درمانگاه دندانپزشکی حکیم

عصب‌ کشی بدون درد | روش ها، مراحل و فیلم

عصب‌ کشی بدون درد

بسیاری از افراد برای انجام عصب‌ کشی تعلل می‌کنند، چرا که احساس می‌کنند این یک پروسه پیچیده و دردناک است. اما آیا واقعاً این‌چنین می‌باشد؟ می‌توان گفت شایعات و افکار منفی در خصوص عصب‌ کشی بسیار زیاد است. درصورتی‌که این پروسه برای افرادی که به آن نیاز دارند بسیار مفید می‌باشد.

دردناک بودن پروسه عصب‌ کشی حقیقت دارد؛ اما این مربوط به گذشته می‌شده و اصلی‌ترین دلایل آن ناکافی بودن یا استفاده اشتباه از مواد بی‌حسی برای بی حس‌کردن عصب ملتهب، کافی‌ نبودن مواد دارویی درون دندان و نوع دستگاه مورد استفاده بوده است. اما امروز با توجه‌ به پیشرفت‌های روز افزون در زمینه دندان‌پزشکی، تکنیک‌ها، داروها و دستگاه‌های جدیدی در دسترس دندان‌پزشکان قرار دارد.

علاوه بر این تمام سعی ما در کلینیک دندانپزشکی این است که بیمار از پروسه درمان خود لذت ببرد به همین دلیل قبل از انجام عصب‌ کشی تمام بررسی‌های لازم انجام می‌شود تا مشخص گردد آیا بیمار به این درمان نیاز دارد یا خیر و برای این که پروسه به‌ آرامی و بدون درد طی شود از داروهای بی‌حسی موضعی استفاده می‌نماییم.

آیا عصب‌ کشی دندان فرایندی دردناک است؟

عصب‌ کشی دندان

خبر خوب این است که دردناک بودن عصب‌ کشی در بیشتر موارد یک شایعه است. در حقیقت خود پروسه عصب‌ کشی یک پروسه بدون درد است، چرا که در بیشتر موارد اکثر عصب‌های که درون دندان هستند مرده‌اند و شما متوجه هیچ دردی نخواهید شد. در تحقیقاتی که به‌تازگی صورت‌ گرفته عمل عصب‌ کشی بر روی تعداد زیادی از بیماران بدون بی‌حسی موضعی انجام شده است و اکثریت آن‌ها دردی احساس نکرده‌اند. هر دردی که قبل از انجام عصب‌ کشی احساس می‌کنید به‌ احتمال زیاد به دلیل ملتهب شدن عصب و یا عفونت دندان می‌باشد. در هر موردی که دندان‌پزشک احساس کند عصب‌ کشی باعث درد بیمار می‌شود پروسه را تحت بی‌حسی موضعی انجام خواهد داد.

اگر از درد عصب‌کشی دندان می‌ترسید، عواقب ناگواری در انتظار شماست

  • از بین‌ رفتن دردی که احساس می‌کنید به معنای درمان‌ شدن دندان در طول زمان نمی‌باشد؛ بلکه مشخص می‌کند تمامی عصب‌های درون دندان از بین رفته‌اند و دندان به طور کامل عفونت کرده است.
  • باکتری‌های ناشی از عفونت دندان می‌توانند درون بافت لثه و فک نفوذ کرده و باعث به‌ وجود آمدن آبسه‌های چرکی شوند. علاوه بر این می‌توانند باعث بیماری‌های خطرناک مانند بیماری قلبی و یا سکته نیز گردند.

مراحل عصب‌ کشی دندان

مراحل عصب‌ کشی دندان

عصب‌ کشی دندان شامل خارج‌ کردن بافت‌های عفونی و آسیب‌ دیده از درون تاج دندان و ریشه آن می‌گردد. بعد از این که کانال دندان تمیز شد و عفونت آن خارج شد، دندان پر شده و به کمک یک ماده طبیعی به نام گوتاپرکا بسته می‌شود.

مراحل عصب‌ کشی دندان بدون درد

مراحل عصب‌ کشی دندان بدون درد

ما برای انجام عصب‌ کشی از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنیم و تمام اقدامات لازم را انجام می‌دهیم تا مطمئن شویم شما در طول این پروسه دردی احساس نخواهید کرد. د رصورتی‌ که در حین انجام عصب‌ کشی دچار درد شدید  پروسه را متوقف کرده و از بی‌حسی بیشتری استفاده می‌کنیم. در مواردی که عصب‌های دندان هنوز زنده هستند و باعث درد می‌شوند، پروسه عصب‌کشی تا بی حس‌ شدن کامل دندان شروع نخواهد شد. برای اطمینان از بی حس‌ شدن کامل دندان آن را تست می‌نماییم. بعد از عصب‌ کشی داشتن کمی درد طبیعی است که می‌توان آن را به کمک داروهای مسکنی نظیر ایبوپروفن کنترل نمود. این درد ناشی از التهابات بعد از عصب‌کشی است و ظرف مدت یک تا دو روز از بین خواهد رفت.

عصب‌کشی بدون درد با لیزر

عصب‌ کشی بدون درد با لیزر

عصب‌کشی بدون درد با لیزر یکی از جدیدترین روش‌های درمانی است که توسط بیشتر دندان‌پزشکان در سراسر جهان انجام می‌شود. تکنولوژی جدید لیزر تمام چیزی است که ما برای دندان‌های خود نیاز داریم.

در این روش با استفاده از پرتوهای موازی نور شدید کانال دندان تمیز می‌شود. نور لیزر کمک می‌کند تا ذرات و آلودگی‌هایی که حاوی باکتری و عفونت هستند حل شوند. در نتیجه کانال ریشه دندان به طور کامل تمیز شده و بافت سالم دندان دست‌ نخورده باقی می‌ماند. علاوه بر این عصب‌کشی به کمک لیزر به زمان بسیار کمتری نیاز دارد.

اولین و مهم‌ترین مزیت این روش این است که بیمار در طول پروسه هیچ دردی نخواهد داشت. همچنین لیزرتراپی کمک می کند تا عوارض ناشی از عصب‌کشی‌های سنتی کاهش یابند. در صورتی‌ که همیشه از دریل دندان‌پزشکی و دیگر تجهیزات آن می ترسیدید می‌توانید با خیال راحت از این روش درمانی استفاده کنید.

فیلم عصب کشی بدون درد با لیزر

 

چگونه از دردهای شدید دندان پیشگیری کنیم؟

چگونه از دردهای شدید دندان پیشگیری کنیم؟

در اغلب موارد افراد به دلیل دردناک بودن پروسه‌های دندان‌پزشکی از انجام چکاپ سر باز می‌زنند. در صورتی‌ که تا زمانی که فرد بهداشت دهان خود را به خوبی رعایت کند و به‌ صورت مرتب به دندان‌پزشک مراجعه نمایید این معاینات دردناک نخواهد بود.

رعایت‌کردن بهداشت دهان شما را از عصب‌ کشی و دیگر پروسه‌های دردناک دندانپزشکی دور نگه می‌دارد. به همین دلیل فراموش نکنید که:

  • از نخ دندان استفاده کنید.
  • دو بار در روز مسواک بزنید.
  • از دهانشویه مناسب استفاده کنید.
  • به‌صورت مرتب چکاپ داشته باشید.
  • بعد از خوردن خوراکی‌های شیرین دندان‌های خود را بشویید.
  • از خوردن آجیل و خوراکی‌هایی که باعث آسیب‌دیدن و ترک‌ خوردن دندان‌ها می‌شوند خودداری کنید.

هزینه عصب‌ کشی بدون درد دندان

لازم به ذکر است که مواد بی‌حس‌کننده همواره هنگام عصب‌ کشی استفاده می‌شوند؛ بنابراین هزینه‌ای جداگانه از این بابت از شما دریافت نخواهد شد. هزینه عصب‌ کشی تنها به میزان خرابی دندان، مواد پرکننده، جنس روکش (در صورت نیاز) و دستمزد دندانپزشک شما بستگی دارد. لازم به ذکر است که اعتبار و مهارت دندانپزشک و کلینیک نیز می‌تواند بر هزینه نهایی موثر باشد.

محل زندگی شما یکی دیگر از فاکتورهای مهم و موثر است. به علاوه عصب‌ کشی بدون درد توسط متخصص درمان ریشه هزینه بیشتری در بر خواهد داشت. در صورتی که درمان با لیزر را انتخاب کرده‌اید بایستی بدانید که این روش با توجه‌ به استفاده از دستگاه‌های پیشرفته و یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا، هزینه عصب‌کشی با لیزر بیشتر خواهد بود.

نتیجه‌ گیری

عصب‌ کشی یک روش درمانی است که توسط اندودنتیست‌ها انجام می‌شود و برای افرادی که دچار عفونت و دندان‌ درد شده‌اند بسیار مفید می‌باشد. این پروسه به‌ گونه‌ای که بیشتر افراد باور دارند دردناک نیست. در حقیقت اندودنتیست‌ها با نجات‌ دادن دندان کمک می‌کنند تا دندان‌هایی طبیعی داشته باشید و بتوانید مثل قبل هرچه که دوست داشتید بخورید. در صورت داشتن هرگونه سوال می‌توانید با کلینیک ما تماس بگیرید. ما به‌ تمامی سؤالات شما پاسخ داده و کمک می‌کنیم تا در خصوص روند درمان خود احساس خوبی داشته باشید.  علاوه بر این می‌توانید در خصوص گزینه‌های بی‌حسی با دندان‌پزشک خود صحبت نمایید. هدف ما جلوگیری از درد و آسیب‌دیدگی بیشتر دندان‌های شماست.

سؤالات متداول

آیا در صورت ترسیدن از عصب کشی می‌توان از قرص‌های آرام‌بخش استفاده نمود؟

ما استفاده از قرص‌های آرام‌بخش را تجویز نمی‌کنیم؛ اما در صورتی‌ که استرس داشته باشید می‌توانید از والیوم استفاده کنید.

آیا عصب‌کشی حتی با وجود داروی بی‌حسی دردناک می‌باشد؟

خیر. انجام عصب‌کشی شبیه به پرکردن دندان است. بیشتر افراد با وجود بی‌حسی موضعی در طول این پروسه هیچ مشکلی نخواهند داشت.

آیا امکان دارد یک دندان عفونی خود به‌ خود درمان شود؟

خیر، دندان عفونت کرده به‌ هیچ‌ عنوان خود به‌ خود درمان نمی‌شود. در صورتی‌ که از درد عصب‌ کشی می‌ترسید، باید بدانید که عفونتی که در یک قسمت فک ایجاد شده می‌تواند در دیگر قسمت‌های دهان پخش شود و دردی شدید ایجاد کند. برای درمان دندان عفونی به دارو و عصب‌ کشی نیاز است. در صورتی‌ که دندان‌ درد شدید دارید همین حالا نوبت خود را رزرو نمایید.

برای عصب‌کشی از چه نوع داروی بی‌حسی استفاده می‌شود؟

بی‌حسی موضعی.

درد عصب‌کشی ظرف چند روز بر طرف می‌شود؟

دندان آسیب‌ دیده بعد از عصب‌ کشی درمان می‌شود. دندان‌پزشک قبل از شروع این پروسه به کمک بی‌حسی موضعی دندان را بی حس می‌نماید. با بر طرف‌ شدن اثر بی‌حسی بیمار کمی احساس درد خواهد داشت که ظرف مدت چند روز و با کمک داروی مسکن بر طرف خواهد شد.

آیا می‌توان در طول عصب‌کشی هوشیار بود؟

بله، شما در تمام طول این پروسه هوشیار خواهید بود.

داروی بی‌حسی برای عصب‌کشی را به کجا تزریق می‌کنند؟

داروی بی‌حسی به درون فک و یا قسمت داخلی گونه تزریق می‌گردد. این دارو عصب‌ها را مورد هدف قرار داده و از انتقال پیام درد به مغز جلوگیری می‌نماید.

آیا می‌توان به بی‌حس‌کننده‌های دندانی آلرژی داشت؟

لیدوکائین داروی بی‌حسی است که اکثراً در پروسه‌های دندان‌پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. امکان بروز واکنش‌های آلرژیک نسبت به این دارو وجود دارد.

در صورتی‌ که بیمار به لیدوکائین حساسیت داشت از چه بی‌حسی استفاده می‌شود؟

در صورتی‌ که بیمار به لیدوکائین آلرژی داشته باشد می‌توان از بی‌حس‌کننده‌های گروه استر (ester) استفاده نمود. در صورتی‌ که از این موضوع اطمینان ندارید می‌توانید از دیفن‌ هیدرامین نیز استفاده کنید.

آیا سایز سوزن بر میزان دردی که در زمان تزریق داروی بی‌حسی احساس می‌کنیم تأثیر می‌گذارد؟

می‌توان گفت در بزرگسالان سایز سوزن هیچ تأثیری در میزان درد تزریق ندارد. اگرچه در کودکان سایز سوزن در میزان درد ناشی از تزریق داروی بی‌حسی تأثیر می‌گذارد. (منبع)

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب