درمانگاه دندانپزشکی حکیم

عوارض نکشیدن دندان عقل چیست؟

عوارض نکشیدن دندان عقل چیست؟

اگر دندان عقل، فضایی برای رشد نداشته باشد می‌تواند منجر به درد، عفونت یا سایر مشکلات دندانی شود که در اینصورت آن را دندان عقل نهفته می‌نامند. در چنین شرایطی احتمالا باید دندان عقل را بکشید. برای کشیدن دندان عقل باید به دندانپزشک یا جراح دهان و دندان مراجعه کنید. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی آینده برخی از دندانپزشکان و جراحان دهان کشیدن دندان عقل را توصیه می‌کنند حتی اگر دندان عقل نهفته در حال حاضر مشکلی ایجاد نکرده باشد.

عوارض نکشیدن دندان عقل چیست؟

معمولا فک بسیاری از افراد به اندازه کافی بزرگ نیست که بتواند دندان عقل را در خود جای دهد. در اکثر موارد، فضای کافی برای رشد دندان عقل بدون ایجاد مشکل برای سایر دندان‌ها وجود ندارد. کشیدن دندان عقل یک روش رایج برای کشیدن دندان عقل قبل از ایجاد مشکل است.

برخی از عواقب نکشیدن دندان عقل عبارتند از:

درد صورت و فک

درد صورت و فک

رشد دندان‌های عقل می‌تواند باعث فشار و درد در فک، گوش یا کنار صورت شود. دندان عقل نهفته اغلب باعث ایجاد غدد متورم در شانه و گردن می‌شود. چنین علائمی ممکن است نشان دهنده وجود دندان عقل نهفته باشد.

ایجاد عفونت

ایجاد عفونت

باتوجه به موقعیت دندان عقل و اینکه ممکن است به طور کامل از لثه خارج نشود، ذرات غذا به راحتی می‌توانند در داخل و اطراف دندان‌ها گیر کنند. این باکتری‌ها می‌توانند عفونت را نه تنها در امتدا لثه‌ها بلکه به سایر قسمت‌های بدن پخش کنند.

ایجاد کیست

ایجاد کیست

اگر کیست در زیر لثه گیر کند و نتواند به طور کامل بیرون بیاید، ممکن است در اطراف تاج دندان رشد کند. این وضعیت نه تنها به دندان بلکه ممکن است به استخوان هم آسیب برساند. به عنوان مثال کیست‌های دنتی ژروس در اثر تجمع مایع در بالای دندانی که رشد نکرده ایجاد می‌شوند. علت دقیق این تجمع، مایعی ناشناخته است.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

تمیز کردن دندان عقل نیمه نهفته دشوار است. تجمع ذرات غذا و پلاک دندانی می‌تواند باعث عفونت لثه در اطراف دندان شود. درمان نکردن چنین وضعیتی ممکن است باعث تخریب استخوان شود. علاوه‌براین، عفونت‌های درمان نشده می‌تواند منجر به پوسیدگی ضعیف شدن دندان‌های اطراف شود.

بهم ریختگی و ایجاد نامنظمی در دیگر دندان‌ها

بهم ریختگی و ایجاد نامنظمی در دیگر دندان‌ها

اگر فک شما فضای کافی برای رشد دندان عفل نداشته باشد یا دندان با زاویه رشد کند، می‌تواند باعث جابجایی سایر دندان‌ها شود. به مرور زمان این وضعیت می‌تواند لبخند صاف و زیبای شما را به لبخندی با دندان‌های نامرتب تبدیل کند.

پریکورونیت

پریکورونیت

پریکورونیت به تورم و عفونت بافت لثه در اطراف دندان عقل گفته می‌شود. این عفونت بیشتر در اطراف دندان عقل پایین دیده می‌شود. پریکورونیت در اطراف دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته ایجاد می‌شود. یک دندان عقل نیمه نهفته می‌تواند یک فلپ از بافت لثه باقی بگذارد که باعث جمع شدن ذرت غذا می‌شود. با وجود اینکه اکثر دندان‌های عقل نهفته باعث ایجاد مشکل می‌شوند اما در برخی موارد نادر دندان عقلی که کامل رشد کرده هم باید کشیده شود.

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

اگر دندان عقل شما باعث ایجاد درد شدید می‌شود باید به دندان پزشک مراجعه کنید. دندانپزشک با معاینه وضعیت شما تشخیص می‌دهد که آیا دندان عقل باید کشید شود یا خیر. معمولا دندانپزشک برای کشیدن دندان عقل نیاز به عکسبرداری با اشعه ایکس دارد تا به طور واضح‌تری موقعیت دندان را بررسی کند. برای دندان عقل هم مانند سایر مشکلات دندانی باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.

چه زمانی دندان عقل کامل درآمده یا غیرنهفته نیاز به کشیدن دارد؟

برای این کار باید ابتدا به یک دندانپزشک با تجربه مشورت کنید. درد، تورم، ناراحتی فک، جابجایی دندان‌ها یا سوراخ دندان از علائمی هستند که می‌توانند نشان دهند دندان عقل شما باید کشیده شود.

جراحی دندان عقل نهفته چگونه انجام می‌شود؟

قبل از کشیدن دندان عقل برای بی‌حس کردن دندان و ناحیه اطراف آن یک بی‌حس کننده موضعی برای شما تزریق می‌شود.

در طول کشیدن دندان عقل دندانپزشک یا جراح دهان:

  • برشی در بافت لثه ایجاد می‌کند تا دندان و استخوان نمایان شود.
  • استخوانی را که دسترسی به ریشه دندان را مسدود می‌کند از بین می‌برد.
  • اگر در آوردن دندان به صورت تکه تکه راحت‌تر باشد آن را به چند قسمت تقسیم می‌کند.
  • دندان را خارج می‌کند.
  • هر گونه مواد باقی مانده از دندان یا استخوان در فضای خالی را پاک می‌کند.
  • زخم را بخیه می‌زند تا بهبود یابد. البته در همه موارد بخیه ضروری نیست.
  • گاز را روی محل استخراج دندان قرار می‌دهد تا خونریزی را کنترل کند و به تشکیل لخته خون کمک کند.

کشیدن دندان عقل چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن دندان عقل و بافت لثه تزریق می‌شود. سپس دندانپزشک با استفاده از ابزارهای تخصصی دندانپزشکی به آرامی دندان را شل می‌کند و با احتیاط آن را از حفره خارج می‌کند. گاهی اوقات ممکن است برای دسترسی به دندان عقل لازم باشد دندانپزشک برش‌هایی در لثه ایجاد کند، به خصوص اگر دندان به شدت پوسیده باشد یا در خط لثه شکسته باشد.

سوالات پرتکرار

بهبودی پس از کشیدن دندان عقل با جراحی چقدر طول می‌کشد؟

بهبودی پس از جراحی دندان عقل ممکن است تا 2 هفته طول بکشد. در طی این مدت ممکن است دهان و گونه‌های شما متورم شوند. این علائم در چند روز اول بدتر می‌شوند اما به تدریج بهبود می‌یابند. فشار دادن ملایم یک کیسه یخ روی صورت به کاهش تورم کمک میکند.

آیا دندان عقل باید کشیده شود؟

اگر دندان عقل شما نهفته باشد اما مشکلی ایجاد نکند، معمولا نیازی به کشیدن ندارد. چون کشیدن دندان در چنین وضعیتی هیچ فایده اثبات شده‌ای ندارد و ممکن است باعث ایجاد برخی عوارض شود.

آیا میتوان دندان عقل پوسیده را نجات داد؟

بله. دندان آسیاب سوم یا همان دندان عقل مانند هر دندانی میتواند پر شود. البته در صورتی که پوسیدگی تا حدی پیشرفت نکرده باشد که دندان را به طور جدی در معرض خطر دهد.

آیا کشیدن دندان عقل نیاز به یک جراحی بزرگ دارد؟

کشیدن دندان عقل به عنوان یک جراحی بزرگ در نظر گرفته میشود. ابتدا برای بی حس کردن لثه ها یک بی حس موضعی به شما تزریق میشود.

آیا کشیدن دندان عقل باعث مرتب شدن سایر دندان ها می‌شود؟

با توجه به اینکه دندان های عقل اغلب باعث شلوغی دندان ها می‌شوند در برخی موارد کشیدن دندان عقل میتواند منجر به جابجایی جزئی دندان ها شود به طوری که دندان ها تا حدی مرتب می‌شوند.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب
تماس با درمانگاه حکیم