درمانگاه دندانپزشکی حکیم

بریج دندان چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ + هزینه

بریج دندان چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ + هزینه

بریج دندان که همچنین دندان نیمه کامل ثابت نامیده می‌شود، جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته است. هنگامی که بریج دندان به دندان‌های مجاور متصل می‌شود، محکم در جای خود باقی می‌‏ماند و در محلی که باید قرار بگیرد، بطور کامل ثابت می‌ماند. بریج دندانی دندان مصنوعی نیز نامیده می‌شود؛ زیرا جایگزین دندان از دست رفته می‌شود. هنگامی که شخص نیاز به بریج دندان داشته باشد، معمولاً نیاز به دو جلسه دندانپزشکی دارد که آن را به یک گزینه جایگزین مناسب دندان تبدیل می‌کند.

بریج دندان در چه مواردی استفاده می‌شود؟


بریج دندان در چه مواردی استفاده می شود؟

بریج دندان می‌تواند به شخص کمک کند تا هنگام لبخند زدن احساس راحتی بیشتری داشته باشد. همچنین امکان جویدن طبیعی را برای آنها فراهم می‌کند.

هنگامی که شخص یک یا چند دندان را از دست می‌دهد، این مشکل بر جویدن آنها تاثیر خواهد گذاشت و باعث ایجاد درد یا مشکلاتی در غذا خوردن خواهد شد. جایگزین کردن این دندان‌ها مانع از بروز این عوارض خواهد شد.

در شرایط زیر شخص به بریج دندان نیاز خواهد داشت:

 • دندان کاملاً پوسیده شده که از جای خود جدا شده یا دندانپزشک آن را بیرون می‌کشد.
 • تصادف یا آسیب به دندان که قابل ترمیم نباشد.
 • پوسیدگی یا عفونت درون دندان تا حدی عمیق است که با پر کردن یا عصب‌کشی دندان، قابل درمان نیست.

مزایای بریج دندان چیست؟


مزایای بریج دندان چیست؟

بریج دندان مزایای زیادی دارد که دلیلی بر کاربرد مکرر آن در بازسازی دندان‌ است.

اولین مزیت این است که بریج دندان یک روش کارآمد جهت جایگزین کردن دندان از دست رفته در دهان است، که اصلاح عملکرد و زیبایی دندان را ارائه می‌دهد.

در بحث عملکرد، بریج امکان جویدن و غذا خوردن طبیعی را برای بیمار فراهم می‌کند، زیرا دیگر فضای خالی در فک وجود ندارد و بریج می‌تواند به جویدن غذا کمک کند. همچنین به شخص کمک می‌کند تا بدون هیچ محدودیتی صحبت کند، فاصله بین دندان‌ها را پر می‌کند که این فاصله می‌تواند محل قرار گرفتن زبان و تلفظ کلمات را در دهان تغییر دهد.

از نظر زیبایی‌شناختی، بریج دندان می‌تواند جانشین دندان اصلی از دست رفته باشد، بخصوص اگر بریج از نظر رنگ کاملاً به دندان‌های مجاور خود شباهت داشته باشد. این درمان به بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس در بیمارانی که از ظاهر خود به دلیل از دست دادن دندان راضی نیستند، کمک می‌کند.

بریج دندان می‌تواند مزایایی برای ساختار ماندگار در دهان داشته باشد. در شرایط طبیعی، وجود فضای خالی در فک، باعث می‌شود که دندان به تدریج تغییر موقعیت داده و پراکنده شوند، که منجر به ایجاد مشکلات در جویدن خواهد شد. در مقابل، هنگامی که بریج جایگزین دندان از دست رفته می‌شود، دندان‌هایی که در دو طرف آن قرار دارند، محکم در جای خود قرار می‌گیرند که خطر حرکت و مشکلات جویدن پس از آن را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، بریج می‌تواند خطر تحلیل استخوان در فک را کاهش دهد، بنابراین، ساختار صورت به شکل طبیعی خود حفظ می‌شود.

