درمانگاه دندانپزشکی حکیم

مسواک ارتودنسی | انواع، نحوه استفاده و قیمت

مسواک ارتودنسی انواع، نحوه استفاده و قیمت

ارتودنسی دندان‌ها را صاف کرده، آن‌ها را مرتب می‌کند و لبخندی بی‌نقص به شما هدیه می‌دهد. اما ممکن است تمیز نگه داشتن آن کار دشواری باشد. خرده‌های غذایی که بین بریس‌ها گیر می‌کنند نه تنها باعث پوسیدگی دندان‌ها، مشکلات لثه و بوی بد دهان می‌شوند، بلکه وقتی لبخند می‌زنید هم ظاهر بدی دارند. اگر ارتودنسی ثابت دارید، مسواک زدن صحیح با کمک مسواک خوب باعث می‌شود که پلاک‌ها از اطراف براکت‌ها و زیر سیم‌ها برطرف شوند. همچنین به شما کمک خواهد کرد تا بین دندان‌ها را نیز مسواک بزنید. این امر باعث سالم ماندن دندان‌ها و لثه‌های شما شده و از پوسیدگی دندان جلوگیری خواهد کرد. به منظور دستیابی به اهداف ذکر شده، باید از مسواک ارتودنسی استفاده کنید. اما مسواک ارتودنسی چیست و تفاوت آن با سایر مسواک‌ها چیست؟ با ما همراه باشید تا به پاسخ درستی برای این سؤالات برسید.

مسواک ارتودنسی چیست؟

مسواک ارتودنسی چیست؟

مسواک ارتودنسی نوعی مسواک است که مخصوص افرادی که ارتودنسی انجام داده‌اند می‌باشد. این مسواک‌ها با مسواک معمولی تفاوت دارند و ویژگی‌های متفاوتی دارد که باعث تمایز آن‌ها از مسواک‌های عادی می‌شود. قسمت وسط مسواک ارتودنسی فرورفته است و بهتر می‌تواند اطراف براکت‌ها را تمیز کند، که این مورد مهم‌ترین تفاوت است.

انواع مسواک ارتودنسی

مسواک‌ها دو نوع کلی دارند و هر کدام به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند، برخی از انواع آن عبارتند از:

مسواک ارتودنسی معمولی

مسواک ارتودنسی معمولی

مسواک ارتودنسی معمولی تحت کنترل شما هستند و شما می‌توانید فشار وارد بر دندان‌ها و لثه را هرطور که مایل هستید کنترل کنید و از وارد کردن فشار بیش از حد خودداری کنید. از طرف دیگر مسواک ارتودنسی معمولی برای کودکان بهترین گزینه هستند، چون ایمن بوده و با آموزش نحوه‌ی مسواک زدن، کودکان می‌توانند دندان‌هایشان را به راحتی تمیز کنند.

مسواک v شکل

مسواک v شکل

در این مسواک از برس v شکل برای برطرف کردن پلاک از ارتودنسی و دندان‌ها استفاده شده است. این مسواک به تمیز کردن اطراف سیم‌ها و براکت‌های ریتینر و ابزار دیگر مربوط به ارتودنسی کمک می‌کند.

 • سری مخصوص تمیز کردن فضاهای میانی کمک می‌کند تا فضای بین دندانی تمیز شود.
 • سری ارتودنسی این مسواک حلقه‌ی مخصوصی از فرچه دارد که کمک می‌کند تا پلاک‌ها، در صورت وجود ارتودنسی ثابت، کامل پاک شوند.

مسواک بین دندانی

مسواک بین دندانی

این مسواک نوعی مسواک بین دندانی یا پروکسیمال کوچک است که باید همراه با مسواک معمولی استفاده شود. این مسواک به تمیز کردن بین و اطراف سیم‌ها و براکت‌ها کمک می‌کند. این مسواک یکی از موارد ضروری در دوران ارتودنسی است.

 • فرچه‌ی کوچک و نرم آن برای تمیز کردن فضاهای بین دندان و ارتودنسی مناسب است.
 • از این مسواک می‌توان برای تمیز کردن بین دندان‌ها نیز، در صورت دشوار بودن استفاده از نخ دندان، استفاده کرد.
 • این مسواک کوچک است و درب مخصوص درد، پس می‌توان آن را همه‌جا به همراه داشت و بعد از غذا از آن برای تمیز کردن دندان‌ها و ارتودنسی استفاده کرد.

مسواک با برس سر گرد

مسواک با برس سر گرد

سر گرد این مسواک به افرادی که ارتودنسی، ایمپلنت و روکش دارند کمک می‌کند تا قسمت‌های دور از دسترس، مانند دندان‌های آسیاب را راحت‌تر مسواک بزنند.

مسواک ارتودنسی 3 طرفه

مسواک ارتودنسی 3 طرفه

این مسواک بسیار مؤثر و خاص است و سرعت مسواک زدن را بالا می‌برد.

 • سری 3 طرفه، با دسترسی به همه‌ی قسمت‌های دهان پلاک و ذرات غذا را بهتر و سریع‌تر تمیز می‌کند.
 • این مسواک ارزش امتحان کردن دارد، زیرا پلاک را از اطراف براکت‌ها، سیم‌ها و خط لثه برطرف می‌کند و لبخندی زیبا به شما هدیه می‌دهد.

مسواک ارتودنسی برقی

مسواک ارتودنسی برقی

این نوع مسواک ارتودنسی با برق یا باتری کار می‌کند و دسته‌ای دارد که باعث حرکت مکانیکی مسواک می‌شود و برای تمیز کردن ذرات غذا از دندان‌ها و ارتودنسی به منظور کاهش خطر پوسیدگی استفاده می‌شود.

مسواک برقی معمولی

مسواک برقی معمولی

این نوع مسواک با برق کار می‌کند و مزایای زیر را دارد:

 • در آن از به روزترین فناوری‌ها استفاده شده است تا پلاک و باکتری را از بین دندان‌ها و خط لثه به طور مؤثری برطرف کند.
 • سری نرم آن به از بین بردن پلاک از بین لثه کمک کرده و باعث تمیزی کامل خواهد شد.
 • این مسواک تایمر دارد که به شما کمک خواهد کرد تا همه‌ی قسمت‌های دهان را به خوبی تمیز کنید.

مسواک برقی سه طرفه (h4)

مسواک برقی سه طرفه

این مسواک با طراحی خاص با باتری کار می‌کند و قابل شارژ است. سری این مسواک سه طرفه و گرد است.

نحوه استفاده از مسواک ارتودنسی

نحوه استفاده از مسواک ارتودنسی

مسواک زدن دندان‌ها در زمانی که ارتودنسی انجام داده‌اید از بسیاری از جهات مشابه قبل از ارتودنسی است. باید از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید تا از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری شود. هر کدام از انواع مسواک‌های ارتودنسی ممکن است نحوه‌ی استفاده کمی متفاوتی داشته باشند، اما به طور کلی روش استفاده به شرح زیر است:

مقدار کمی خمیر دندان روی مسواک قرار دهید، سپس مسواک را در پشت دندان‌ها با زاویه‌ی 45 درجه نگه دارید. از حرکات چرخشی کوچک برای تمیز کردن یک یا دو دندان در هر بار استفاده کنید. پس از اینکه همه‌ی دندان‌ها را تمیز کردید، این حرکت را در قسمت جلوی دندان‌ها تکرار کنید.

چون ممکن است در زمانی که دندان‌هایتان ارتودنسی هستند بیشتر دندان‌هایتان را مسواک بزنید، باید توجه داشه باشید که مسواکتان را زود به زود عوض کنید. زمانی که فرچه‌های مسواک مورد استفاده‌ی شما کهنه شدند یا کج شدند باید مسواکتان را تعویض کنید.

نحوه انتخاب مسواک ارتودنسی

نحوه انتخاب مسواک ارتودنسی

می‌توان گفت که مسواک دستی و مسواک برقی ارتودنسی هردو برای تمیز کردن دندان‌ها مؤثر هستند، اما مسواک‌های برقی یا شارژی ممکن است برای برطرف کردن ذرات غذا و پلاک از قسمت‌های دور از دسترس مؤثرتر و مناسب‌تر باشند. معمولاً مسواک‌های برقی تایمر دارند که می‌تواند مفید باشد، مخصوصاً برای کودکان.

مسواک ارتودنسی باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • سری کوچک

چون باید سطح ناصافی را مسواک بزنید، مسواکی انتخاب کنید که برای قسمت‌های دور از دسترسی که زیر ارتودنسی است مناسب باشد. سری کوچک مسواک امکان دسترسی بهتری به این قسمت‌ها فراهم می‌کند. همچنین سری کوچک می‌تواند خط لثه، که محل مناسبی برای تجمع باکتری است را بهتر تمیز کند.

 • سری نرم و گرد

همانطور که می‌دانید ارتودنسی، مخصوصاً در روزهای ابتدایی بعد از نصب آن و بعد از تنظیم آن باعث ناراحتی می‌شود. پس در زمان انتخاب مسواک، راحت بودن مسواک نیز به اندازه‌ی مؤثر بودن اهمیت دارد.

 • دسته‌ی راحت

سایز مناسب دسته می‌تواند به شما کمک کند تا آن را بهتر در دست بگیرید و کنترل کنید. اگر می‌خواهید برای کودکتان مسواکی انتخاب کنید، دسته باید کمی بلند باشد تا حین مسواک زدن بتواند بهتر آن را کنترل کند. دسته برخی از مسواک‌ها قسمت سیلیکونی دارد تا بهتر بتوان آن را در دست گرفت.

نکات مهم هنگام استفاده از مسواک ارتودنسی

اگر می‌خواهید مسواک ارتودنسی بخرید لطفاً به نکات زیر توجه کنید:

 • همیشه بر کودکان نظارت داشته باشید: تا زمانی که کودک 8 ساله یا کوچکتر به ارتودنسی عادت می‌کند، توجه و نظارت داشته باشید که درست مسواک بزند. می‌توانید همراه او دندان‌هایتان را مسواک بزنید و حواستان به روش مسواک زدن او باشد. این کار می‌تواند برای کودکان بزرگتر نیز انجام شود.
 • همیشه مسواک مسافرتی به همراه داشته باشید: به احتمال زیاد در کار، مدرسه یا جاده چیزی خواهید خورد. حتماً مسواک اضافی (و خمیر دندان) به همراه داشته باشید تا هر کجا که هستید، بعد از خوردن دندان‌های ارتودنسی شده خود را مسواک بزنید.
 • مسواک یا سری مسواکتان را هر 3 ماه یکبار تعویض کنید: این امر باعث می‌شود که خیالتان راحت باشد که همیشه مسواکتان خوب است.
 • استفاده از جوش شیرین راهی طبیعی برای ضدعفونی کردن مسواک است: دو قاشق چایخوری جوش شیرین را با یک فنجان آب ترکیب کنید و خوب مخلوط کنید. مسواکتان را 15 دقیقه ر این محلول قرار داده و سپس آن را در مجاورت هوا قرار دهید تا خشک شود.

قیمت مسواک ارتودنسی چقدر است؟

قیمت مسواک ارتودنسی به نوع آن بستگی دارد. در کل، مسواک‌های برقی گران‌تر از مسواک‌های دستی هستند. هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاصی نیز دارند، به همین دلیل نمی‌توان قیمت ثابتی برای این مسواک‌ها در نظر گرفت.

کلام آخر

همیشه در صورتی که استفاده از این مسواک‌ها مشکلی دارد یا نمی‌دانید چطور از مسواک استفاده کنید از دندان‌ پزشکتان کمک بگیرید. توجه داشته باشید که ارتودنسی نه تنها دندان‌ها بلکه لثه‌ها و استخوان‌هایتان را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. بنابراین رعایت بهداشت به منظور دستیابی به نتایج مطلوب از ارتودنسسی ضروری است. ارتودنسی موقتی است، اما دندان‌های شما دائمی هستند. پس درست مسواک بزنید و از دندان‌هایتان آن طور که شایسته است مراقبت کنید.

تمیز کردن تخصصی دندان‌ها که توسط دندان‌ پزشک هر 6 ماه یکبار انجام می‌شود، حتی در دوران ارتودنسی نیز برای حفظ بهداشت دهان ضروری است.

سؤالات متداول

آیا افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارند می‌توانند از مسواک معمولی استفاده کنند؟

پاسخ مختصر آن خیر است. با این حال برخی از مسواک معمولی استفاده می‌کنند، اما این کار مضر است. سری مسواک برای دندان‌ها و مینای دندان زبر است و می‌تواند باعث حساسیت و شکستگی شود. وقتی که مسواک ارتودنسی را انتخاب می‌کنید که سری زبری دارد، از بین بردن پلاک‌ها از اطراف براکت‌ها دشوار خواهد شد و این امر به این معناست که احتمال بروز مشکلاتی مانند مشکلات لثه در شما بیشتر خواهد شد.

روزانه چند بار باید دندان‌هایم را با مسواک ارتودنسی مسواک بزنم؟

باید دندان‌هایتان را 3 بار در رو مسواک بزنید، حداقل یک ساعت بعد از وعده‌های غذایی و شب‌ها قبل از خواب.

فردی که تحت درمان ارتودنسی است باید چند دقیقه مسواک بزند؟

حداقل 4 تا 5 دقیقه.

آیا ممکن است رشته‌های مسواک ارتودنسی بین بریس‌ها گیر کند؟

خیر. مسواک‌های ارتودنسی طراحی ویژه‌ای دارند تا مشکلات این چنینی ایجاد نشوند.

آیا مسواک ارتودنسی در همه‌ی داروخانه‌ها موجود است؟

بله. می‌توانید به راحتی آن‌ها را تهیه کنید.البته برخی از مدل‌ها کمیاب‌تر هستند.

آیا انواع مختلف ارتودنسی مسواک ارتودنسی مختلفی لازم دارد؟

خیر. در کل تفاوتی ندارد اما برای اطمینان بهتر است در چنین مواردی با دندان‌ پزشکتان مشورت کنید.

بهترین برند مسواک ارتودنسی چیست؟

برخی از بهترین برندها عبارتند از:

 • فیلیپس
 • اورال بی
 • GUM (جی یو ام)
 • تریزا
 • کانفیدنت
 • کلینیک لاین
 • فوکس

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب