درمانگاه دندانپزشکی حکیم

اوردنچر یا پروتز بر پایه ایمپلنت | انواع و هزینه

اوردنچر یا پروتز بر پایه ایمپلنت انواع و هزینه

دنچر بر پایه‌ی ایمپلنت نوعی پروتز است که ثبات و استحکام با ایمپلنت دندان فراهم می‌شود. ویژگی خوب دنچر بر پایه‌ی ایمپلنت این است که کیفیت ایمپلنت دندان و دنچر متحرک را با هم دارد. دنچرهای بر پایه‌ی ایمپلنت برخلاف دنچرهای متحرک معمولی با کمک ایمپلنت‌های دندانی که محکم در استخوان فک کاشته شده‌اند، حمایت می‌شوند.

اوردنچر گزینه‌ی بسیار مناسبی برای افرادی است که احساس می‌کنند دنچر معمولی کارایی ندارد یا در صحبت کردن و غذا خوردنشان اختلال ایجاد می‌کند. ما دنچرهای سفارشی ساخته شده را پیشنهاد می‌کنیم تا اندازه‌ی دهانتان بوده و از سلامت عمومی شما نیز مراقبت کند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره‌ی این نوع پروتز دندان کسب کنید، لطفاً در این مقاله با ما همراه باشید.

اوردنچر یا پروتز بر پایه‌ی ایمپلنت چیست؟

اوردنچر یا پروتز بر پایه ایمپلنت چیست؟

اوردنچر بر پایه‌ی ایمپلنت به جای تمام دندان‌های فک بالا یا پایین قرار می‌گیرد. با این حال برای اینکه سر جایشان ثابت شوند نیازی به چسب ندارند؛ به جای آن از ایمپلنت به عنوان پایه‌ی نگهدارنده استفاده می‌شود. اوردنچر روی ایمپلنت‌ها ثابت می‌شود که آن را در تمام طول روز محکم نگه خواهند داشت، بنابراین نیازی نیست نگران حرکت و جابجایی آن باشید.

ایمپلنت باعث تحریک رشد استخوان شده و از تحلیل رفتن استخوان که در دنچرهای معمولی رخ می‌دهد جلوگیری می‌کند. بعلاوه حمایت بیشتری که در اوردنچر وجود دارد باعث می‌شود که نیروی بایت آن بیشتر از دنچرهای سنتی معمولی باشد. بنابراین می‌توانید با لذت سیب ترد و غذاهای دیگر را بجوید که در صورت استفاده از دنچر معمولی نمی‌توانید این کار را بکنید.

انواع اوردنچر

بسته به سیستم اتصال یا ابزار استفاده شده برای اتصال، دنچر بر پایه‌ی ایمپلنت به دو نوع تقسیم می‌شود:

اوردنچر میله‌ای (Bar-retained overdentures)

اوردنچر میله ای (Bar-retained overdentures)

در این نوع پروتز بر پایه‌ی ایمپلنت، میله‌ای فلزی روی ایمپلنت‌ها قرار داده می‌شود. قسمت داخلی دنچر طوری طراحی شده است که وقتی روی میله قرار می‌گیرد به آن چفت شود.

اودنچر توپی (Ball-retained overdentures)

اوردنچر توپی (Ball-retained overdentures)

در این نوع پروز انتهای هر ایمپلنت قسمت توپی شکل (نری) دارد. سطحی از دنچر که باید روی ایمپلنت قرار گیرد نیز سوکت‌هایی (مادگی) دارد که سر توپ شکل داخل آن‌ها قرار می‌گیرد و دنچر محکم ثابت می‌شود.

اوردنچر ثابت (Fixed Implant-Supported overdenture)

 

اوردنچر ثابت (Fixed Implant-Supported Overdenture)

این اوردنچر متحرک نیست و تا زمانی که متخصص دندان‌پزشکی آن را از دهان فرد خارج نکند در سر جای خود باقی خواهد ماند و راه حلی دائمی برای شما خواهد بود.

تفاوت دندان مصنوعی (دنچر) با اوردنچر

تفاوت دندان مصنوعی (دنچر) با اوردنچر

دنچرها به دشواری و سختی معروف هستند. بسیاری از افراد از لبخند خود ابراز ناراحتی، خجالت و نارضایتی دارند. دندان مصنوعی (دنچر) به تنهایی مانند دندان طبیعی عمل نخواهد کرد. دندان مصنوعی فک پایین در جای خود ثابت نمی‌شود و سر می‌خورد و باعث می‌شود که فرد از خوردن غذاهایی که دوست دارد اجتناب کند. بدتر از آن اینکه دنچرها باعث تحلیل استخوان می‌شوند، زیرا همانند دندان طبیعی باعث تحریک استخوان نمی‌شوند. لثه‌هایتان که برای نگه داشتن دنچر نیازمند آن‌ها هستید نیز به مرور زمان تحلیل رفته و دندان‌های مصنوعی شما در جای خود ثابت نخواهند شد.

دنچر بر پایه‌ی ایمپلنت باعث می‌شود که فرد بتواند زندگی بدون درد، ناراحتی و خجالت‌زدگی داشته باشد. دنچرهای بر پایه‌ی ایمپلنت همانند دندان طبیعی سالم عمل می‌کنند؛ آن‌ها استخوان را تحریک کرده و از تحلیل استخوان جلوگیری می‌کنند و طی یک سال نیروی بایت را 10 برابر می‌کنند و ظاهر و حسی همانند دندان طبیعی دارند. افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کنند از اینکه مجدداً می‌توانند به راحتی غذا بخورند، صحبت کنند و لبخند بزنند لذت خواهند برد. ایمپلنت در عرصه‌ی دندان‌پزشکی برای افرادی که دندان مصنوعی دارند انقلابی ایجاد کرده است.

مزایای استفاده از اوردنچر یا پروتز بر پایه ایمپلنت

مزایای استفاده از اوردنچر یا پروتز بر پایه ایمپلنت

در اینجا به برخی از مزایای اوردنچر اشاره می‌شود:

راحت و دارای ظاهری طبیعی

در حالی که ممکن است مدتی طول بکشد تا به استفاده از اوردنچر عادت کنید، اما مشکلاتی مانند دنچرهای سنتی ندارند، چون محکم به ایمپلنت‌ها متصل شده‌اند.

در مقابل برخی از افرادی که از دنچر معمولی استفاده می‌کنند در صحبت کردن مشکل دارند و دندان‌هایشان سر می‌خورند و جابجا می‌شوند.

کمک به تغذیه‌ی درست

سوء تغذیه مشکلی جدی برای افرادی که دندان‌های زیادی را از دست داده‌اند و مخصوصاً افراد مسن است. افرادی که دندان‌هایشان را از دست داده‌اند، حتی در صورت استفاده از دندان مصنوعی معمولی نمی‌توانند مثل قبل غذا بخورند.

اوردنچر می‌تواند گزینه‌ی بهتری برای جایگزینی دندان‌ها باشد و برای غذا خوردن محدودیت‌های کمتری داشته باشد. تحقیقی نشان داد که دلیل این امر هم به خاطر کارکرد خوب اوردنچر و هم افزایش اعتماد به نفس فرد در زمان غذا خوردن است.

در مقابل، افرادی که از دنچر معمولی استفاده می‌کنند باید از خوردن برخی غذاها، مانند: سبزیجات خام، میوه‌های ترد، نان برشته، آجیل، پاپ‌کورن و تکه‌های گوشت سفت اجتناب کنند یا با احتیاط غذا بخورند.

محافظت از سلامت، عملکرد و ظاهر فک

حتی از دست دادن یک یا دو دندان نیز می‌تواند شکل صورت شما را تغییر دهد. در افرادی که همه‌ی دندان‌های بالا یا پایین خود را از دست داده‌اند، به خاطر تغییرات لثه و استخوان فک، دهان فرورفته خواهد شد.

این تغییر شکل دهان در صورت استفاده از دنچرهای معمولی نیز رخ می‌دهد؛ اما در مورد دنچرهای بر پایه‌ی ایمپلنت، چون دنچر به طور مستقیم به استخوان فک وصل می‌شود، می‌توان از تحلیل استخوان جلوگیری کرد.

نگهداری ساده

می‌توانید به راحتی مسواک بزنید و آن‌ها را تمیز کنید.

راه‌حلی ماندگار

ماندگاری دنچر به رعایت بهداشت ایمپلنت‌ها، دهان و دنچر بستگی دارد. اکثر ایمپلنت‌های دندان حداقل 5 سال ماندگاری دارند و بسیاری از آن‌ها 5 تا 10 سال عمر خواهند کرد.

معاینه‌ی منظم دندان‌پزشکی نقش مهمی در حفظ سلامت دهان شما دارد. این کار باعث می‌شود که دندان‌پزشک بتواند مشکلات کوچک را قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ شناسایی کند.

کاندیدای مناسب استفاده از اوردنچر

کاندیدای مناسب استفاده از اوردنچر

کاندیدهای مناسب برای اوردنچر مردان و زنانی هستند که دندان‌هایشان را از دست داده‌اند. هر فردی که بافت لثه و استخوان فک سالمی داشته باشد، می‌تواند از این درمان استفاده کند. اما وسعت این درمان به تعداد دندان‌های از دست‌رفته بستگی دارد.

اگر فردی تنها یک یا دو دندان را از دست داده باشد، استفاده از اوردنچر گزینه‌ی مناسبی نخواهد بود، اما افرادی که دندان‌های زیادی را از دست داده‌اند می‌توانند از اوردنچر به عنوان یک گزینه‌ی مناسب کمک بگیرند. بنابراین تعداد دندان‌های از دست‌رفته مشخص می‌کند که از چه روشی باید استفاده کنید.

 • اگر بیماری‌های لثه دارید، احتمال افتادن دندان‌هایتان زیاد خواهد بود. با مداخله‌ی مناسب پزشکی می‌توان سرعت پیشرفت این مشکل را کم کرد یا آن را متوقف کرد. با این حال اگر اکثر دندان‌ها افتادند، بهتر است از دندان‌های جایگزین مانند اوردنچر استفاده کنید.
 • یک یا چند دندان از دست‌رفته می‌تواند شکل فک و دندان‌ها را به کلی تغییر دهد. در چنین مواردی ایمپلنت دندان بهترین گزینه برای حفظ دندان‌های طبیعی است. طبق گفته‌ی اکثر دندان‌پزشکان، اوردنچر گزینه‌ی مقرون به صرفه‌ای است. اگرچه اصلاً شبیه دندان طبیعی هم نباشد، اما از لحاظ راحتی بهترین گزینه است.
 • افرادی که دندان پوسیده دارند هم ممکن است بخواهند از اوردنچر استفاده کنند؛ چون صبر کردن زیاد بعد از از دست رفتن دندان‌ها باعث می‌شود که دندان‌های موجود به سمت فضای خالی کج شده و جابجا شوند.
 • نهایتاً افرادی که از ظاهر خود راضی نیستند نیز ممکن است از اوردنچر استفاده کنند. بهتر است که درباره‌ی همه چیز با دندان‌پزشک خود مشورت کنید و از بهترین روش استفاده کنید.

مراحل ساخت و قرار دادن اوردنچر یا پروتز بر پایه ایمپلنت

مراحل ساخت و قراردادن اوردنچر یا پروتز بر پایه ایمپلنت

ساخت پروتز بر پایه‌ی ایمپلنت دو مرحله دارد. مرحله‌ی اول شامل کشیدن دندان‌های پوسیده و عفونی و سپس بهبود جای دندان‌های کشیده و کاشت ایمپلنت‌های نگهدارنده‌ی دنچر است. در مرحله‌ی بعد آماده‌سازی دنچر به همان روش معمولی انجام می‌شود؛ تنها تفاوت آن این است که این دنچرها میله یا سوکت‌های توپی دارند که برای نصبشان است.

 • مشاوره‌ی اولیه و برنامه‌ریزی برای درمان: همه‌ی افراد کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان نیستند. برای بررسی اینکه آیا شرایط شما مناسب است یا خیر، دندان‌پزشک معاینات بالینی کاملی انجام می‌دهد و سوابق پزشکی و دندان‌پزشکی شما را بررسی می‌کند. اگر دندان‌پزشک تشخیص دهد که کاندید مناسبی هستید، سپس برنامه‌ی درمانی برای جایگزینی دندان از دست رفته‌ی شما با دنچر بر پایه‌ی ایمپلنت در نظر گرفته خواهد شد.
 • کشیدن دندان: بعد از کشیدن همه‌ی دندان‌های باقی‌مانده، دوران نقاهت 4ماهه‌ای باید سپری شود تا استخوان دوباره ترمیم شود و سپس از CTاسکن برای بررسی شرایط استخوان استفاده خواهد شد. بعد از کشیدن دندان دندان مصنوعی موقتی برای بیمار تهیه می‌شود که تا پایان روند درمان از آن استفاده خواهد کرد.
 • کاشت ایمپلنت: مرحله‌ی بعد شامل کاشت ایمپلنت با کمک جراحی با بی‌حسی موضعی است. دندان‌پزشک بعد از برش زدن بافت‌های نرم و بلند کردن فلپ سوراخی در استخوان فک ایجاد خواهد کرد. سپس ایمپلنت با فشار کنترل شده در جای خود پیچ خواهد شد. بعد از اینکه ایمپلنت در جای خود قرار گرفت، کولار هیلینگ (نوعی سرپوش) روی آن قرار می‌گیرد و فلپ بخیه می‌شود. این مرحله به دوران نقاهت 3-4-9 ماهه نیاز دارد.
 • قرار دادن اباتمنت: بعد از گذشت حدود 14 روز از قرار دادن پیچ‌های هیلینگ، برداشته می‌شوند و به جای آن‌ها اباتمنت قرار می‌گیرد. سپس دندان‌پزشک قالبی از دندان‌هایتان تهیه می‌کند که برای ساخت اوردنچر به لابراتوار ارسال خواهد شد. بعد از اینکه اوردنچر از لابراتوار ارسال شد، با کمک سیستم اتصالی که دارند به ایمپلنت‌ها متصل خواهند شد.

مراقبت و نگهداری از اوردنچر

مراقبت و نگهداری از اوردنچر

شما می‌توانید به راحتی و با پیروی از نکات زیر اوردنچر خود را تمیز کرده و از آن مراقبت کنید:

 • بعد از هر وعده غذا، یا حداقل دوبار در روز، ایمپلنت‌ها را به آرامی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید یا آن‌ها را پاک کنید.
 • زبان و لثه‌هایتان را مرتباً با مسواک بشویید.
 • در صورت تمایل یا اجازه‌ی دندان‌پزشک از دهانشویه استفاده کنید.
 • دنچر را مرتباً بررسی کنید تا مطمئن باشید که تمیز است.
 • دنچر را هر روز با مسواک نرم مسواک بزنید.
 • شب‌ها دنچر را از دهانتان خارج کنید و آن را داخل آب یا محلول مخصوص دنچر قرار دهید.

معایب استفاده از اوردنچر یا پروتز بر پایه ایمپلنت

معایب استفاده از اوردنچر یا پروتز بر پایه ایمپلنت

رایج‌ترین مشکلات عبارتند از: عدم توانایی نگهداری، موکوسیتیس (التهاب داخلی دهان)، شل شدن پیچ اباتمنت یا شکستگی. احتمال شکست درمان و عوارض جانبی در پروتز کم است مگر اینکه دنچر سرامیکی بشکند. میزان رضایت بیمار و موفقیت اوردنچر بر پایه‌ی ایمپلنت نسبتاً بالا است (بیش از 95%)؛ بنابراین ممکن است موارد کمی از عوارض جانبی در آینده دیده شود.

اوردنچر ممکن است برای همه‌ی افرادی که تمام دندان‌هایشان را از دست داده‌اند درمان مناسبی نباشد. در اینجا به برخی مواردی که باید برای اوردنچر در نظر داشته باشید اشاره شده است:

ایمپلنت به استخوان و لثه‌های سالم نیاز دارد

ایمپلنت‌های دندانی که برای اوردنچر مورد استفاده قرار می‌گیرند برای اینکه بتوانند کاشته شوند به لثه‌ها و استخوان‌های سالم نیاز دارند. این امر به این معناست که هرگونه بیماری لثه باید قبل از جراحی به طور کامل درمان شود.

افرادی که دیابت کنترل نشده دارند به خاطر مشکلات مربوط به عفونت و نقاهت، کاندیداهای مناسبی برای ایمپلنت دندان نیستند.

سیگار کشیدن احتمال شکست ایمپلنت دندان را بسیار بالا می‌برد. دندان‌پزشکتان می‌تواند مزایای ترک سیگار مربوط به این درمان را برای شما توضیح دهد.

روند درمان چندین ماه طول می‌کشد

ممکن است از شروع درمان حدوداً 6 ماه طول بکشد تا بتوانید از دنچرهای خود استفاده کنید. معمولاً ایمپلنت دندان نیازمند دو بار جراحی است و زمانی برای نقاهت استخوان نیز لازم دارد.

دنچرهای معمولی را می‌توان معمولاً بعد از حدود 8 تا 12 هفته نصب کرد.

زمان و کار لازم برای اوردنچر ممکن است از نظر برخی از افراد زیاد باشد، اما نباید از مزایای آن که قبلاً ذکر شد غافل شد.

ممکن است بیمه‌ی شما کل هزینه را پوشش ندهد

هزینه‌ی اوردنچر، که بسته به نیاز شما متفاوت خواهد بود، می‌تواند برای برخی افراد عامل بازدارنده برای درمان محسوب شود.

هزینه اوردنچر یا پروتز بر پایه‌ی ایمپلنت

مشخص کردن هزینه‌ی دقیق اوردنچر بر پایه‌ی ایمپلنت، همانند هر جراحی زیبایی دیگری دشوار است. اگر می‌خواهید قیمت دقیق این درمان را بدانید، احتمالاً بهترین راه مراجعه به دندان‌پزشک است.

قیمت دقیق را فقط می‌توان بعد از تشخیص مشکل مشخص کرد و سپس دندان‌پزشک برنامه‌ی درمانی تنظیم خواهد کرد که می‌تواند به محاسبه‌ی هزینه کمک کند.

هزینه‌ی کلی اوردنچر بر پایه‌ی ایمپلنت به عوامل متعددی مانند: کیفیت ایمپلنت‌ها و جایگزین‌های استفاده شده، وسعت ناحیه‌ی تحت درمان، دستمزد جراح، موقعیت جغرافیایی کلینیک و فناوری‌های مورد استفاده بستگی دارد.

در برخی موارد ممکن است بیمه هزینه‌ی اوردنچر را پوشش دهد. اگر از این مورد اطلاعی ندارید بهتر است با شرکت بیمه‌ی خود تماس بگیرید.

سخن نهایی

اگر یک دندان، چند دندان یا کل دندان‌هایتان را از دست داده باشید، ایمپلنت دندان می‌تواند درمان مناسبی برای شما باشد. برای مشخص کردن برنامه‌ی درمانی طبق نیاز منحصر به فرد شما، به یکی از دندان‌پزشکان ما مراجعه کنید.

نوع برنامه‌ی درمانی اوردنچر مناسب شما به سلامت دندان‌های موجود، لثه‌ها و استخوان فک بستگی دارد. دندان‌پزشک می‌تواند شما را معاینه کند و مشخص کند که ایمپلنت برای شما مناسب است یا بریج.

نیازی نیست که نگران ظاهر اوردنچر باشید، زیرا دندان‌پزشک توجه خواهد داشت تا دندان‌های جایگزین شما تا جای ممکن ظاهر و حسی طبیعی داشته باشند؛ می‌توانید رنگ اوردنچر را شبیه به دندان‌های موجود خودتان انتخاب کنید.

سؤالات متداول

دنچر بر پایه‌ی ایمپلنت چقدر طول می‌کشد؟

چون ایمپلنت دندان و دنچر باید سفارشی ساخته شوند تا برای فرد مناسب باشند، ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا درمان کامل شود.

آیا اوردنچر بهتر از دندان مصنوعی کامل است؟

اگرچه هر دو مورد جایگزین‌هایی متحرک هستند، اما اوردنچر به خاطر وجود ریشه‌ی طبیعی/ میله‌های تیتانیومی از تحلیل استخوان جلوگیری خواهد کرد.

من دندان مصنوعی دارم؛ آیا می‌توان از این دنچرها به عنوان اوردنچر برای دنچر بر پایه‌ی ایمپلنت استفاده کرد؟

بله؛ احتمالاً بتوان از دنچرهای فعلی شما، با ایجاد کمی تغییرات جزئی در آن استفاده کرد. اما این مورد را باید ایمپلنتولوژیست در جلسه‌ی معاینه‌ی اولیه مشخص کند.

موفقت اوردنچر فک بالا بیشتر است یا فک پایین؟

اودنچر بر پایه‌ی ایمپلنت برای فک بالا به اندازه‌ی فک پایین موفقت‌آمیز نیست، چون اوردنچر بر پایه‌ی ایمپلنت فک بالا فقط به عنوان درمانی برای زمانی که پروتز شکست می‌خورد مورد استفاده قرار می‌گیرد. روشی که توصیه می‌شود استفاده از 4 ایمپلنت یا بیشتر است که توسط میله‌ای حمایت می‌شوند؛ ممکن است این راه موفقیت‌آمیز باشد. اوردنچر بر پایه‌ی ایمپلنت فک پایین با کمک دو ایمپلنت می‌تواند به مدت طولانی مقاوم و محکم باشد.

من استخوان کافی برای حمایت از دنچر بر پایه‌ی ایمپلنت ندارم. چه روش‌هایی برای من وجود دارد؟

اگر استخوان فکی که زمانی از دندان‌هایتان محافظت می‌کرد تحلیل رفته است، می‌توانید با کمک پیوند استخوان ایمپلنت دندان انجام دهید.

آیا همه‌ی افراد می‌توانند کاندید مناسبی برای اوردنچر باشند؟

دنچر بر پایه‌ی ایمپلنت برای بسیاری از افراد اما نه همه، مناسب است. اگر یک دندان یا چند دندان را از دست داده‌اید، با دفتر ما تماس بگیرید تا برای مشاوره مراجعه کنید. برای اینکه بتوانید ایمپلنت دندان انجام دهید، باید ساختار استخوان کافی برای محافظت از ایمپلنت داشته باشید.

اغلب به خاطر ساییده شدن و حرکت دندان مصنوعی روی لثه‌هایم در زمان غذا خوردن دهانم ملتهب و زخم می‌شود. آیا اوردنچر می‌تواند راه حلی برای این زخم‌ها باشد؟

بله، از آنجایی که اوردنچر به ایمپلنت‌هایی که در فک بالا یا فک پایین کاشته شده‌اند متصل خواهد شد، در زمان غذا خوردن جابجا نمی‌شود و در نتیجه از زخم شدن جلوگیری شده و جویدن غذا نیز با کمک اوردنچر بسیار راحت‌تر می‌شود.

در صورت استفاده از اوردنچر بر پایه‌ی ایمپلنت چه غذاهایی می‌توانم بخورم؟

اوردنچر باعث ایجاد تحول در زندگی شما، مخصوصاً در مورد غذاهایی که نمی‌توانستید با دندان مصنوعی بخورید، خواهد شد. با اوردنچر بر پایه‌ی ایمپلنت، می‌توانید اکثر غذاهای سفت و چسبنده‌ای که در زمان استفاده از دندان مصنوعی معمولی باید از آن‌ها اجتناب می‌کردید را بخورید.

اوردنچر تکه‌ای چیست؟

دندان مصنوعی تکه‌ای عموماً زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که هنوز چند دندان سالم داشته باشید و همچنین به عنوان جایگزین محرکی برای بریج نیز هست.

دندان مصنوعی تکه‌ای همانند دندان معمولی هستند. هم برای فک بالا و هم فک پایین مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها روی پایه‌ی پلاستیکی یا فلزی قرار می‌گیرند تا جای خالی دندان از دست‌رفته را پر کنند.

آیا دنچر با چسب ثابت می‌شود؟

خیر. اوردنچر به ایمپلنت‌ها چفت می‌شود و بنابراین به هیچ نوع چسبی نیاز ندارد.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب