درمانگاه دندانپزشکی حکیم

ارتودنسی با لیزر چیست؟ + عوارض و هزینه

ارتودنسی با لیزر

ارتودنسی با لیزر روشی کاملاً نوین است. با پیشرفت تکنولوژی، مراکز دندانپزشکی پیشرفته به دلیل کارایی لیزر و همچنین سهولت استفاده از آن، به ارتودنسی با لیزر روی آورده اند. لیزرها کاربردهای بسیاری در ارتودنسی دارند که می‌توان به بازسازی لثه، فرنکتومی و درمان بریس دندان اشاره کرد.

ارتودنسی با لیزر چیست؟

ارتودنسی با لیزر چیست؟

در روش ارتودنسی با لیزر، از نور متمرکز استفاده می‌شود. منظور از لیزر ارتودنسی، در واقع لیزر مخصوص بافت نرم همچون لیزر دایود است. از آنجایی که نور لیزر دایود نمی‌تواند توسط بافت سخت جذب شود، در نتیجه برای درمان‌هایی که شامل بافت‌ نرم دهان مانند لثه می‌شوند بسیار عالی است، زیرا میزان دقت را افزایش داده و به دندان آسیب نمی‌رساند. می‌توان گفت که امروزه لیزرها به عنوان ابزارهایی بسیار پرکاربرد شناخته می‌شوند و این امکان را می‌دهند تا به راحتی بتوان درمان‌های ارتودنسی را انجام داد، زمان درمان را کاهش داده و به بیماران کمک می‌کند تا درمان‌های مورد نیاز خود را به طور مؤثرتر و بهتری دریافت کنند.

کاربردهای لیزر برای ارتودنسی

کاربرد لیزر برای ارتودنسی

به طور کلی لیزر برای درمان‌های زیبایی مخصوص بافت نرم، دارای فواید بی شماری است. برخی از فواید لیزر عبارتند از: کنترل درد پس از حرکت دادن دندان، جدا کردن براکت، برداشتن بافت نرم، درمان پریودنتال، درمان دندان پوسیده و سفید کردن دندان. در این روش می‌توان بافت لثه را راحت‌تر برداشته و همچنین التهاب لثه را بهبود بخشید. امروزه استفاده از لیزر به طور فزاینده‌ای در عمل ارتودنسی افزایش یافته است و مطالعات متعدد نشان داده که این روش برای بهبود بافت‌ نرم و عمل‌های زیبایی دارای کاربرد بسیاری است.

در ادامه برخی از کاربردهای رایج لیزر مخصوص بافت نرم ذکر می‌شود:

نمایان کردن دندان‌هایی که دیر رشد می‌کنند

نمایان کردن دندان‌هایی که دیر رشد می‌کنند

اگر لازم است که کودک شما از براکت استفاده کند، اما دندانش به طور کامل رشد نکرده و برای نصب براکت مناسب نیست، می‌توان از لیزر برای برداشتن بافت لثه و نمایان شدن دندان استفاده کرد. این کار می‌تواند کودک شما را از ماه‌ها انتظار برای ظاهر شدن دندان باز داشته و همچنین نیاز به عمل جراحی سنتی دهان را از بین ببرد.

بازسازی زیبایی لثه

بازسازی زیبایی لث

در عمل زیبایی لثه، که به آن کانتورینگ لثه با لیزر نیز گفته می‌شود، از لیزر به منظور برداشت بافت اضافی لثه استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر لثه‌ی شما خیلی بالا بوده و دندان‌های شما را بیش از حد پوشانده باشند، دندان‌ها کوتاه به نظر آمده و در هنگام لبخند لثه نیز دیده می‌شود. با استفاده از کانتورینگ لثه با لیزر، می‌توان بافت اضافی لثه را برداشته و بخش باقی مانده را تغییر شکل داد تا به صورتی زیبا دندان‌های شما را پوشش داده و باعث ایجاد تعادل بین دندان و لثه برای ایجاد لبخند زیباتر شود.

فرنکتومی

فرنکتومی

در دهان دو نوع فرنوم وجود دارند: فرنوم زبانی و فرنوم لبی. فرنوم لینگوال به قطعه‌ای از بافت گفته می‌شود که از پایه زبان تا انتهای دهان در پشت دندان‌های پایینی کشیده می‌شود. گاهی اوقات، این بخش از دهان می‌تواند موجب محدودیت حرکت زبان شده و صحبت کردن را دشوار کند و یا در نوزادان، امکان شیرخوردن را برای آنها محدود سازد. با استفاده از لیزر، دندانپزشک می‌تواند به سرعت و بدون درد زبان را آزاد کرده تا بتواند به صورت طبیعی حرکت کند.

اغلب اوقات درعمل دندانپزشکی، ارتودنسی فرنکتومی لبی انجام می‌شود. فرنوم لبی به بافتی گفته می‌شود که از لثه بالای دندان‌های جلویی به لب می‌رسد. در صورتی که این قسمت بیش از حد طولانی یا پهن باشد، می‌تواند فضای ناخواسته‌ای بین دندان‌های جلو ایجاد کند. با لیزر ارتودنسی می‌توان بافت بین دندان‌ها را از بین برده و در نهایت شکاف را با بریس یا اینویزیلاین بست.

جراحی دندان عقل نهفته

جراحی دندان عقل نهفته

استفاده از لیزر به منظور خارج کردن دندان عقل نهفته نسبت به روش‌های سنتی کمتر تهاجمی است و می‌تواند خطر عفونت و دوران نقاهت را کاهش دهد.  با استفاده از پرتو لیزر می‌توان بافت لثه را از بین برد و به دندان رسید. برعکس روش‌های سنتی در این روش هیچ آسیبی بر روی دندان‌ها یا بافت‌های اطراف وارد نمی‌شود.

حذف زگیل‌های دهانی

حذف زگیل‌های دهانی

برخی‌ اوقات، زگیل‌هایی در دهان ایجاد می‌شوند. این توده‌های کوچک معمولاً خوش خیم و بی ضرر هستند، اما وجود آنها می‌تواند برای برخی از بیماران آزاردهنده باشد.  با استفاده از لیزر دایود می‌توان به سرعت آنها را بدون هیچ گونه ناراحتی از بین برد.

زخم آفت به ضایعاتی گفته می‌شود که در دهان و در امتداد پایه لثه ایجاد می‌شوند. این زخم‌ها برخی اوقات دردناک و آزار‌دهنده می‌شوند. دستگاه ارتودنسی ممکن است که روی آنها ساییده شده و باعث تحریک بیشتر این زخم‌ها شود. اما لیزر ارتودنسی می‌تواند سرعت بهبودی را افزایش داده و همچنین مقداری از درد یا شدت زخم را کاهش دهد.

برخی اوقات، بافت اضافی لثه ممکن است مانع قرار دادن ابزاهایی نظیر تکیه‌گاه موقت دندان شود. با استفاده از لیزر می‌توان بافت اضافی را برداشت تا فضای مناسب برای نصب دستگاه ایجاد شود.

جدا شدن براکت ها پس از درمان

مطالعات نشان داده است که با استفاده از نور و حرارت می‌توان مواد رزین را نرم و تجزیه کرد. در نتیجه از این فناوری می‌توان به منظور جدا کردن براکت‌های ارتودنسی در پایان درمان استفاده کرد.

استفاده از لیزر در ارتودنسی

ارتودنسی با استفاده از لیزر در مقایسه با روش سنتی (که شامل مته نیز می‌شود) دارای مزایای زیادی است. این مزایا عبارتند از:

  • روشی ملایم و بدون درد: اغلب اوقات، در این روش نیازی به سوزن نیست و تنها می‌توان از بی‌حسی موضعی استفاده کرد. در این روش تنها حرکت لیزر حس خواهد شد.
  • این روش برای بیمارانی که از سوزن می‌ترسند بسیار مناسب است: در این روش نیازی به چاقو و سوزن نیست و در واقع لیزر جای ابزارهای جراحی را می‌گیرد، در نتیجه این روش می‌تواند اضطراب بیماران را کاهش دهد.
  • کاهش خونریزی و تورم: کاهش خونریزی و تورم یکی از مزیت‌های اصلی استفاده از لیزر است، دوره نقاهت در این روش بسیار کاهش می‌یابد و نیازی به مرخصی برای کار و مدرسه نخواهد بود.

کلام آخر

در حال حاضر می‌توان گفت که لیزر به بخشی اصلی ارتودنسی تبدیل شده است. استفاده از لیزر موجب افزایش بهداشت دهان و دندان، بهبود عمل‌های دندانپزشکی و زیبایی شده است. به جرأت می‌توان گفت که لیزرها بخش مهمی از عمل‌های آینده را تشکیل می‌دهند. لیزرهای ارتودنسی با گذشت زمان در زمینه دندانپزشکی محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند.

دامنه کاربرد لیزر روز به روز در حال افزایش است و با گذشت زمان می‌توان آن را به منظور اقدامات دندانپزشکی بیشتر مورد استفاده قرار داد. این روش به دندانپزشک کمک می‌کند تا میزان راحتی بیمار را افزایش داده و در عین حال عمل را دقیق تر و کارآمدتر انجام دهد.

سوالات متداول

آیا ارتودنسی با لیزر خطر دارد؟

لیزر ارتودنسی برای تمام سنین مناسب و بی‌خطر است. این روش‌ برای درمان بیماری‌های دندان استفاده می‌شود. روش‌های درمانی با لیزر بسیار دقیق هستند و ما می‌توانیم بدون نگرانی در مورد آسیب رساندن به لثه و دندان‌، از این روش‌ استفاده کنیم. از آنجایی که درمان دندان با لیزر بسیار کم عارضه است، در بسیاری از مواقع، حتی برای نوزادان و بیماران جوان نیز گزینه مناسبی است.

آیا لیزر به دندان‌های شما آسیب می‌رساند؟

در طی لیزر درمانی ممکن است برخی عوارض ایجاد شود از قبیل آسیب به بافت لثه‌های اطراف و یا آسیب به پالپ دندان. آسیب بافت لثه عارضه جانبی است که در روش‌های سنتی نیز رایج بوده است.

آیا دندانپزشک ارتودنسی لثه را لیزر می‌کند؟

دندانپزشک معمولاً از لیزر به منظور برداشت بافت لثه اضافی اطراف دندان استفاده می‌کند تا  موجب زیبایی لبخند و بلند شدن دندان شود. همچنین اگر خط لثه ناهموار باشد، بازسازی لثه می‌تواند خط لثه را بهبود بخشد و لبخندی متقارن و متعادل ایجاد کند.

کدام نوع لیزر بیشتر در ارتودنسی استفاده می‌شود؟

معمولاً در دندانپزشکی از لیزر دایود و لیزر دی اکسید کربن استفاده می‌شود. لیزرها در ایجاد برش و برداشتن بافت لثه بسیار پرکاربرد هستند. با استفاده از لیزر دندانپزشک می‌تواند با راحتی بیشتر لثه را تغییر دهد.

آیا پلاک روی بریس را می‌توان با لیزر از بین برد؟

حذف پلاک با لیزر که نوعی روش تمیز کردن دندان محسوب می‌شود، در واقع روش درمانی پیشگیرانه محسوب می‌شود که می‌توان آن را به طور منظم انجام داد. با استفاده از لیزر می‌توان پلاک دندان را به سرعت از سطوح دندان پاک کرد.

آیا لیزر می‌تواند درمان ارتودنسی را سرعت بخشد؟

با استفاده از لیزر می‌توان سرعت جابه‌جایی دندان را به منظور انجام ارتودنسی افزایش داد و به همین دلیل امروزه در روش‌های درمانی دندانپزشکی از لیزر بسیار استفاده می‌شود.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب
تماس با درمانگاه حکیم