درمانگاه دندانپزشکی حکیم

دندانپزشک کودک در قم: بهترین متخصصان دندانپزشکی اطفال

دندانپزشک کودک در قم بهترین متخصصان دندانپزشکی اطفال

دندان پزشک کودکان به صورت تخصصی مشکلات دهان و دندان کودکان از نوزادی تا نوجوانی را درمان می‌کند. تجربه و تخصص آنها در زمینه در درمان دندان، دهان و لثه کودکان در سنین مختلف است.

دندان‌های نوزاد در شش ماه اول زندگی شروع به رشد می‌کند. از سن شش یا هفت سالگی دندان‌های اولیه شروع به افتادن می‌کنند و دندان‌های دائمی در جای آنها رشد می‌کنند.

بدون مراقبت صحیح از دندان‌ها ممکن است کودک دچار پوسیدگی دندان و بیماری‌های شود که تا مدت‌ها باعث درد و مشکل می‌شود. این مسئله به خوبی بیانگر اهمیت مراجعه به بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان است.

کلینیک دندانپزشکی حکیم با همراهی تیم دندانپزشکان اطفال خود توانسته مشکلات دهان و دندان کودکان زیادی را بدون درد و ترس رفع نماید. برای بررسی خدمات دندانپزشکی اطفال در کلینیک حکیم این مقاله تا پایان دنبال نمایید.

بهترین دندانپزشک کودک در قم

بهترین دندانپزشک کودک در قم

کلینک تخصصی دندانپزشکی حکیم با کادر مجرب انواع خدمات دندانپزشکی اطفال، از جمله ترمیم، ارتودنسی و… را به کودکان و نوجوانان عزیز ارائه می‌نمایید. اعضای تیم با تجربه و حرفه‌ای دندانپزشکان اطفال کلینیک حکیم با صبر و حوصله و همچنین با استفاده از به روزترین تجهیزات دندانپزشکی آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان هستند.

 • قم – صفائیه – خیابان شهدا – درمانگاه دندانپزشکی حکیم
 • 025-3123
 • 025-37756813 :FAX

در حال حاضر کلینیک حکیم بیمه‌های متعددی از جمله تأمین اجتماعی و بیمه‌های تکمیلی مثل، بیمه سینا، بیمه دانا و… را پشتیبانی می‌نمایند؛ بنابراین جهت اطلاع از پوشش هزینه خدمات مدنظرتان توسط بیمه خود لطفاً با شماره‌ تلفن ما تماس حاصل بفرمایید.

تفاوت دندانپزشک عمومی با دندانپزشک اطفال

تفاوت دندانپزشک عمومی با دندانپزشک اطفال

همه دندانپزشکان توانیی درمان مشکلات دندانی شما را دارند. اما وقتی کودک شما در سن کم نیاز به دندانپزشک دارد ممکن است به این فکر کنید که آیا دندانپزشک خانوادگی شما صلاحیت درمان دندان‌های کودک شما را درد یا خیر. در چنین مواردی خانواده‌ها به دنبال دندانپزشک متخصص کودکان هستند.

دانش و مهارت

دندانپزشک عمومی معمولا پس از هفت تحصیل توانایی درمان شایع‌ترین مشکلات دندانی بیماران در هر سنی را دارد. اما دندانپزشک کودکان علاوه‌بر این دوره باید دو تا سه سال دیگر دوره رزیدنتی و دوره تخصصی را بگذراند. دندانپزشک کودکان در زمینه درمان مشکلات دندانی نوزادان، کودکان و نوجوانان تخصص دارد. آن‌ها برای رسیدگی به موارد زیر آموزش دیده‌اند:

 • درمان کودکان تحت بیهوشی و آرام‌بخش
 • درمان کودکان و نوجوانانی که مبتلا به بیماری‌های خاص هستند.
 • کنترل مشکلات رشد و تکاملی که دهان، صورت و سر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

علاوه‌بر‌این دندانپزشک کودکان درمان‌های پیشگیرانه و ترمیمی مورد نیاز کودکان را به طور تخصصی ارائه می‌دهد.

استفاده از تجهیزات تخصصی

دندانپزشک عمومی معمولا از ابزار درمانی با اندازه استاندارد استفاده می‌کند اما دندانپزشک کودکان ابزار کوچک‌تری دارد که مناسب دهان کودکان است. کودک شما مجبور نیست دهان خود را بیش از حد باز کند و مراحل درمان برای دندانپزشک آسان‌تر خواهد بود. استفاده از ابزار مخصوص کودکان به شما این اطمینان را می‌دهد که فرزندتان حین درمان احساس راحتی خواهد داشت.

کنترل ترس

با توجه به اینکه دندانپزشک کودکان از ابزارهای کوچک استفاده می‌کند این فرصت را دارد که کودک را به ابزارها آشنا کند. این موضوع باعث از بین بردن ترس کودک می‌شود. برای مثال دندانپزشک کودکان از لوله های ساکشن یا شستشوی آب استفاده نمی‌کند. دندانپزشک کودکان همچنین با داشتن رفتاری دوستانه تلاش می‌کند تا کودک شما به آرامی روی صندلی دندانپزشکی بنشیند.

می‌تواند نیاز ویژه کودک را برآورده کند

دندانپزشک کودکان در برقراری ارتباط موثر با کودکان آموزش دیده و در این زمینه با تجربه است. اگر احساس می‌کنید که ممکن است فرزندتان به خوبی با مراحل درمانی همکاری نکند می‌توانید قبل از شروع درمان با دندانپزشک درباره نیازهای خاص او صحبت کنید. دندانپزشک کودکان برای شناخت بیمار وقت صرف می‌کند و در صورتی که کودک شما به توجه خاصی نیاز داشته باشد با شما همکاری خواهد کرد.

فضای سرگرم‌کننده

اگر اغلب در دندانپزشکی مضطرب می‌شوید می‌توانید تصور کنید که کودک شما چه احساسی دارد. مطب دندانپزشکی کودکان دارای یک محیط سرگرم کننده، دوستانه و راحت و بازی‌های مختلف، کارتون‌ها و مجلات طنز، رنگ‌های روشن، اسباب بازی‌ها و موارد دیگر است. در چنین محیطی کودکان معمولا احساسی راحتی و اطمینان بیشتری نسبت به کلینک‌های عمومی دارند.

خدمات دندانپزشکی کودکان در کلینیک حکیم

خدمات دندانپزشکی کودکان در کلینیک حکیم

در ادمه به برخی از اقدامات دندانپزشکی که معمولا توسط دندانپزشک کودکان ارائه می‌شود اشاره می‌کنیم:

 • پرکردن: از آنجایی‌که دندان‌های کودکان مستعد پوسیدگی هستند یکی از رایج‌ترین روش‌های درمانی پرکردن است. در این روش دندانپزشک دندان را فریز می‌کند، پوسیدگی را از بین می‌برد و حفره را پر می‌کند.
 • پاکسازی: برای پاکسازی معمولی دندانپزشک دهان را معاینه می‌کند و برای جلوگیری از پوسیدگی زود رس پلاک‌های ایجاد شده را از دندان‌های کودک پاک می‌کند.
 • کشیدن دندان: اگر دندان کودک عفونی شود یا فک فضای کافی برای رشد دندان‌ها نداشته باشد دندانپزشک ممکن است با اعمال داروی بی حسی دندان او را بکشد.
 • روکش: یکی دیگر از روش‌های رایج دندانپزشکی کودکان قرار دادن روکش روی دندانی است که به شدت عفونی شده است تا دندان‌هایی که آسیب دیده اند را ترمیم کند.
 • عصب کشی: اگرچه این درمان خیلی رایج نیست اما برخی از کودکان برای ترمیم دندان‌هایی که به شدت آسیب دیده اند و در خطر افتادن یا ایجاد مشکلات دیگر هستند به عصب کشی نیاز دارند. دندانپزشک کودکان عصب کشی و سایر درمان‌های دندانی را تحت بیهوشی عمومی برای کودک انجام می‌دهد.
 • محافظ‌های دهان: بسیاری از کودکان که در رشته‌های ورزشی فعالیت دارند در صورت ایجاد آسیب باید برای محافظ دهانی که به طور حرفه‌ای ساخته شده باشد و به محافظت از دندان‌ها، فک، لثه‌ها و صورت کمک کند به دندانپزشک مراجعه کنند.
 • اسپیسر: اگر دندانپزشک دندانی را بکشد یا دندان کودک زودتر از موعد بیفتد ممکن است برای جلوگیری از شلوغی بیش از حد لازم باشد برای باز نگه داشتن فضای لثه از یک اسپیسر استفاده کند.

دندانپزشک کودکان ممکن است درمان‌های اورژانسی مانند درمان شکستگی‌های تصادفی و عفونت‌های دندانی را ارائه دهد. برای بیمارانی که نیاز به مراقبت‌ها فوری دارند ممکن است دندانپزشک آنتی بیوتیک و داروهای کنترل درد را تجویز کند. بسته به حرفه و مهارت آنها ممکن است کشیدن دندان، درمان دندان‌های آسیب دیده یا عفونی یا عصب کشی و جراحی اورژانسی را هم انجام دهند.

مزایای مراجعه به دندانپزشک کودکان

مزایای مراجعه به دندانپزشک کودکان

در حالی که هم دندانپزشک کودکان و هم دندانپزشک عمومی بیشترین دقت را حین درمان کودک شما در نظر می‌گیرند و از مراقبت مناسب دهان و دندان اطمینان حاصل می‌کنند اما بهتر است مزایای بردن کودک نزد دندانپزشک کودکان را در نظر بگیرید. به طور خلاصه برخی از این مزایا عبارتند از:

 • آنها در زمینه درمان کودکان تخصص و تجربه لازم را دارند.
 • آنها می‌توانند به طور تخصصی توانایی درمان دندان‌های حساس کودک شما را دارند.
 • آنها به طور تخصصی در زمینه زمینه رشد لثه و دندان‌های کودکان آموزش دیده اند.
 • آنها می‌توانند به ترک عادت‌های بد کودکان مانند مکیدن انگشت شست یا استفاده طولانی مدت از پستانک کمک کنند.
 • آنها می‌دانند کودک حین درمان چگونه احساس راحتی خواهد داشت در نتیجه از ایجاد یک تجربه منفی و ترسناک برای کودک جلوگیری می‌کنند.

متخصصان دندانپزشکی کودک در قم

در لیست زیر اسامی دیگر دندانپزشکان اطفال شهر قم را مشاهده می‌نمایید:

دکتر سکینه سادات موسوی راد: قم، بلوار امین

دکتر قادر اصل امین‌آباد: قم، روبروی بوستان نجمه

دکتر علیرضا رضوانی: قم، میدان صدوقی

دکتر مونا نوروزی: قم، بلوار جمهوری

دکتر سارا شفیعی اردستانی: قم، بلوار امین

دکتر فاطمه فردوسی‌زاده نائینی: قم، صفاییه

سؤالات پرتکرار

کودک تا چه سنی می‌تواند برای درمان به دندانپزشک کودکان مراجعه کند؟

دندانپزشک کودکان می‌تواند کودکان را از بدو تولد تا دانشگاه درمان کند. فرض کنید یک بیمار جوان به دلیل شرایط پزشکی نیاز به درمان دندانپزشکی در بیمارستان دارد. در این صورت دندانپزشک کودکان می‌تواند به او کمک کند. معمولاً دندانپزشک کودکان بیماران بالای 18 سال را هم ویزیت می‌کنند؛ چون از سابقه دندانی، درمان‌های خاص و نیازهای بیمار اطلاع دارند.

چرا به‌ جای دندانپزشک عمومی دندانپزشک کودکان را انتخاب کنید؟

واکنش کودکان به ویزیت‌های دندانپزشکی متفاوت از بزرگسالان است. کودک ممکن است در محیطی نا آشنا مضطرب شود. زمانی که بیمار نیاز به درمان گسترده دارد این اضطراب می‌تواند تشدید شود. هنگامی که یک کودک یا یک بیمار نیاز به درمان گسترده دندانپزشکی دارد دندانپزشک کودکان معمولاً می‌تواند از آرام‌ بخش یا بیهوشی عمومی استفاده کند.

چه زمانی کودک من برای اولین‌بار نیاز به مراجعه به دندانپزشک کودکان دارد؟

کودکان باید در عرض شش ماه پس از رشد دندان‌هایشان یا در اولین روز تولد خود به دندانپزشک مراجعه کنند. این کار باعث برقراری رابطه شما با دندانپزشک می‌شود. یک عمل خوب غربالگری پیشگیرانه را شروع می‌کند و به سازگاری کودک کمک می‌کند تا ویزیت‌های بعدی برای او ترسناک نباشد. هر چه کودک زودتر به دندانپزشک مراجعه کند سلامت دهان و دندان او در آینده بهتر خواهد بود.

آیا می‌توان در 14 سالگی دندان شیری داشت؟

همه کودکان با سرعت یکسان رشد نمی‌کنند؛ بنابراین در برخی موارد کودکان ممکن است تا سن 14 سالگی دندان‌های شیری داشته باشند. با این‌ حال اگر کودک بالای 14 سال چند دندان شیری داشته باشد می‌تواند باعث ایجاد مشکل شود. یکی از دلایلی که دندان‌های شیری نمی‌افتند این است که دندان دائمی رشد نمی‌کند.

آیا طبیعی است که کودک ۵ ساله به پرکردن دندان نیاز داشته باشد؟

بله طبیعی است. تا 60 درصد کودکان زیر 21 سال به پرکردن دندان نیاز دارند. خوشبختانه شما می‌توانید با آموزش عادات بهداشتی دهان و دندان به کودک خود از این مشکلات جلوگیری کنید.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب