درمانگاه دندانپزشکی حکیم

رنگ کامپوزیت دندان | انواع رنگ‌های موجود و انتخاب بهترین رنگ

رنگ کامپوزیت دندان

اگر می‌خواهید از کامپوزیت دندان استفاده کنید، انتخاب رنگ کامپوزیت دشوارتر از تصمیم‌گیری برای انجام کامپوزیت دندان خواهد بود. انتخاب رنگی مناسب که با دندان‌ها، پوست و ویژگی‌های صورتتان هماهنگ باشد مستلزم مشورت با دندانپزشک است. بنابراین انتخاب رنگ مناسب برای دستیابی به نتایج دلخواه شما ضروری است. در این مقاله پروسه کامپوزیت دندان را بررسی کرده‌ایم و نکاتی درباره‌ی انتخاب بهترین رنگ برای کامپوزیت دندان برای شما فراهم کرده‌ایم.

انواع رنگ کامپوزیت دندان

انواع رنگ کامپوزیت دندان

 

درجات رنگ کامپوزیت دندان بسیار متنوع است و این امر به دندانپزشک این امکان را می‌دهد که بتواند آن را با رنگ و ظاهر دندان طبیعی فرد هماهنگ کند. در این‌جا به برخی از رنگ‌های متداول اشاره شده است:

گروه A

این رنگ‌ها شبیه به رنگ‌های روشن دندان بوده و از روشن‌ترین درجه تا کمی تیره را شامل می‌شود. معمولاً از این موارد برای ترمیم دندان‌های جلویی استفاده می‌شود. رنگ‌های این گروه عبارت‌اند از:

 • A1: روشن‌ترین رنگ گروه A
 • A2: کمی تیره‌تر از A1
 • A3: رنگ متوسط گروه A
 • A3.5: کمی تیره‌تر از A3
 • A4: تیره‌ترین رنگ گروه A

گروه B

رنگ‌های این گروه کمی تیره‌تر و کدرتر هستند و معمولاً از آن‌ها برای ترمیم دندان‌های عقبی استفاده می‌شود. این گروه درجات متنوع‌تری دارند و با انواع رنگ دندان تطبیق‌پذیر خواهد بود. این گروه شامل رنگ‌های زیر است:

 • B1: روشن‌ترین رنگ روه B
 • B2: کمی تیره‌تر از B1
 • B3: رنگ متوسط گروه B
 • B4: تیره‌ترین رنگ گروه B

گروه C

ویژگی این رنگ‌ها، درخشان بودن آن‌هاست و معمولاً برای مینای دندان استفاده می‌شوند. این رنگ‌ها می‌توانند روی رنگ‌های دیگر زده شوند تا مانند مینای دندان باشند. این رنگ‌ها عبارت‌اند از:

 • C1: روشن‌ترین رنگ گروه C
 • C2: کمی تیره‌تر از C1
 • C3: رنگ متوسط گروه C
 • C4: تیره‌ترین رنگ گروه C

گروه D

این رنگ‌ها با رنگ‌های تیره‌تر و مات که اغلب مربوط به دندان‌های انتهایی هماهنگ می‌شوند. از این رنگ‌ها برای ترمیم دندان‌های آسیاب کوچک (پری مولر) و آسیاب بزرگ (مولر) استفاده می‌شود. رنگ‌های این گروه عبارت‌اند از:

 • D2: رنگ متوسط گروه D
 • D3: کمی تیره‌تر از D2
 • D4: تیره‌ترین رنگ گروه D

رنگ سفید

از این رنگ برای افرادی که دندان‌های خود را سفید یا بلیچ کرده‌اند استفاده می‌شود. این رنگ‌ها با رنگ دندان‌های سفید شده هماهنگ می‌شوند و ظاهری یکدست و بی‌نقص ایجاد می‌کنند.

علاوه بر این، ممکن است رنگ کامپوزیت دندان اصلاح‌کننده‌هایی مانند: اوپال سنت (کدری) یا فلورسنت (درخشندگی) نیز داشته باشد که ویژگی‌های بصری دندان طبیعی را دارد و باعث افزایش زیبایی کامپوزیت خواهد شد.

انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان

انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان

انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان، اقدامی مهم برای دستیابی به لبخندی زیبا و طبیعی است. رنگ کامپوزیت تأثیر به‌سزایی روی ظاهر کلی و هماهنگی کامپوزیت با دندان‌های طبیعی شما دارد.

در این‌جا راهنمای دقیقی برای کمک به شما در انتخاب بهترین رنگ برای کامپوزیت دندان آمده است:

مشخص کردن هدف

قبل از رفتن به مرحله‌ی انتخاب رنگ، باید بدانید چه نتیجه‌ای مدنظرتان است. اهداف و انتظارات خود را به دندان‌پزشکتان بگویید. آیا لبخندی درخشان و سفید می‌خواهید یا می‌خواهید طبیعی باشد؟ بیان نظر شما می‌تواند به انتخاب رنگ کمک کند.

در نظر داشتن رنگ طبیعی دندان‌های شما

دندانپزشک با دقت رنگ و سایۀ دندان شما را بررسی خواهد کرد. او مواردی از قبیل ظاهر، رنگ و مرغوبیت را مدنظر قرار خواهد داد. توجه به رنگ طبیعی دندان شما، برای این‌که با رنگ کامپوزیت هماهنگ شود و بی‌نقص باشد ضروری است. دندانپزشک به اختلافات و نکات ظریف رنگ توجه می‌کند و سعی می‌کند نتیجه‌ی کار با ظاهر کلی لبخند شما هماهنگ باشد.

بررسی ویژگی‌های صورت و رنگ پوست شما

دندانپزشک به ویژگی‌های صورت و رنگ پوست و چهرۀ شما نیز توجه می‌کند. رنگ کامپوزیت دندان شما باید با این ویژگی‌ها تناسب داشته باشد تا ظاهری زیبا و طبیعی ایجاد کند. مثلاً افرادی که رنگ پوست گرم‌تری دارند، باید از کامپوزیت با رنگ گرم استفاده کنند و افرادی که رنگ پوست سردتری دارند، باید از رنگ‌های سردتر استفاده کنند. توجه به این موارد باعث می‌شود که رنگ انتخابی با ویژگی‌های کلی صورت شما هماهنگ باشد.

کمک گرفتن از راهنمای رنگ

راهنمای رنگ، که تولیدکننده در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهد، ابزاری ارزشمند برای انتخاب رنگ است. این راهنما معمولاً شامل زبانه‌ها یا صفحاتی است که رنگ‌های مختلف کامپوزیت را نشان می‌دهند. دندانپزشک رنگ این زبانه‌ها یا صفحات را با دندان‌های شما مقایسه خواهد کرد. دندانپزشک با نگه داشتن آن‌ها در کنار دندان‌های شما، نزدیک‌ترین رنگ را مشخص کرده و بهترین رنگ را برای کامپوزیت دندان شما انتخاب خواهد کرد. او مواردی مانند: درخشندگی، کدری و رنگ کلی دندان را مدنظر قرار می‌دهد تا بهترین رنگ را که متناسب با نیازهای شماست انتخاب کند.

توجه به توصیه‌های تخصصی

دندانپزشک و تکنسین متخصصین ماهری هستند که می‌توانند توصیه‌ها و راهنمایی‌های مفیدی در انتخاب رنگ در اختیار شما قرار دهند. آن‌ها با جنبه‌های زیبایی دندان آشنا بوده و با توجه به تخصص و مهارتشان می‌توانند نظرات مفیدی ارائه دهند. علایق، نگرانی‌ها و سؤالات خود را با آن‌ها در میان بگذارید. آن‌ها نتیجه‌ی مدنظر شما، رنگ طبیعی دندان و ویژگی‌های صورت شما را مدنظر قرار می‌دهند تا تصمیم درستی اتخاذ شود.

استفاده از کامپوزیت موقتی

در برخی موارد دندانپزشک شما کامپوزیت موقتی را با استفاده از رنگ‌های مختلف می‌سازد. این کامپوزیت موقت روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد تا بتوانید دقیق ببینید که رنگ‌های مختلف در دهان شما چگونه خواهد بود. این روش کمک می‌کند تا نتیجه را ببینید و رنگ‌های مختلف را قبل از تصمیم‌گیری نهایی برای انتخاب رنگ کامپوزیت دائمی خود، بررسی کنید.

سایر نکات مهم برای انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

سایر نکات مهم برای انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

علاوه بر عواملی که ذکر شد، در این‌جا به عوامل دیگری که باید در زمان انتخاب رنگ کامپوزیت به آن‌ها توجه کنید اشاره شده است:

 • شرایط نوری: شرایط نوری محل‌هایی که بیش‌تر دندان‌هایتان مشخص هستند را مدنظر قرار دهید. نور طبیعی، نور فلورسنت و نور مختلف لامپ‌ها می‌تواند ظاهر دندان‌های شما را تحت تأثیر قرار دهد. توجه داشته باشید که رنگ انتخابی کامپوزیت در محیط‌های مختلف چگونه خواهد بود تا به نتیجه‌ای ماندگار و مطلوب برسید.
 • موقعیت دندان: موقعیت دندان در لبخند شما می‌تواند روی رنگ آن تأثیر داشته باشد. ممکن است لازم باشد رنگ دندان‌هایی که در زمان لبخند زدن بیش‌تر دیده می‌شوند با دندان‌های انتهای دهان متفاوت باشد. دندانپزشک در زمان انتخاب رنگ کامپوزیت دندان، تناسب و تقارن لبخند را مدنظر قرار خواهد داد.
 • عاداتی که باعث لک شدن می‌شوند: عادات سبک زندگی شما، مانند: سیگار کشیدن، مصرف نوشیدنی‌های تیره‌رنگ مانند قهوه یا مشروب یا غذاهای خاص، می‌تواند باعث لک شدن دندان‌ها شود. اگر چنین عاداتی دارید، دندانپزشک رنگ روشن‌تری توصیه خواهد کرد تا لک شدن در آینده کم‌تر مشخص باشد.

دوام و ماندگاری رنگ کامپوزیت دندان

دوام و ماندگاری رنگ کامپوزیت دندان

ماندگاری رنگ کامپوزیت دندان به عوامل مختلفی از جمله: کیفیت کامپوزیت دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان، عادات سبک زندگی، رژیم غذایی، تغییرات طبیعی رنگ دندان و مراقبت‌های تخصصی بستگی دارد. در حالی که کامپوزیت دندان طوری طراحی شده که ماندگار باشد، اما ممکن است به مرور زمان دچار تغییر رنگ شود. ماندگاری رنگ کامپوزیت دندان به طور متوسط 5 تا 10 سال است. در عکس بالا کامپوزیتی را مشاهده می‌کنید که بعد از مدتی دچار آسیب و تغییر رنگ شده است.

راه‌های پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان

به منظور جلوگیری از تغییر رنگ کامپوزیت دندان و حفظ ظاهر اولیۀ آن نکاتی در زیر ارائه شده است:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان: حداقل روزی دوبار مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان استفاده کنید تا پلاک‌ها برطرف شده و لکه ایجاد نشود. از خمیر دندانی که ساینده نباشد و مسواکی با سری نرم استفاده کنید تا کامپوزیت آسیب نبیند.
 • اجتناب از مصرف موادی که باعث ایجاد لکه می‌شوند: عاداتی که باعث لک شدن دندان‌ها و کامپوزیت می‌شوند، مانند: سیگار کشیدن یا مصرف تنباکو را ترک کنید. مصرف غذاها و نوشیدنی‌های تیره‌رنگ، مانند: قهوه، چای، شراب قرمز و سس‌های پررنگ را محدود کنید. اگر این مواد را مصرف می‌کنید، بعد از مصرف آن دهانتان را بشویید تا اثر آن از بین برود.
 • استفاده از نِی: برای نوشیدن موادی که ممکن است باعث ایجاد لکه شوند، از نی استفاده کنید تا نوشیدنی با کامپوزیت تماس نداشته باشد.
 • توجه به مصرف غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی: غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی می‌توانند باعث خوردگی کامپوزیت شوند و روی رنگ آن تأثیر بگذارند. مواد اسیدی را کم مصرف کنید و بعد از مصرف آن‌ها برای خنثی شدن اثر اسیدی، دهانتان را بشویید.

سؤالات متداول

کدام رنگ کامپوزیت پر طرفدارتر است؟

رنگ‌هایی مانند A1 تا A3 بیش‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما رنگ شاخص و پرطرفداری در حال حاضر وجود ندارد.

آیا می‌توان رنگ کامپوزیت دندان را با درمان قبلی که برای دندان انجام شده است هماهنگ کرد؟

بله؛ رنگ کامپوزیت را می‌توان با درمان‌های دندانپزشکی انجام‌شده، مانند کامپوزیت قبلی یا تاج مصنوعی سرامیکی هماهنگ کرد تا لبخند یکدست‌تر و زیباتر شود.

آیا رنگ کامپوزیت دندان را می‌توان اصلاح کرد یا تغییر داد؟

بله؛ رنگ کامپوزیت دندان را می‌توان در صورت نیاز اصلاح کرد و یا تغییر داد. اگر رنگ نیاز به اصلاح داشته باشد یا آسیبی ببیند این کار انجام خواهد شد.

آیا رنگ کامپوزیت دندان قابل تشخیص است یا طبیعی به نظر می‌رسد؟

رنگ کامپوزیت دندان به گونه‌ای است که شبیه به دندان طبیعی باشد و ظاهری بی‌نقص و طبیعی داشته باشد.

آیا رنگ کامپوزیت دندان لک خواهد شد؟

مواد کامپوزیت دندان معمولاً ضدلک هستند. با این حال در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، یا داشتن عاداتی که باعث لک‌شدگی می‌شوند، مانند سیگار کشیدن یا مصرف موادی که باعث ایجاد لک می‌شوند، کامپوزیت به مرور زمان لک خواهد شد.

آیا در صورت عدم رضایت من، می‌توان رنگ کامپوزیت را تغییر داد؟

اگر رنگ کامپوزیت دندان خود را دوست نداشتید، می‌توان آن را اصلاح یا تعویض کرد.

چقدر طول می‌کشد تا رنگ کامپوزیت دندان با رنگ طبیعی دندان‌هایم هماهنگ شود؟

بستگی دارد؛ در برخی موارد می‌توان در یک جلسه هماهنگی رنگ را انجام داد، ولی در برخی موارد دندانپزشک باید رنگ را بسازد یا با لابراتوار دندانپزشکی برای رنگ مناسب مشورت کند که زمان‌بر خواهد بود.

آیا می‌توان کامپوزیت دندان را سفید کرد؟

خیر؛ سفید کردن کامپوزیت دندان مؤثر نبوده و توصیه نمی‌شود.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب
تماس با درمانگاه حکیم