بسیاری از بیماران به دلیل احساسی که بریج دندان در دهان ایجاد کرده و تهیه آسان آن، ترجیح می‌دهند از بریج استفاده کنند. معمولاً مدت زمان کوتاهی لازم است تا بیمار به احساس وجود بریج دندان در دهان عادت کند و چون بریج بخشی از ساختار دهان می‌شود، به سختی قابل تشخیص خواهد بود. بریج برخلاف دندان مصنوعی نیازی به بیرون آوردن آن بطور منظم جهت تمیز کردن نیست و می‌توان آن را مانند دیگر دندان‌های طبیعی با مسواک تمیز کرد.

انواع بریج دندان


انواع بریج دندان

چهار نوع اصلی بریج دندان وجود دارد:

بریج دندانی سنتی

بریج دندانی سنتی شامل یک یا چند دندان مصنوعی است که توسط روکش‌های دندان در جای خود نگه داشته می‌شود و به هر یک از دندان‌های مجاور می‌چسبد. بریج سنتی متداول‌ترین نوع بریج دندانی است و می‌توان هنگامی که در اطراف فضای خالی، دندان طبیعی وجود دارد، از آن استفاده کرد.

بریج دندانی معلق

اگرچه این بریج شبیه به بریج سنتی است اما پل ایجاد شده در بریج معلق توسط روکش دندانی تنها به یک دندان مجاور متصل می‌شود. در بریج دندان معلق، فقط به یک دندان طبیعی در مجاورت فضای خالی دندان از دست رفته، نیاز دارید.

بریج دندانی مریلند

بریج دندانی مریلند مانند بریج سنتی، دو دندان طبیعی مجاور را بکار می‌گیرد، که در دو طرف فضای خالی قرار دارند. با این حال، هنگامی که بریج سنتی از روکش دندان روی دندان مجاور استفاده می‌کند، بریج مریلند از چهارچوبی فلزی یا پورسلین استفاده می‌کند که به ناحیه پشت دندان‌های مجاور متصل می‌شود.

بریج مریلند مانند بریج سنتی، می‌تواند هنگامی بکار گرفته شود که فقط یک دندان طبیعی در کنار فضای خالی ناشی از دندان از دست رفته، وجود دارد.

بریج دندانی بر پایه ایمپلنت

همچنان که از نام آن پیداست، بریج دندانی برپایه ایمپلنت از ایمپلنت دندان به جای روکش یا چهارچوب استفاده می‌کند. عمدتاً یک ایمپلنت را با جراحی به جای هر دندان از دست رفته قرار می‌دهند، و این ایمپلنت‌ها بریج را در جای خود ثابت نگه می‌دارد. اگر امکان قرار دادن یک ایمپلنت برای هر دندان وجود نداشته باشد، بریج می‌تواند از یک پل که بین دو روکش دندان برپایه ایمپلنت معلق است، استفاده کند.

بریج برپایه ایمپلنت که به عنوان قوی‌ترین و با ثبات‌ترین سیستم در نظر گرفته می‌شود، معمولاً به دو جراحی نیاز دارد:

 • یک جراحی جهت قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک
 • جراحی دوم جهت قرار دادن بریج

تکمیل این درمان به چند ماه زمان نیاز دارد.

نحوه انجام بریج دندانی چگونه است؟


نحوه انجام بریج دندانی چگونه است

این روش خاص به نوع بریج بستگی دارد. هنگامی که بیمار از بریج سنتی استفاده می‌کند، روند درمان با آماده کردن دندان‌ها در دو طرف فضای خالی شروع می‌شود. دندانپزشک  این دندان‌ها را می‌تراشد، پوسیدگی‌های آن را جدا می‌کند. سپس جای دندان‌ها را روی ماده مخصوصی نشانه‌گذاری کرده که به آنها در قرار دادن بریج کمک می‌کند.

دندانپزشک بریج موقت را روی دندان آسیب‌دیده قرار می‌دهد تا از آنها محافظت کند. بریج موقت شامل ساختاری است که شبیه به دندان طبیعی به نظر می‌رسد، اما دائمی نیستند، از این رو، بسیار مهم است که در طول چند هفته پس از آن، جهت تکمیل روند درمان به دندانپزشک مراجعه کنید.

هنگامی که بریج واقعی آماده شد، دندانپزشک سازه موقت را خارج کرده و بریج را با استفاده یک چسب قوی در جای خود محکم می‌کند.

این روند شبیه به بریج معلق است، اگرچه در آن فقط یک دندان نیاز به روکش دارد. بریج مریلند به آماده سازی کمتری نیاز دارد، زیرا نیازی به روکش نیست. هردوی این بریج‌ها حداقل نیاز به دو جلسه درمانی دارند.

هنگامی که بیمار از ایمپلنت جهت حمایت از بریج استفاده می‌کند، روند درمان عمدتاً با جراحی ایمپلنت شروع می‌شود. پس از آن، دندانپزشک جای دندان را در دهان روی ماده خاصی نشانه‌گذاری کرده تا بریج مستقیماً روی ایمپلنت قرار بگیرد.

بعد از انجام بریج دندانی چه کاری انجام دهیم؟


پس از اینکه دندانپزشک دندان‌ها را تراش دهد، ممکن است شخص در دهان خود احساس درد یا حساسیت داشته باشد. پس از قرار دادن بریج نیز ممکن است کمی درد احساس شود. این احتمال وجود دارد که لثه‌ها حساس شده و خونریزی داشته باشند.

در اکثر افراد، این درد پس از چند روز برطرف می‌شود. با این وجود، چند هفته طول می‌کشد تا لثه‌ها پس از درمان بهبود یابند.

بیمار می‌تواند بلافاصله پس از اینکه درد برطرف شد به سرکار یا مدرسه بازگردند که معمولاً یک روز پس از درمان خواهد بود.

افرادی که در طول قرار دادن بریج از داروی بی‌حسی یا آرامبخش استفاده می‌کنند، نباید پس از درمان رانندگی کنند.

بیمارانی که ایمپلنت دریافت می‌کنند، پس از اینکه تاثیر بی‌حسی از بین رفت، کمی درد را احساس خواهند کرد. آنها نیز نباید پس از درمان رانندگی کنند و ممکن است تا یک یا دو روز پس از درمان به کمک نیاز داشته باشند.

جهت مراقبت از بریج، رعایت موارد زیر اهمیت دارد:

 • بطور منظم بهداشت دهان را رعایت کنید تا از بروز پوسیدگی بیشتر جلوگیری شود
 • دوبار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید تا آنها بریج را بررسی و دندان‌ها را تمیز کنند.
 • از دندانپزشک سوال کنید که آیا نیاز است از مصرف غذاهای خاصی خودداری کنید.

چگونه از بریج دندان مراقبت کنیم؟


چگونه از بریج دندان مراقبت کنیم

اگر بریج قابل برداشتن است، باید بطور روزانه آن را خارج کرده و تمیز کنید. در سایت کول گیت می‌توانید دستورالعمل‌های لازم برای تمیز کردن بریج دندان را دریافت کنید.

 • هنگام تمیز کردن بریج سینک را پر از آب کرده یا آن را روی یک حوله نگه دارید تا در صورت افتادن بریج آسیب نبیند.
 • با یک مسواک نرم یا یک مسواک مخصوص دندان مصنوعی و آب سرد بریج را تمیز کنید. همچنین می‌توانید از تمیزکننده‌های دندان مصنوعی نیز استفاده کنید. از تمیزکننده‌های قوی خانگی یا خمیردندان‌ استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث خراشیدن سطح بریج شود.
 • با آب سرد و تمیز دهان را شستشو دهید. آب داغ می‌تواند باعث تغییر شکل بریج متحرک شود.
 • اتصالات فلزی روی بریج متحرک در صورتی که در طول شب در آب یا مایع تمیزکننده دندان مصنوعی باقی بمانند، ممکن است دچار زنگ‌زدگی شوند. تنها طبق توصیه دندانپزشک می‌توان این کار را انجام داد.

عوارض و معایب بریج دندان چیست؟


با این حال، چندین معایب در ارتباط با کاربرد بریج دندانی در دندانپزشکی بازسازی وجود دارد.

مورد اول اینکه، ممکن است در برخی موارد پس از  قرار دادن بریج، دندان‌های سالم مجاور در دو طرف فضای خالی، که پل را در جای خود نگه می‌دارند، آسیب ببینند. به عنوان مثال، اگر بریج و روکش‌ها به خوبی در جای خود قرار نگیرد و جرم و باکتری به زیر آنها وارد شود، خطر پوسیدگی وجود دارد. علاوه بر این، ساختار دندان ممکن است پس از قرارگیری روکش و بریج تغییر کند.

در برخی از بیماران دندان‌های مجاور حمایت‌کننده قدرت کافی برای نگه داشتن بریج را ندارند و در نتیجه متلاشی می‌شوند. این مشکل باید تحت درمان قرار بگیرد و حتی ممکن است مشکل اصلی را تشدید کند. در موارد شدید، ممکن است لازم باشد که دندان‌های مجاور با ایمپلنت دندانی تعویض شوند.

هزینه‌های بریج دندان به چه صورت است؟


لیستی از مواردی که هزینه بریج دندان را تعیین می‌کنند:

 • مواد بکار رفته: مواد بکار رفته برای بریج دندان تاثیر زیادی در هزینه بریج دارد. برخی از گرانترین مواد مانند زیرکونیا و پورسلین بیش از مواد معمول تمام سرامیک بریج دندانی هزینه در پی دارد.
 • روش‌های صنعتی: یک بریج دندانی که در آزمایشگاه دندانپزشکی تهیه می‌شود بیش از بریج تهیه شده در واحد‌های صنعتی پزشکی قیمت خواهد داشت.
 • پیچیدگی جایگذاری بریج: اگر دندان‌های مجاور شما سالم نباشند یا نیاز به ایمپلنت دندان داشته باشید، اینکار به پیچیدگی درمان و هزینه آن اضافه خواهد کرد. هرچه درمان پیچیده‌تر باشد، هزینه آن نیز بیشتر است.
 • آموزش، تجربه و محل دندانپزشکی: عمدتاً هزینه خدماتی که توسط دندانپزشکان باتجربه ارائه می‌شوند، بیشتر از دندانپزشکانی است که به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اند.
 • سلامت عمومی دهان: اگر دچار بیماری لثه یا دیگر انواع مشکلات دهان هستید، بنابراین دندانپزشک تلاش می‌کند تا این مشکلات را قبل از قرار دادن بریج دندان، درمان کند. این درمان‌های اولیه لازم هستند تا سلامت عمومی دهان حفظ شود.

سوالات متداول


چه مدت طول می‌کشد تا وجود بریج دندان در دهان را طبیعی احساس کنیم؟

در اکثر بیماران حدود دو هفته طول می‌کشد تا بطور کامل با بریج وفق پیدا کنند. در طول این مدت، از مصرف غذاهای خیلی سرد و خیلی گرم خودداری کنید. همچنین از خمیردندان مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید تا درد و احساس ناراحتی را کاهش دهد.

چه مدت پس از قرار دادن بریج می‌توان غذا خورد؟

پس از اینکه روکش یا بریج نهایی و جدید قرار داده شد، یک ساعت صبر کنید و سپس می‌توانید غذا بخورید. تا چند ساعت پس از آن از خوردن غذاهای سخت و چسبناک خودداری کنید. مسواک زدن و نخ دندان را دوباره شروع کنید و هر دستورالعمل خاص بهداشتی که دندانپزشک ارائه می‌دهد را دنبال کنید.

بریج دندان‌های جلو تا چه مدت دوام دارد؟

بریج دندان‌های جلو ممکن است از پنج تا پانزده سال دوام داشته باشد و گاهی بیشتر نیز ماندگار است. به یاد داشته باشید که اگر روی دندان‌های جلو بریج دندانی دارید، انجام بهداشت مناسب دهان و چکاپ منظم بسیار ضروری است.

قرار دادن بریج دندان دردناک است؟

روند درمان بریج دردناک نیست، زیرا در طول تراشیدن دندان و هنگامی که از شکل دندان نمونه‌گیری می‌شود، از یک بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. اغلب نیازی نیست که پس از درمان از داروی مسکن استفاده شود.

آیا ممکن است که دندان در زیر بریج دچار پوسیدگی شود؟

خبر بد این است که دندان طبیعی در  زیر روکش بریج دندان هنوز مستعد پوسیدگی و دیگر مشکلات سلامت دهان است. ذرات ریز غذا ممکن است بین دندان‌ها باقی بماند و اگر بریج دندان به خوبی در جای خود قرار نگرفته باشد، پوسیدگی ایجاد خواهد شد.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب