درمانگاه دندانپزشکی حکیم

کشیدن دندان یا عصب کشی؟ کدام بهتر است؟

کشیدن دندان یا عصب کشی

عصب کشی و کشیدن دندان دو درمان تخصصی هستند که می‌توانند برای درمان دندان خراب یا عفونی استفاده شوند. اگرچه مقایسه بین عصب کشی و کشیدن دندان می‌تواند سخت باشد، اما دانستن در مورد این دو می‌تواند به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک کند.

عصب کشی دندان چیست؟

عصب کشی دندان

عصب کشی برای حذف باکتری‌ها از کانال ریشه عصبی عفونی شده، جلوگیری از عفونت مجدد دندان و حفظ دندان طبیعی طراحی شده‌اند. عصب کشی روشی است که دندان را حفظ می‌کند.

زمانی که شخصی عصب کشی می‌کند، دندانپزشک حفره‌ای در دندان آسیب دیده ایجاد کرده، پالپ مرده یا عفونی را برداشته، این قسمت را به دقت تمیز می‌کند تا مطمئن شود هیچ باکتری وجود ندارد، سپس روکش ممکن است روی دندان قرار گیرد تا به حفظ ظاهر و استحکام دندان کمک کرده و بتواند عملکردی مشابه دندان سالم داشته باشد.

چه زمانی عصب کشی دندان ضروری است؟

عصب کشی تا زمانی که ساختار دندان وجود داشته باشد، معمولاً برای دندان‌های عفونی شده ترجیح داده می‌شوند. پالپ دندان داخلی‌ترین لایه دندان‌ها است که جریان خون سالم را به هر دندان می‌رساند، اما اگر دندان ترک بخورد یا منفذ عمیقی در آن ایجاد گردد، می‌تواند خراب شود. هر دوی این شرایط به باکتری‌ها امکان تجمع در دهان و رسیدن به پالپ را می‌دهند و این امر می‌تواند منجر به ایجاد عفونت، ورم یا از بین رفتن بافت پالپ زنده شود. زمانی که عکسبرداری اشعه ایکس مشخص می‌کند که پالپ دندان توسط باکتری‌های عفونی تخریب شده، عصب کشی نیاز می‌باشد.

کشیدن دندان چیست؟

کشیدن دندان

کشیدن دندان پروسه دندانی است که در طی آن دندان کاملاً از جای خود برداشته می‌شود.

کشیدن دندان روش نسبتاً ساده‌ای است. با استفاده از وسیله‌ای شبیه به اهرم دندان از جای خود در استخوان فک بیرون کشیده و لق می‌شود. سپس با انبر جراحی دندان را کاملاً به بیرون می‌کشند. زمانی که این اتفاق می‌افتد، ممکن است مقداری حس فشار داشته باشید، اما درد زیادی حس نمی‌کنید. معمولاً این کار زمانی روی می‌دهد که دندان را با هیچ روشی نتوان حفظ کرد.

کشیدن دندان چه زمانی ضروری است؟

کشیدن دندان معمولاً زمانی توصیه می‌شود که دندان خراب شده از قبل تشخیص داده نشود. این امر از عفونت و گسترش عفونت به دیگر بخش‌های دهان جلوگیری می‌کند. کشیدن دندان در موارد زیر ممکن است توصیه شود:

 1. دندان آسیب دیده غیر قابل ترمیم به خاطر پوسیدگی شدید
 2. راه حل مناسب برای بیماری پریودنتال
 3. کشیدن دندان ممکن است به رفع نهفتگی آن کمک کند.
 4. برای رفع بی نظمی دندان‌ها
 5. بعد از تصادفاتی مانند تصادف رانندگی که مشکلات دندانی زیادی به جا می‌گذارد نیاز است. به علاوه، افرادی که تحت شیمی درمانی هستند یا می‌خواهند دریافت عضو داشته باشند ممکن است نیاز به برداشتن دندان‌های آسیب دیده داشته باشند تا دهان خود را سالم نگه دارند.

مقایسه کشیدن دندان با عصب کشی

مقایسه کشیدن دندان با عصب کشی

تا بدین جای بحث، ما چیستی هر یک از دو پروسه و اینکه چه زمانی هر یک ضروری اند را بررسی کردیم. حال این دو روش درمانی را از جنبه‌های مختلف بررسی می‌کنیم.

اقدامات تکمیلی پس از فرآیند اولیه

بعد از عصب کشی، نیاز به کلاهک، روکش، اینله یا آنله کردن روی باقیمانده دندان شما است که به محل دندان در دهان بستگی زیادی دارد. دندان‌هایی که در سمت عقب دهان هستند، مثلاً آسیا و پیش آسیا، که برای جویدن بیشتر نیاز می‌شوند، به طور کلی نیاز به تاج دارند، در دندان‌های جلو یا نیش که برای جویدن مورد نیاز نیستند، همیشه به روکش نیاز نیست و می‌توان از درمان‌های دیگر نیز استفاده کرد.

با این حال، بعد از کشیدن دندان، باید دندان یا دندان‌های کشیده شده را جایگزین کنید. اگر دندان‌های کشیده شده جایگزین نشوند، استخوان‌های دهان می‌توانند ضعیف شوند و تراکم خود را از دست دهند. دیگر دندان‌ها ممکن است جابجا شوند و ممکن است در هنگام غذا خوردن دچار مشکل شوید. خوشبختانه، چندین گزینه درمانی برای دندان کشیده شده دارید:

 1. ایمپلنت دندان
 2. دندان مصنوعی تکه‌ای متحرک
 3. بریج‌های ثابت

پس از درمان

بعد از عصب کشی، داشتن مقداری درد در چند روز اول طبیعی است. این درد می‌تواند از درد کلافه کننده تا حاد و ناگهانی تغییر کند، اما باید بتوانید با مسکن‌های بدن نسخه آن را برطرف کنید.

در مقابل، بعد از کشیدن دندان، داشتن مقدار کمی خونریزی در حدود 24 ساعت پس از درمان و مقداری ورم در صورت طبیعی است، اما استفاده از بسته یخ می‌تواند به کاهش التهاب کمک کند. زمانی که دوباره غذا می‌خورید، غذاهایی که نرم و سرد هستند بخورید تا جای دندان کشیده شده اذیت نشود و همانطور که لثه ترمیم می‌شود می‌توانید به تدریج به رژیم غذایی سابق خود باز گردید.

در مجموع، ممکن است دو هفته طول بکشد تا جای کشیدن دندان ترمیم شود، اما فرایند ترمیم بعد از عصب کشی چند روز است. به طور کلی، در هر دو روش، در طی دوره بهبودی باید به آرامی دندان‌ها را مسواک بزنید تا از درد بیشتر اجتناب شود.

عوارض احتمالی

در کشیدن دندان، احتمال عفونت بالا است. زمانی که دندان کشیده می‌شود، فضای خالی در دهان ایجاد می‌گردد. این مکان می‌تواند فضای مناسب تولید باکتری‌ها شود و باعث ایجاد عفونتی باشد و به سرعت به دیگر دندان‌ها گسترش یافته، یک زنجیره از کشیدن دندان را به وجود بیاورد.

معمولاً خطرات بعد از کشیدن دندان عبارتند از:

 • خونریزی که بیش از 12 ساعت طول بکشد.
 • تب و لرز شدید که نشان دهنده عفونت است.
 • حالت تهوع و استفراغ
 • سرفه
 • درد قفسه سینه و تنگی نفس
 • ورم و قرمزی در ناحیه جراحی شده

دندان افتاده عوارضی را برای دندان‌های مجاور نیز ایجاد می‌کند.

از سمتی دیگر، عصب کشی بسیار بی‌خطر است. در برخی موارد، بازگشت درد یا عوارض جانبی ممکن است روی دهد.

 • تغییر رنگ دندان
 • کاهش عملکرد دندان بعد از درمان
 • عفونت حاد
 • التهاب
 • افزایش ورم

مقایسه هزینه

هزینه کشیدن دندان بسته به شدت مورد شما بسیار متفاوت است. کشیدن معمولی دندان معمولاً ارزانتر از کشیدنی است که نیاز به جراحی دارد. نوع بی‌حسی مورد استفاده نیز ممکن است روی هزینه تاثیر بگذارد.

هزینه عصب کشی بالاتر است و می‌تواند به جایی که زندگی می‌کنید و خدمات بسیاری که برای مورد شما طراحی شده است، بستگی داشته باشد.

کدام یک بهتر است عصب کشی یا کشیدن دندان؟

کدام یک بهتر است عصب کشی یا کشیدن دندان

دندان‌های طبیعی که به قدر کافی عملکرد خوبی دارند، معمولاً به نظر بهتر است تا حد امکان حفظ شوند. حتی اگر عصب آنها باید از بین برود، احتمال اینکه دندان بتواند به کار خود ادامه دهد وجود دارد. در عصب کشی با برداشتن پالپ دندان، که شامل عصب، رگ‌های خونی و بافت همبند داخل دندان است، عفونت را از منبع حذف می‌کنند. به علاوه، با عصب کشی نیاز به نگرانی در مورد فضای ایجاد شده بعد از کشیدن دندان و حرکت دندان‌های دیگر نیست. برخی بیماری‌ها نیز می‌توانند کشیدن دندان را نامطلوب کنند. اگر داروی رقیق کننده خون مصرف می‌کنید یا ساختار استخوان شما تحت درمان است، کشیدن دندان ممکن است خطرناک در نظر گرفته شود.

با این حال، عصب کشی فقط در شرایط خاصی مناسب است. باید استخوان و لثه مناسبی برای پشتیبانی از دندان‌های دیگر داشته باشید. اگر صدمه‌ای باعث لق شدن دندان شود، عصب کشی بهترین گزینه نیست. در این حالت، دندانپزشک باید درمانی را که برای شما مناسب تر است را توصیه کند.

با این وجود، هدف اکثر دندانپزشکان حفظ دندان است نه کشیدن آن، زیرا حفظ دندان سالم نسبت به کشیدن آن، در صورت امکان، تقریباً همیشه بهترین گزینه برای سلامت دهان و دندان است.

سوالات پرتکرار

آیا عصب کشی مضر است؟

اگر به درستی انجام شود، عصب کشی فرایندی بی‌خطری است که خرابی دندان را درمان می‌کند.

آیا عصب کشی دردناک است؟

عصب کشی دردناک نیست و می‌تواند دندان را حفظ کند، در غیر این صورت ممکن است کاملاً کشیده شود.

آیا کشیدن دندان دردناک است؟

لزوماً خیر. اگر تحت تأثیر نیتروژن اکسید باشید، کشیدن دندان ممکن است آزاردهنده باشد، اما نباید درد طاقت فرسا باشد. برای کشیدن دندان‌هایی با وضع وخیم‌تر، نیاز به مسکن‌های قوی‌تر مانند آرام‌بخش‌های خوراکی یا بی‌حسی دارید.

کشیدن دندان چقدر زمان می‌برد؟

تمام فرایند کشیدن دندان، از تزریق بی‌حسی تا بخیه زدن (در صورت نیاز)، معمولاً 20 تا 40 دقیقه زمان می‌برد.

آیا کشیدن دندان خطرناک است؟

خطرات مشخصی برای کشیدن دندان وجود دارند، اما اگر دندانپزشک این درمان را توصیه کند و اگر متخصص باشند، نباید اصلاً نگران باشید.

چند جلسه برای عصب کشی دندان نیاز است؟

در اکثر بیماران 2 جلسه نیاز می‌باشد. جلسه اول زمانی است که درمان واقعی انجام می‌شود و جلسه دوم زمانی است که دندان پر می‌گردد.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب
تماس با درمانگاه حکیم