شود که بستگی به مشکلات دندان و لثه دارد. درمان‌های مختلفی برای اصلاح عوامل تاثیرگذار بر لبخند لازم است. هزینه ممکن است بر اساس شدت شرایط بیمار متفاوت باشد.

اکثر شرکت‌های بیمه درمان طرح لبخند را تحت پوشش قرار نمی‌دهند زیرا درمان‌های زیبایی مانند لمینت و بلیچینگ را شامل می‌شود.

سوالات متداول


بین دو دندان جلوی من فاصله وجود دارد. چگونه می‌توان آن را برطرف کرد؟

روش‌های مختلفی برای اصلاح آن وجود دارد. برخی از آنها شامل ارتودنسی، باندینگ، روکش و لمینت سرامیکی است. با دندانپزشک مشورت کنید تا درمان مناسب را به شما پیشنهاد دهد.

آیا نتایج طراحی لبخند دائمی است؟

اگر سلامت دهان به خوبی حفظ شود، اصلاح طرح لبخند به مدت طولانی ماندگار است. اگر تمایل دارید که نتایج دائمی باشد، پس بهتر است جهت چکاب منظم و حفظ سلامت دهان به دندانپزشک مراجعه کنید.

در روش اصلاح طرح لبخند چه کاری انجام می‌شود؟

روش اصلاح طرح لبخند، روندی است که ظاهر لبخند با استفاده از یک یا چند درمان دندانپزشکی زیبایی مانند لمینت دندانی، کامپوزیت باندینگ و ایمپلنت دندان، بهبود می‌یابد.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب