درمانگاه دندانپزشکی حکیم

عصب کشی دندان با لیزر چگونه است؟ مزایا و هزینه

عصب کشی دندان با لیزر چگونه است؟ مزایا و هزینه

عصب کشی با لیزر یک روش جدید در درمان عفونت کانال عصب دندان است که دو نقص اصلی روش عصب کشی سنتی را برطرف می‌کند که این دو نقص، عفونت زدایی عمیق دیواره دندان و ناتوانی در خارج کردن همه قسمت‌های عفونی و بافت‌های مرده است که در آناتومی نامنظم کانال عصبی دندان دسترسی به آنها سخت است. لیزر با تولید امواج غیرگرمایی نوری صوتی شاک ویو در محلول تمیزکننده و برش بافت مرده درون کانال عصبی عمل می‌کند. این کانال‌ها و کانال‌های فرعی پاکسازی شده و لوله‌های کوچک دندانی از هر لایه آلودگی خلاص می‌شوند. هنگامی که لیزر به کانال دندانی وارد می‌شود، می‌توان مشاهده کرد که محلول همراه با آلودگی‌های بافت مرده با جوش و خروش از کانال‌های فرعی به سمت بیرون جریان می‌یابد. اکنون تمام بافت‌های مرده از این کانال‌ها پاک شده و سیستم کانال ضدعفونی شده است.

از آنجایی که لیزر قادر است به کانال‌های فرعی نیز دسترسی داشته و آنها را پاکسازی کند، این درزگیر کانال ریشه می‌تواند به نواحی غیرقابل دسترسی نیز وارد شود، که کانال ریشه را به خوبی مهر و موم کرده و از عفونت مجدد آن در آینده جلوگیری کند. عصب کشی دندان به کمک لیزر روشی کم تهاجمی است و برداشت بافت دندان را به صورت لایه نازکی انجام می‌دهد که دندان را محکم نگه داشته و احتمال لبه دار شدن یا سوراخ شدن کانال به حداقل می‌رسد.

عصب کشی لیزری دندان چه مزایایی دارد؟


عصب کشی لیزری دندان چه مزایایی دارد؟

صدای دریل برای برخی از بیماران آزاردهنده و تکان‌دهنده است. استفاده از لیزر نیاز به دریل را برطرف کرده و بنابراین، باعث می‌شود که بیمار در طول درمان اضطراب کمتری داشته باشد. با این روش احتمال حفظ ساختار سالم دندان بیشتر است و به دلیل صحت بالای روش لیزر در مقایسه با ابزارهای سنتی، باکتری‌های بیشتری از بین خواهند رفت.

مزایای درمان کانال ریشه دندان به کمک لیزر:

 • نه تنها این روش دردناک نیست، بلکه درون دندان را نیز بطور کامل ضدعفونی می‌کند.
 • از لیزر جهت تمیز کردن قسمت داخلی دندان استفاده می‌شود.
 • نواحی درون دندان را در حد استریلیزه تمیز می‌کند.
 • مواد پرکننده دندان حاوی فلزات سنگین نیست.
 • احتمال عفونت در آینده بسیار کم است.
 • در طولانی مدت هزینه کمتری را به شما تحمیل می‌کند.
 • یک درمان همه جانبه است.

عصب کشی دندان با لیزر چگونه انجام می شود؟


عصب کشی دندان با لیزر چگونه انجام می شود؟

جهت درمان کانال عصب دندان با استانداردهای مراقبتی مدرن، ابتدا دندانپزشک باید سی‌تی اسکن دندان انجام دهد، تا به طور کامل از مشکلاتی که با آن مواجه هستید، اطلاع پیدا کند. در تصویربرداری سه بعدی سی تی اسکن، سوراخ‌هایی که در استخوان مشاهده می‌شود، کانال‌هایی هستند که از بین رفته و تمام مواردی که در تصویربرداری اشعه ایکس معمولی قابل مشاهده نیست را در اینجا خواهید دید.

لیزر از امواج صوتی و انرژی نور استفاده می‌کند و با استفاده از امواج لیزر تقریباً تمامی باکتری‌ها، پوسیدگی و آلودگی‌ها به سمت بالا و خارج از دندان کشیده می‌شوند. آلودگی‌هایی که هنگام کار بر روی دندان از آن خارج می‌شوند، در واقع قابل مشاهده خواهند بود.

با استفاده از محلول‌های مختلف، هر کانال تا حداکثر یک دقیقه، شستشو داده می‌شود(گاهی اوقات یک دندان ممکن است از 1-5 کانال داشته باشد) و سپس کانال بسته می‌شود. در مواردی که تعداد زیادی باکتری وجود دارد، دارویی به نام هیدروکسید کلسیم را می‌توان به کار گرفت تا همه باکتری‌ها از دندان بیرون کشیده شوند و قبل از بستن کانال، آن ناحیه به طور کامل استرلیزه شود.

واقیعت این است که گاهی اوقات نمی‌توان این کار را در یک جلسه انجام داد. اگر ضدعفونی کامل امکان‌پذیر نباشد، ممکن است بیش از یک جلسه درمانی لازم باشد.

برای پر کردن و بستن کانال دندان تا حدی که امکان داشته باشد از مواد بیوسرامیک و گوتا پرکا استفاده می‌شود که در آن باریوم وجود ندارد. از آنجایی که باریوم در این مواد وجود ندارد، احتمال واکنش یا حساسیت نسبت به این فلز سنگین وجود ندارد.

عفونت‌ها با مقدار ph دو یا سه که اسیدی هستند، باعث ایجاد سوراخ در استخوان می‌شوند. چیزی که نیاز داریم، موادی برای داخل کانال ریشه عصب است که ph بالاتری داشته باشند تا هر گونه باکتری ناهوازی باقی‌ مانده را از بین ببرند و به بدن در بهبود خنثی شدن ph کمک کنند. مواد پرکننده بیوسرامیک که گوتا پرکا با آن پوشانده می‌شود، دارای ph 12 است که تمام نواحی را خنثی کرده و به افزایش رشد استخوان کمک می‌کند.

عصب کشی به روش لیزری بهتر است یا با روش های معمولی؟


عصب کشی به روش لیزری بهتر است یا با روش های معمول؟

پاسخ به سوالات مرتبط با انتخاب بین روش دندانپزشکی برتر از بین لیزر دندانپزشکی یا درمان‌های سنتی، کمی مشکل است. بهترین روشی که برای بیمار مناسب باشد، به نیازهای خاص او و شدت و اصل مشکل او بستگی دارد. قبل از انتخاب بین یکی از روش‌های درمانی، برخی از جوانب باید در نظر گرفته شود.

از روش انجام هر دو درمان آگاهی دارید. برخی از افراد درمان سنتی یا لیزر را بهتر از دیگری می‌دانند. به همان میزان که این روش معایبی دارد، خدمات باکیفیت دندانپزشکی را به عنوان یک روش دندانپزشکی توصیه شده، جهت درمان مشکلات متعدد دندانی ارائه می‌دهد.

هر زمان که بیمار جهت دریافت خدمات به مطب دندانپزشک مراجعه می‌کند، لیزر دندانپزشکی خدمات با تجربه بالاتر و کیفیت بهتر را برای او فراهم می‌کند. اگرچه لیزر دندانپزشکی عمدتاً با درمان زیبایی ارتباط دارد، اما کاربرد این روش برای اهداف پیشگیرانه نیز به همان اندازه مؤثر است.

عصب کشی لیزری دندان چه معایبی دارد؟


خطرات عصب کشی شامل موارد زیر است:

پس از درمان عصب کشی ممکن است عفونت ایجاد شود. عوامل احتمالی عفونت عبارتند از:

 • وجود کانال عصب بیشتر از تعدادی که به طور طبیعی در دندان وجود دارند (یکی از کانال‌ها پاکسازی نشده است).
 • یک شکستگی مخفیانه روی دندان وجود دارد.
 • بازسازی دندان به خوبی انجام نشده و باکتری می‌تواند به درون دندان وارد شود.
 • با گذشت زمان موادی که دندان را می‌پوشانند، شکسته شده و باکتری باعث آلودگی نواحی داخلی دندان شود.

گاهی اوقات با درمان مجدد می‌توان مشکل را برطرف کرد، اما گاهی برای حفظ دندان، جراحی لازم است. متداول‌ترین روش جراحی اپیکواکتومی یا جراحی ریشه دندان است. با این روش می‌توان التهاب یا عفونت در نواحی استخوان در اطراف انتهای دندان را برطرف کرد. در این روش بافت لثه باز می‌شود، بافت عفونی خارج شده و گاهی اقات بخش انتهایی ریشه نیز جدا می‌شود. سپس از مواد مخصوص برای پرکردن دندان جهت بستن کانال ریشه استفاده می‌شود.

هزینه عصب کشی دندان با لیزر چقدر است؟


هزینه عصب کشی از بیماری به بیمار دیگر به دلایل مختلف متفاوت است، این موارد شامل:

نوع دندان: هزینه عصب کشی براساس نوع دندان متفاوت است. به عنوان مثال، عصب کشی دندان جلو کمتر از هزینه عصب کشی دندان‌های عقب خواهد بود. علت آن دسترسی به دندان نیست، بلکه آناتومی دندان است. دندان جلو فقط یک کانال درون دندان دارد که به ریشه می‌رسد، در حالی که دندان آسیا، چند کانال دارد که لازم است تمامی آنها پاکسازی و سپس بسته شوند.

محل زندگی شما: موقعیت جغرافیایی شما بر هزینه روند عصب کشی تاثیر زیادی دارد. هزینه‌ها اغلب بر اساس هزینه زندگی در آن ناحیه و همچنین هزینه انجام کار است. هزینه عصب کشی در شهرهای بزرگ بیشتر از هزینه زندگی در شهرهای کوچک است.

بیمه: بیمه دندانپزشکی عمدتاً 100% هزینه درمان پیشگیرانه را پوشش می‌دهد، اما فقط درصد یا بخشی از درمان‌های بازسازی را پرداخت می‌کند.

عوامل دیگری وجود دارند که می‌توانند بر هزینه درمان عصب کشی تاثیرگذار باشند، که عبارتند از:

 • درمان مجدد برای عصب کشی که پیش از آن انجام شده است.
 • عفونت شدید که به جای پر کردن دندان نیاز به روکش دارد.
 • کشیدن دندان

سوالات متداول


آیا لیزرها بی‌خطر هستند؟

برخی از افراد کمی دلهره دارند که جراح دهان دچار اشتباه شده و لیزر دندانپزشکی دندان آنها را برش دهد. در واقع لیزر می‌تواند برش دهد، اما دندانپزشکی که عصب کشی با لیزر انجام می‌دهد، به طور کامل آموزش دیده است و همانطور که آنها برای استفاده از دریل آموزش دیده‌اند، در استفاده از لیزر نیز مهارت دارند.

آیا می‌توان از انجام درمان عصب کشی امتناع کرد؟

درمان مورد نیاز جهت کانال عصب توسط مقدار آسیب دندان، پوسیدگی یا صدمات مشخص می‌شود.

آیا عصب کشی با لیزر  دردناک است؟

عصب کشی با لیزر روشی کم تهاجمی است و درد ناشی از درمان را کاهش داده و عوارض پس از آن مانند ورم و خونریزی را کم می‌کند. مدت زمان درمان کوتاه شده و درمان عصب کشی را می‌توان در یک جلسه انجام داد. همچنین نیاز به بی‌حسی موضعی را برطرف می‌کند.

آیا همیشه پس از درمان عصب کشی به روکش نیاز داریم؟

پس از عصب کشی می‌توان دندان را با مواد مخصوص پر کرد و از روکش استفاده نشود. با این حال اگر دندان‌های جلو به دلیل پوسیدگی تغییر رنگ پیدا کند، می‌توان از روکش جهت بهبود زیبایی استفاده کرد.

آیا عصب کشی با لیزر بهتر از عصب کشی سنتی است؟

از آنجایی که نور در یک خط مستقیم حرکت می‌کند، کانال عصب به ندرت مستقیم است – معمولاً ابزارهای سنتی با طراحی منحنی بهتر از لیزر با شکل پیچیده کانال منطبق می‌شود. لیزرها می‌توانند دمای درون دندان را افزایش دهند که باعث آسیب به بافت درون بخش نرم و به سمت بیرون در عاج دندان می‌شود.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب