درمانگاه دندانپزشکی حکیم

لک های سفید روی دندان کودکان | علت و روش های درمان

لک های سفید روی دندان کودکان

سفیدی دندان‌ در کودکان معمولاً نشانه سلامتی آن است. به همین دلیل بسیاری از افراد تلاش می‌کنند تا دندان‌های خود را تا حد امکان سفید نگه دارند. اما برخی اوقات این کارها موجب می‌شود که لکه‌های سفید بر روی دندان ایجاد شود.

لکه سفید ایجاد شده با بقیه قسمت‌های دندان‌ متفاوت است به همین دلیل این وضعیت برای برخی از افراد آزار دهنده خواهد شد. این لکه‌ها ممکن است به دلیل پوسیدگی دندان ایجاد شده باشند، به همین دلیل شناسایی علت آن بسیار ضروری است.

لکه‌های سفید بر روی لبخند کودک شما تاثیر گذاشته و در دراز مدت اعتماد به نفس او را کاهش می‌دهد، به همین دلیل مراقبت از دندان‌ها پس از مشاهده لکه بسیار ضروری است. اما چرا این لکه‌ها ایجاد شده و به چه صورت باید درمان شوند، در این مقاله توضیحات به شما ارائه خواهد شد.

چرا لک های سفید دندان کودکان ایجاد می‌شود و درمان مناسب چیست؟

لکه های سفید دندان کودکان

لک های سفید روی دندان به سه دلیل ایجاد می‌شوند.

فلوئوروزیس دندانی

در صورتی که در سنین جوانی بیش از حد فلوراید استفاده شود، این عارضه ایجاد می‌شود. این مشکل در ابتدا ضرر ندارد، اما ممکن است در دراز مدت عامل شکستن دندان باشد.

درمان فلوئوروزیس دندان در کلینیک با روش‌های زیر انجام می‌شود:

هیپوپلازی مینای دندان

این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که مینای دندان فرد به درستی تشکیل نشده باشد. هیپوپلازی دندان (نقص مینای دندان) همچون فلوئوروزیس، معمولاً در زمان کودکی و دورانی که دندان‌های فرد هنوز در حال رشد هستند، ایجاد می‌شود و خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد.

روش‌های درمان این عارضه عبارتند از:

 • بلیچینگ
 • ترمیم با رزین
 • روکش دندان

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

عدم رعایت بهداشت دهان به خصوص زمانی که فرد از بریس دندان استفاده می‌کند، غذاهای اسیدی و شیرین مصرف می‌کند که طی آن مواد معدنی ضروری نظیر کلسیم و فسفر توسط اسیدهای تشکیل شده ناشی از باکتری فرسایش می‌یابند؛ می‌تواند منجر به ایجاد لک‌های سفید رو دندان شود.

درمان بالینی به منظور این نوع کلسیفیکاسیون عبارتند از:

 • لیزر درمانی
 • بلیچینگ
 • سایش دندان
 • ترمیم رزین
 • روکش دندان

درمان لک های سفید دندان کودکان

درمان لکه های سفید دندان کودکان

برخی دیگر از درمان‌های رایج برای کودکان عبارتند از:

درمان دارویی برای لک سفید دندان کودکان

ممکن است که دندانپزشک بسته به نوع لک سفید دندان، برای درمان لک‌های سفید روش‌های زیر را پیشنهاد دهد:

 • حفظ بهداشت دهان و دندان
 • استفاده از محصولات مبتنی بر فلوراید
 • استفاده از کازئین فسفوپپتیدهای آمورفوس کلسیم فسفات
 • استفاده از محصولات پروبیوتیک
 • پلی ال
 • کلرهگزیدین

هیچ دارویی را بدون تایید پزشک خود استفاده نکنید و همچنین از انجام هرگونه درمان بدون نظارت پزشک خودداری کنید.

درمان لک سفید روی دندان کودکان با لیزر

درمان لکه سفید کودکان با لیزر

از سال ۱۹۷۲ استفاده از لیزر به منظور جلوگیری از پوسیدگی رایج شد. پرتوهای لیزر موجب می‌شوند که مقاومت مینای دندان در برابر اسیدیته افزایش یابد. این نوع لیزرها که در دندانپزشکی استفاده می‌شوند شامل لیزرهای آرگون، CO2 ،Nd-YAG و اربیوم YAG است. تابش لیزر به مینای دندان توسط پرتوهای لیزر آرگون میزان دمینرالیزاسیون را ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

درمان لک سفید روی دندان کودکان با رمینرالیزاسیون

درمان لکه سفید کودکان با رمینرالیزاسیون

به منظور از بین بردن لک‌های سفید روی دندان کودکان می‌توان از رمینرالیزاسیون استفاده کرد که به غیر از اقدامات بهداشتی دهان، نیازمند دوره درمان مکرر و پیروی بیمار است و زمان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. محصولات مختلفی جهت انجام رمینرالیزاسیون در بازار هستند، که در خانه هم قابل استفاده هستند؛ شامل: محلول، لاک دندان، کرم، خمیر و آدامس است. این محصولات دارای  فلوراید و یا کازئین فسفوپپتید آمورفوس کلسیم فسفات هستند و هر کدام تا حدی می‌توانند موجب از بین رفتن لک‌های سفید روی دندان شوند.

بلیچینگ

بلیچینگ

بلیچینگ تاثیر محدودی بر روی زیبایی دندان دارد و ممکن است باعث حساسیت دندان و کاهش مقاومت مینای دندان شود. با این حال، یک مطالعه اخیر نشان داد که بلیچینگ در مراحل اولیه پوسیدگی با 10٪ کاربامید پروکساید می‌تواند کلسیفیکاسیون را بدون تاثیر بر خواص شیمیایی و مکانیکی مینای دندان بپوشاند.

میکرو ابریژن

میکرو ابریژن

به پردازش شیمیایی و مکانیکی سطح مینای دندان میکرو ابریژن گفته می‌شود. در این روش با استفاده از قلم مخصوص، دوغاب ساینده ۶.۶% یا سفید کننده ۶% از جنس اسید کلریدریک، بر روی دندان کشیده می‌شود. از آنجا که روش میکرو ابریژن روشی تهاجمی است، استفاده از آن با تاخیر فواید بیشتری دارد. این امر از طریق رمینرالیزاسیون (بر پایه بزاق) برای بهبود ضایعات و دیگر آسیب‌های دندان انجام می‌شود. همچنین ساییدگی سطحی نیز کمتر خواهد شد. به طور کلی میکروابریژن روشی مفید برای درمان دکلسیفیکاسیون پس از ارتودنسی است، اما عمق ضایعه باید کمتر از ۰.۲ میلی متر باشد و ممکن است بتوان آن را با روش بلیچینگ انجام داد.

روکش دندان

روکش دندان

روکش دندانی به پوشش نازک و محافظتی گفته می‌شود که به سطح جلویی دندان فرد چسبیده می‌شود. روکش‌ها می‌توانند لک‌های سفید و سایر لکه‌ها را کامل پوشش دهند. روکش دندان فقط توسط دندانپزشک انجام می‌شود و باید به صورت حرفه‌ای نصب شوند.

درمان‌های دارویی بالینی و تحت نظارت هیچ گزارشی مبنی بر مضر بودن عوارض جانبی نداشته و به صورت طولانی مدت برای بیمار باقی‌ مانده‌اند. برخی از روکش‌ها از جنس رزین‌های خاص هستند. در روش‌های درمان کم‌تهاجمی که در سال‌های اخیر معرفی شده اند، از رزین با ویسکوزیته پایین استفاده می‌شود. از اسید کلریدریک (HCl) به منظور تبدیل سطح خارجی به سطحی نفوذپذیرتر استفاده می‌شود و رزین مبتنی بر تری اتیلن گلیکول دی متاکریلات در ساختار متخلخل زیرین نفوذ می‌کند.

هزینه درمان لک های سفید روی دندان کودکان

هزینه درمان لک های سفید روی دندان کودکان به علت ایجاد آن‌ها و شدت و میزان لک‌ها بستگی دارد. برای اطلاع از مقدار دقیق آن بهتر است به صورت حضوری، برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

چگونه از لک های سفید روی دندان کودکان جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از لکه های سفید دندان کودکان

به منظور جلوگیری از ایجاد لکه سفید، دندانپزشک عوامل ایجاد کننده این عارضه را برای فرزند شما قبل و در طول درمان بررسی می‌کند. آموزش بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است، اما ممکن است که نیاز باشد کودکان شما اقدامات درمانی بیشتری انجام دهند، می‌توان از وارنیش فلوراید، کلرهگزیدین، زایلیتول، اصلاح رژیم غذایی، یا محصولات رمینرالیزاسیون حاوی کلسیم برای جلوگیری از املاح زدایی مینای دندان، تقویت رمینرالیزاسیون و اصلاح رفتار کودکان و فاکتورهای بیوفیلم استفاده کرد. روش‌های درمانی ترمیمی برای لکه‌های سفید ایجاد شده می‌تواند از راحت‌ترین تا تهاجمی‌ترین حالت متغیر باشد.

بنابراین، قبل از هر کاری از دندانپزشک خود سوالات لازم را انجام دهید.

سوالات متداول

علت ایجاد لک سفید دندان کودکان چیست؟

لک سفید روی دندان کودکان معمولاً به علت‌های مختلفی ایجاد می‌شود. یکی از دلایل آن عارضه فلورسیس و دلیل دیگر آن فرسایش کلسیم و فسفر دندان به دلیل اسید تولید شده توسط باکتری است.

آیا استفاده از لیزر برای درمان لک‌های سفید روی دندان عوارض دارد؟

این روش معمولاً عارضه شایعی ندارد، اما بهتر است قبل از درمان در این خصوص با پزشک مشورت شود.

آیا بلیچینگ لک سفید روی دندان کودکان را از بین می‌برد؟

بله. با بلیچینگ می‌توان لک سفید روی دندان را از بین برد.

آیا لک سفید دندان کودک خطرناک است؟

این عارضه معمولاً برای کودکان خطری ندارد.

درمان فوری لک سفید دندان چیست؟

لیزر، بلیچینگ، رزین و روکش از جمله درمان‌های فوری لک دندان هستند.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب