درمانگاه دندانپزشکی حکیم

هزینه روکش دندان و عوامل موثر بر این قیمت

هزینه روکش دندان

با گذشت زمان، دندان‌های شما ممکن است آسیب ببینند. این می‌تواند به دلایل مختلفی مانند پوسیدگی دندان، آسیب دیدگی یا صرفاً استفاده در طول زمان اتفاق بیفتد. دندان‌های شما ممکن است شکل یا اندازه خود را از دست بدهند. روکش‌های دندانی «کلاهک‌هایی» به شکل دندان هستند که می‌توانند روی دندان شما قرار بگیرند. انتخاب تاج شما، دوام آن، تجربه دندانپزشکان شما، آماده سازی های لازم قبل از نصب روکش، بیمه و محل زندگی شما هزینه کل عمل کاشت روکش را تعیین می‌کنند.

قیمت انواع روکش‌ها بر اساس مواد تشکیل دهنده

همانطور که می‌دانید، روکش‌های دندان انواع مختلفی دارند و هر یک از مواد خاصی تشکیل شده‌اند که دندانپزشک شما بر اساس نیاز و شرایط خاص دهان و دندان شما، یکی از انواع روکش‌ها را توصیه می‌کند. در ذیل به بررسی انواع روکش‌ها و قیمت آن‌ها خواهیم پرداخت.

تمام فلزی

روکش تمام فلزی

روکش‌های تمام فلزی برای دندان‌هایی که فشار روزانه بیشتری از جویدن رویشان هست، مانند دندان‌های آسیاب ایده‌آل هستند. آن‌ها می‌توانند به طور متوسط تا 15 سال دوام داشته باشند، و غیر معمول نیست که روکش‌های دندان در بیمارانی که به درستی از سلامت دهان خود مراقبت می‌کنند بیش از 20 سال دوام بیاورد. آن‌ها انتخاب خوبی برای دندان‌های آسیاب خارج از دید (دندان‌های پشت دهان) هستند، به خصوص در جایی که فاصله بین دندان‌ها حداقل است. همچنین اگر عادت شدید دندان قروچه دارید، باز هم گزینه خوبی است. هزینه این روکش بستگی به نوع و درصد آلیاژ استفاده شده در آن دارد. بنابراین، اگر یک روکش طلا با خلوص بالا انتخاب کنید، هزینه نهایی روکش شما بسیار بیشتر از زمانی است که یک روکش نیکل با کیفیت پایین یا متوسط انتخاب کنید. در مجموع چون هزینه فلز گران است، در نتیجه روکش فلزی دندان نیز گران خواهد بود.

تمام سرامیک و تمام چینی

روکش تمام سرامیک و تمام چینی

این نوع روکش دندان بهترین تطابق رنگ طبیعی را در مقایسه با هر نوع روکش دیگری ارائه می‌دهد. بنابراین، برای بیمارانی که به فلزات خاصی که در انواع دیگر روکش‌ها استفاده می‌شوند، حساسیت دارند، انتخاب خوبی است. روکش‌های تمام سرامیک و تمام چینی انواع مختلفی دارند که هر کدام با تکنیک‌ها و مواد منحصر به فردی ساخته می‌شوند. بنابراین هزینه روکش تمام سرامیک بسته به نوع و کیفیت مواد به کار رفته در آن متفاوت خواهد بود. به استثنای روکش‌های فلزی طلا، تمام روکش‌های چینی به طور کلی گران‌تر از روکش‌های فلزی هستند.

پرسلن ذوب شده روی فلز

پرسلن ذوب شده روی فلز

روکش پرسلان (چینی) ذوب شده روی پایه فلزی، با مواد داخلی آلیاژ فلزی و روکش چینی ساخته می‌شوند. این باعث می‎شود تا استحکام روکش‌های فلزی را با زیبایی روکش‌های چینی ترکیب کنند. این نوع روکش دندان را می‌توان با رنگ دندان‌هایی که در کنار روکش قرار دارند، مطابقت داد. آن‌ها رنگ طبیعی و نزدیک به دندان‌های طبیعی فرد را دارند. مانند روکش‌های فلزی، کیفیت روکش PMF به جنس پرسلان و کیفیت فلز به کار رفته در روکش دندان شما بستگی دارد.

تمام رزین

تمام روکش‌های رزین از مواد کامپوزیت رزینی ساخته شده‌اند که ترکیبی از مواد پلاستیکی هستند که با دندان‌های طبیعی هماهنگ می‌باشند. انواع رزین‌های رایج مورد استفاده در ساخت این روکش‌ها عبارتند از: رزین دی اکسید سیلیکون، رزین پلی متیل متاکریلات یا رزین پلیمری اکریلیک. تمام روکش‌های رزینی، عمدتاً به عنوان یک اقدام موقت برای محافظت از دندان یا پر کردن دندان تا زمانی که روکش دائمی ساخته شود استفاده می‌شوند. همانطور که مشخص است متریال مورد استفاده در ساخت این روکش به اندازه سایر انواع روکش‌ها گران نیست؛ بنابراین، هزینه نهایی بسیار کمتر از سایرین است.

هزینه روکش بر اساس ماندگاری روکش

هزینه روکش بر اساس ماندگاری روکش

مطمئناً، هر کسی که دندانهای خود را روکش می‌کند، آرزوی روکشی را دارد که در مدت زمان کوتاهی از بین نرود. بنابراین عامل موثر بعدی بر روی هزینه روکش دندان شما دوام هر نوع است. برخی از مواد با هزینه بالاتر عمر طولانی‌تری نیز دارند. دوام فلز و زیرکونیا بیشتر از پرسلان است که از آمالگام فلزی مورد استفاده در پرکردن دندان دوام بیشتری دارد. روکش‌های تمام چینی طبیعی‌تر به نظر می‌رسند و معمولاً برای دندان‌های جلویی استفاده می‌شوند. زیرکونیا با لایه چینی یک انتخاب محبوب برای روکش دندان‌های جلو است. بسیاری از دندانپزشکان از روکش‌های مولر تمام زیرکونیایی نیز استفاده می‌کنند. این ماده به اندازه کافی قوی است که بتواند فشار بایت را تحمل کند و در عین حال به اندازه کافی نازک است که دندانپزشک بتواند مینای اصلی دندان را هنگام نصب روکش حفظ کند. همچنین روکش‌های ساخته شده از چینی ذوب شده روی فلز مستحکم هستند و می‌توانند در هر نقطه از دهان استفاده شوند. اگر بایت قوی دارید یا دندان قروچه می‌کنید، ممکن است دندانپزشک یک روکش ساخته شده از پرسلان ذوب شده بر فلز را توصیه کند. روکش‌های تمام رزین همانطور که قبلاً گفته شد از مواد ترکیبی ساخته می‌شوند، بنابراین در برابر شکستگی نسبتاً آسیب‌پذیر هستند و در مقایسه با سایر انواع روکش‌های بادوام‌تر نسبتاً ارزان هستند و روی دندان‌های مقابل نیز بسیار راحت هستند.

هزینه روکش دندان بر اساس تجربه و مهارت پزشک

هزینه روکش دندان بر اساس تجربه و مهارت پزشک

مهارت، تجربه و حسن شهرت دندان پزشک شما، تضمین کننده کار کیفی و ایمن است. به طبع، به تناسب این تخصص، تجربه و زُبده بودن، هزینه خدمات با کیفیت ارائه شده نیز متفاوت خواهد بود. در کلینیک حکیم، پزشکان متخصص و با تجربه ما آماده ارائه خدمات روکش دندان به شما عزیزانند. شما می‌توانید با اطمینان خاطر، با مشورت با متخصصین این مجموعه بهترین انتخاب را برای روکش دندان خود داشته باشید.

هزینه روکش دندان بر اساس زمان صرف شده و اقدامات صورت گرفته بر روی دندان

شرایط دهان و دندان هر فرد مخصوص به خود اوست در نتیجه مراحلی که پیش از جاگذاری روکش دندان صورت می‌گیرند نیز می‌توانند متفاوت باشند. با توجه به تشخیص دکتر، تعداد جلسات و کارهایی که باید بر روی دندان هر فرد صورت گیرد در جلسه اول تعیین می‌شود. در نتیجه شما در جلسه مشاوره با پزشک خود، می‌توانید درمورد اقداماتی که لازم است بر روی دندانتان صورت پذیرد و تخمین هزینه نهایی مطلع شوید.

در برخی موارد برای کمک به محافظت از یکپارچگی دندان قبل از قرار دادن روکش، نیاز به ایجاد پایه مقاومی از دندان است. در مواقع دیگر، دندانپزشکان نیاز به انجام عمل جراحی لثه دارند، روشی که در آن بخشی از لثه بیمار بریده می‌شود تا از زیبایی بهتر دندان یا دندان‌ها اطمینان حاصل شود. در بدترین حالت نیز ممکن است به عصب کشی نیز نیاز داشته باشید که در این صورت هزینه کلی این روش به راحتی دو برابر می‌شود.

هزینه روکش دندان بر اساس بیمه

هزینه روکش دندان بر اساس بیمه، بهترین راه برای پرداخت هزینه‌ها است (حداقل بخشی از هزینه). همه چیز به نوع بیمه‌ای که دارید و مورد خاص شما بستگی دارد. روکش‌های دندان معمولاً توسط شرکت‌های بیمه پوشش داده می‌شوند، زیرا این روکش‌ها برای حفظ سلامت دهان مانند ترمیم دندان‌های ترک خورده یا ضعیف ضروری هستند. با این حال، اگر روکش فقط برای بهبود لبخند شما باشد، به عنوان یک درمان زیبایی در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، شرکت‌های بیمه آن را پوشش نمی‌دهند، زیرا ارزشی برای سلامت دهان و دندان بیمار ایجاد نمی‌کند.

هزینه روکش دندان بر اساس محل کلینیک

همانطور که هزینه امرار معاش و زندگی در شهرهای مختلف متفاوت است، به همان نسبت، بر اساس شهر و محلی که کلینیک دندانپزشک شما قرار دارد نیز ممکن است هزینه خدمات ارائه شده اندکی متفاوت باشد. علاوه بر این مساله، کلینیک‌های دندانپزشکی ممکن است وابسته به سازمان یا مجموعه‌ای خاص باشند یا متعلق به شخص خصوصی. به طبع، هزینه نهایی روکش شما با توجه به این مساله نیز می‌تواند متفاوت باشد.

کلام آخر

پیشنهاد موکد ما آن است که در خصوص انتخاب روکش دندان صرفاً بر حسب قیمت تصمیم نگیرید و عواملی نظیر مقاومت روکش، رنگ، محل قرارگیری روکش (دندان‌های عقب یا جلو) و میزان استحکام دندان اصلی را در نظر داشته باشید. مضاف بر نوع روکش گفته شده دو عامل زیر نیز نقش مهمی در تعیین قیمت نهایی ایفا خواهند کرد:

  1. نوع آماده سازی دندان که دندانپزشک شما باید برای شما انجام دهد.
  2. دستمزد دندانپزشک و تعداد ساعاتی که وی صرف این عمل می‌کند.

 پیشنهاد می‌کنیم که حتماً در خصوص نوع روکش انتخابی برای دندان خود با دندانپزشک معالجتان مشورت کنید.

 سوالات متداول

آیا هزینه عصب کشی دندان هم با هزینه روکش محاسبه می‌شود یا جدا؟

خیر. هزینه عصب کشی دندان به طور جداگانه بر اساس تعداد ریشه‌های دندان و اندازه دندان تعیین می‌شود.

آیا تعداد جلسات روکش کردن دندان بر هزینه نهایی آن موثر است؟

تعداد جلسات درمان به شدت آسیب دندان بستگی دارد. هرچه آسیب دندان شدیدتر باشد، هزینه روکش آن بیشتر خواهد بود.

آیا هزینه روکش دندان جلو با روکش دندان عقب متفاوت است؟

دندان‌های جلو معمولاً کوچک‌تر از دندان‌های پشت هستند و مقدار موارد مورد نیاز برای ساخت روکش آن‌ها کمتر است. به همین دلیل هزینه نهایی آن‌ها کمتر خواهد بود.

کدام نوع روکش بیشترین دوام را دارد؟

روکش‌های فلزی بسیار بادوام هستند و بیشترین دوام را در بین سایر مواد موجود خواهند داشت.

روکش زیرکونیایی یا چینی، کدام بهتر است؟

زیرکونیا استحکام و دوام بالاتری برای استفاده در روکش دارد. حداقل سه برابر قوی‌تر از روکش‌های پرسلان یا PFM است. بر خلاف چینی، زیرکونیا می‌تواند در برابر سایش و ترک خوردن (لب پر شدن) مقاومت کند، بنابراین روکش زیرکونیا نیروهای ناشی از جویدن و دندان قروچه را به خوبی تحمل می‌کند.

آیا می‌توان بدون عصب کشی، دندانی را روکش کرد؟

از نظر فنی، همیشه قبل از روکش دندان نیازی به درمان عصب کشی ندارید. گاهی اوقات روکش دندان باعث بهبود ظاهر دندان لکه دار یا تغییر رنگ داده شده می‌شود. در حالی که دندانپزشک ممکن است مینای دندان را برای روکش کردن کمی بتراشد، ولی داخل دندان آسیبی نمی‌بیند و بنابراین نیازی به عصب کشی نیست.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب
تماس با درمانگاه حکیم