درمانگاه دندانپزشکی حکیم

هزینه روش‌های مختلف ارتودنسی + نحوه کاهش هزینه

هزینه روش های مختلف ارتودنسی + نحوه کاهش هزینه

بایت بهتر، تمیزی بیشتر و اعتماد به نفس بالاتر، مواردی هستند که ارتودنسی می‌تواند با به ارمغان آوردنشان، تأثیر فوق‌العاده‌ای روی زندگی شما داشته باشد. متأسفانه این‌ها مواردی هستند که ممکن است روی کیف پول شما هم تأثیر بگذارند! اما هرگز اجازه ندهید که هزینه‌ی ارتودنسی، شما را از بهتر کردن شرایط بهداشت دهانتان منصرف کند و به جای آن گزینه‌های موجود برای ارتودنسی به صرفه برای بزرگسالان و کودکان را بررسی کنید.

چه مواردی بر هزینه ارتودنسی دندان موثر هستند؟


چه مواردی بر هزینه ارتودنسی دندان موثر هستند

مواردی که بر هزینه‌ی ارتودنسی مؤثر هستند عبارتند از:

پیچدگی درمان

همانطور که می‌دانید، شدت مشکلی که باید برای درمان آن از ارتودنسی استفاده شود، مهم‌ترین عاملی است که ارتودنتیست در نظر خواهد گرفت. اصلاح برخی از مشکلات خفیف مربوط به فاصله‌ی دندان‌ها، بسیار کمتر از دندان‌هایی که خیلی کج هستند زمان می‌برد. علاوه بر این، کجی یا مشکلات بایت مشخص خواهند کرد که چه نوع بریسی برای شما مناسب خواهد بود، مثلاً بریس‌های فلزی سنتی یا اینویزیلاین (ارتودنسی نامرئی). باید بدانید که شاید وسایل ارتودنسی، مانند کش، هم نیاز داشته باشید. خلاصه، مهم‌ترین عامل برای تعیین هزینه‌ی ارتودنسی، مشخص کردن جزئیات برنامه‌ی درمان است.

نوع درمان

ارتودنتیست می‌تواند با توجه به شدت نامرتبی (مال‌اکلوژن)، گزینه‌های مختلفی را برای درمان پیشنهاد دهد. شما می‌توانید ارتودنسی فلزی، ارتودنسی سرامیکی، ارتودنسی شفاف و یا ارتودنسی لینگوال را برای مرتب کردن دندان‌هایتان انتخاب کنید. هزینه‌ی وسایل استفاده شده و فناوری لازم برای تولید هرکدام از انواع ارتودنسی باهم متفاوت است. شکل دادن بریس‌ها یا الاینرها، نیازمند تکنولوژی‌های تولید پیشرفته است؛ درنتیجه، هزینه‌ی درمان به روش استفاده شده برای درمان و میزان کار لازم برای شکل‌دهی بریس، بستگی دارد.

طول درمان

درمان ارتودنسی به طور متوسط 6ماه تا 1-2 سال طول می‌کشد. طول درمان به شدت مال‌اکلوژن بستگی دارد. هرچه مشکل شما پیچیده‌تر باشد، درمان آن بیشتر طول می‌کشد. باتوجه به طول تقریبی درمان، ارتودنتیست برنامه‌ی درمانی شما را تنظیم خواهد کرد؛ مثلاً اگر از ارتودنسی شفاف استفاده می‌کنید، درمان طولانی‌تر (باتوجه به میزان پیچیدگی مشکل) به معنای نیاز به استفاده از الاینرهای بیشتر است؛ درنتیجه هزینه‌ی ساخت و تولید بیشتر خواهد بود. این مورد باعث افزایش هزینه‌ی کلی درمان خواهد شد.

 میزان پیروی شما از دستورات ارتودنتیست

عامل دیگری که بر هزینه‌ی درمان ارتودنسی تأثیر می‌گذارد، عاملی است که اکثر افراد آن را نادیده می‌گیرند و آن پایبندی می‌باشد. خواه از ارتودنسی سنتی استفاده کنید یا اینویزیلاین، حتماً باید از دستورات ارتودنتیست خود پیروی کنید. کارهایی مانند اجتناب از خوردن غذاهای برشته یا استفاده‌ی روزانه 22 ساعت از بریس ظاهراً بی‌اهمیت هستند اما عدم پایبندی به این موارد باعث اختلال در برنامه‌ی درمان شده و هزینه و زمان بیشتری لازم خواهد داشت.

برنامه‌ها و پکیج‌ها

اکثر ارتودنتیست‌ها و ارائه دهندگان خدمات ارتودنسی، پکیج‌های تخفیفی بدون شرطی را ارائه می‌دهند. این مورد در ابتدای درمان به بیمار گفته می‌شود. این پکیج‌ها شامل ویزیت، بررسی مشکل، برنامه‌ی درمان و مراجعات حین درمان و بعد از آن است. برخی از ارتودنتیست‌ها هم در همان جلسه‌ی معاینه، ارتودنسی را انجام می‌دهند. برنامه‌ی درمانی مناسب شرایط و بودجه‌ی خود را انتخاب کنید تا باعث رضایت شما شود.

پوشش بیمه

تحت پوشش بیمه بودن، باعث تفاوت‌های چشمگیری در هزینه‌ها خواهد شد. اگر بیمه‌ی دندان‌پزشکی شما شامل درمان ارتودنسی نیز باشد، خیالتان راحت خواهد بود که این درمان و داشتن لبخندی زیبا برای شما گران نخواهد بود. می‌توانید قبل از درمان، از مشاور مالی یا ارتودنتیست خود برای اطلاع از جزئیات بیمه‌ی خود کمک بگیرید.

هزینه انواع روش های ارتودنسی


هزینه انواع روش های ارتودنسی

بعضی از انواع ارتودنسی گران‌تر از انواع دیگر هستند. در اینجا می‌توانید انواع روش‌های ارتودنسی را باهم مقایسه کنید.

بریس‌های فلزی استاندارد

در ارتودنسی فلزی استاندارد از براکت‌های فلزی و سیم برای اصلاح وضعیت دندان‌ها در طی چند ماه یا چند سال استفاده می‌شود. ارتودنسی استاندارد ارزان‌ترین نوع ارتودنسی است ولی در عین حال آشکارترین هم هست (کاملاً مشهود است).

بریس‌های سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی مثل ارتودنسی فلزی استاندارد است ولی براکت‌های آن شفاف یا همرنگ دندان هستند تا کمتر مشهود باشند. این نوع ارتودنسی کمی گران‌تر از ارتودنسی استاندارد می‌باشد.

ارتودنسی اینویزیلاین

اینویزیلاین نوعی بریس شفاف و بی‌رنگ است که از ترکیبات پلاستیکی ساخته شده و روی دندان قرار می‌گیرد. ارتودنتیست با قالب‌گیری از بایت شما، یک جفت بریس اینویزیلاین مخصوص برای شما خواهد ساخت. اینویزیلاین، همانند سایر انواع ارتودنسی، به قسمت‌های خاصی از دندان‌هایتان فشار وارد می‌کند تا به مرور زمان، دندان‌ها در جای مناسب قرار گیرند.

اینویزیلاین را برخلاف ارتودنسی فلزی و سرامیکی، به راحتی می‌توان برای غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خارج کرد. هزینه‌ی اینویزیلاین کمی گران‌تر از ارتودنسی سنتی خواهد بود.

دندان‌پزشک یا ارتودنتیست شما، ممکن است برندی از ارتودنسی شفاف را به شما پیشنهاد دهد که هزینه‌ی آن کمتر باشد.

ارتودنسی لینگوال

کارکرد بریس لینگوال (ارتودنسی پشت دندانی) مشابه ارتودنسی سنتی است اما به جای اینکه جلوی دندان‌ها قرار گیرد، در پشت دندان‌ها قرار خواهد گرفت. بریس لینگوال تقریباً نامرئی است اما یکی از گران‌ترین انواع ارتودنسی می‌باشد.

مقایسه قیمت های ارتودنسی در داخل و خارج از کشور


مقایسه قیمت های ارتودنسی در داخل و خارج از کشور

همانطور که از لیست زیر که شامل میانگین قیمت انواع ارتودنسی در ایران و سایر کشورها مشخص است، میانگین هزینه‌ی ارتودنسی در ایران به مراتب ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تر از سایر نقاط جهان می‌باشد.

در اینجا قیمت متداول‌ترین روش‌های ارتودنسی با توجه به وسایل استفاده شده در آن‌ها آمده است:

 

 

میانگین هزینه

انواع ارتودنسی

10000دلار

ارتودنسی لینگوال

6000دلار

ارتودنسی سرامیکی

6000دلار

ارتودنسی دیمون

5000دلار

ارتودنسی نامرئی
4500دلار

ارتودنسی فلزی

4000دلار

ارتودنسی کوتاه مدت شش ماه

2000دلار

الاینر شفاف آنلاین

 

هزینه

خدمات

از 12 میلیون تومان به بالا

هزینه ارتودنسی ثابت یک فک بانامنظمی کم و بدون نگه دارنده
از 13 میلیون تومان به بالا

قیمت ارتودنسی ثابت یک فک با نامنظمی متوسط و بدون نگه دارنده

از 15 میلیون تومان به بالا

هزینه ارتودنسی ثابت یک فک با نامنظمی زیاد و بدون نگه دارنده

از 10 میلیون تومان به بالا

هزینه ارتودنسی متحرک (فک بالا)

از 10 میلیون تومان به بالا

هزینه ارتودنسی متحرک (فک پایین)

از 13 میلیون تومان به بالا

قیمت ارتودنسی دیمون (یک فک)

از 13 میلیون تومان به بالا

هزینه ارتودنسی سرامیکی (یک فک)

از 15 میلیون تومان به بالا

هزینه ارتودنسی لینگوال (یک فک)
از 28 میلیون تومان به بالا

قیمت درمان ارتوسرجری (جراحی فک)

5میلیون تومان

قیمت اضافه شدن هر عدد دندان نهفته

6میلیون تومان

نرخ اضافه شدن هدگیر ثابت

6میلیون تومان

نرخ اضافه شدن فانکشنال ثابت
5میلیون تومان

هزینه هر عدد مینی اسکروارتودنسی

از 8 میلیون تومان به بالا

درمان با هایرکس
12میلیون تومان

فیس ماسک

1میلیون تومان

فیکس ریتینر هر فک

1میلیون تومان

تعویض پلاک متحرک هر فک

300هزار تومان

قیمت ریباند براکت معمولی

400هزار تومان

قیمت ریباند براکت دیمون
500هزار تومان

هزینه ریباند براکت سرامیکی

300هزار تومان

ترمیم فیکس ریتینر

تفاوت هزینه ارتودنسی کودکان و بزرگسالان


تفاوت هزینه ارتودنسی کودکان و بزرگسالان

هزینه‌ی ارتودنسی برای بزرگسالان بیش از هزینه‌ی ارتودنسی کودکان خواهد بود؛ دلیل آن این است که هم دندان‌های بزرگسالان زمان بیشتری برای اصلاح لازم دارد و هم اینکه آن‌ها ارتودنسی‌های گران‌تر مانند اینویزیلاین یا لینگوال را انتخاب می‌کنند.

جابه‌جا کردن دندان‌های بزرگسالان دشوارتر از کودکان است. ممکن است بیماران بزرگسال ساختار استخوانی ضعیفی داشته باشند که اگر سریع جابه‌جا شود، دچار شکستگی گردد؛ به همین دلیل ارتودنتیست‌ها می‌گویند باید مراقب روش‌هایی که ادعا می‌کنند دندان‌ها را سریع صاف و مرتب می‌کنند باشید. مشکل دیگر این است که اگر بعد از درمان از ریتینر استفاده نشود، دندان‌ها تمایل دارند که به حالت قبل خود بازگردند.

چگونه از هزینه‌های ارتودنسی بکاهیم؟


چگونه می‌توان بدون کمک بیمه هزینه‌ی ارتودنسی را پرداخت کرد؟ نگران نباشید. برای پرداخت هزینه‌ی ارتودنسی گزینه‌هایی وجود دارد. خواهید فهمید که چگونه می‌توانید با ارتودنسی ارزان‌تر لبخندی زیباتر داشته باشید:

روش کم هزینه‌ای را انتخاب کنید. اگر ارتودنسی ارزان می‌خواهید، نباید به فکر ارتودنسی لینگوال باشید. درباره‌ی همه‌ی گزینه‌های موجود برای ارتودنسی و هزینه‌های آن‌ها از ارتودنتیست خود سؤال کنید. بریس‌هایی که نیاز کمتری به مراجعه به مطب دارند و با استفاده از مواد ارزان‌تری ساخته شده‌اند، قیمت پایین‌تری خواهند داشت.

به کلینیک‌های کارآموزی دندان‌پزشکی بروید. به جای مراجعه به دندان‌پزشکی برای ارتودنسی به یک آموزشگاه دندان‌پزشکی بروید. دانشجویان باید به عنوان بخشی از آموزش ارتودنسی خود، درمانی را با نظارت متخصص انجام دهند. در چنین مواردی هزینه بسیار کم خواهد بود و یا فقط باید هزینه‌ی مواد و وسایل استفاده شده را بپردازید. لیست دانشکده‌های دندان‌پزشکی کمیسیون اعتباربخشی دندان‌پزشکی کشور را بررسی کنید تا به نزدیک‌ترین آن‌ها مراجعه کنید.

برنامه‌ی پرداخت هزینه را بپرسید. بسیاری از کلینیک‌های ارتودنسی برنامه‌هایی برای پرداخت هزینه‌ی افرادی که بیمه نیستند، دارند. معمولاً این کلینیک‌ها از شرکت‌های مالی کمک می‌گیرند تا روش‌های مناسبی برای پرداخت هزینه در اختیار بیمار قرار دهند که بهتر از پرداخت معمولی هزینه خواهد بود. می‌توانید روش‌های پرداختی کم‌سود و یا بدون سود را انتخاب کنید که تا دو سال مهلت پرداخت خواهید داشت. این روش‌ها، برای ارتودنسی مقرون به صرفه برای بزرگسالان و کودکان مناسب خواهند بود.

از حساب پس‌انداز انعطاف‌پذیر (FSA) استفاده کنید. حتی اگر برنامه‌ی دندان‌پزشکی شما شامل درمان ارتودنسی نیست هم دندان‌پزشکتان حساب پس‌انداز انعطاف‌پذیر (FSA) یا حساب پس‌انداز سلامت (HSA) را به شما پیشنهاد خواهد داد. پولی که در این حساب‌ها پس‌انداز کنید مالیات نخواهد داشت و این امر به معنای این است که پولتان هدر نمی‌رود. بیشترین میزان پس‌انداز را داشته باشید و از این پول برای پرداخت هزینه‌هایی که تحت پوشش بیمه نیستند، مانند: ارتودنسی و فرانشیزها استفاده کنید. بسته به قوانین می‌توانید از FSA یا HSA برای پرداخت ویزیت یا هزینه‌های دیگر هم استفاده کنید.

وام برای ارتودنسی. همیشه می‌توانید از وام یا کارت اعتباری نیز استفاده کنید. اگرچه در این روش نسبت به سایر روش‌ها باید بهره‌ی بیشتری بپردازید، اما می‌توانید اقساط آن را تا زمانی که بانک اجازه دهد در طولانی مدت پرداخت کنید. همچنین ممکن است در مطب ارتودنتیست خود از برنامه‌های تخفیفی آگاه شوید که می‌تواند باعث کاهش هزینه‌ها شود. در بسیاری از مطب‌های ارتودنسی برنامه‌های مالی برای پرداخت هزینه‌ی ارتودنسی ارائه می‌شود، اما بهره خواهد داشت. باید سبک و سنگین کنید و ببنید که آیا پرداخت هزینه به صورت اقساطی و طی چندین ماه ارزش دارد که هزینه‌ی کلی درمان به خاطر بهره‌ی اقساط بیشتر شود یا خیر.

از برنامه‌های کمک‌درمانی دندان‌پزشکی استفاده کنید. بسیاری از کشورها برنامه‌های کمک‌درمانی دندان‌پزشکی دارند که مناسب خانواده‌های کم درآمد است تا بتوانند درمان شوند. در برخی موارد، سازمان‌های غیرانتفاعی هم گاهی در پرداخت هزینه کمک می‌کنند. راه دیگر مراجعه به کلینیک‌های رایگانی است که افراد داوطلب یا نیکوکار تأسیس می‌کنند تا هزینه‌هایی که شاید نتوانید پرداخت کنید را بپردازند.

سؤالات متداول


بهترین سن برای ارتودنسی چه سنی است؟

معمولاً بهترین سن برای ارتودنسی حدود 12 یا 13 سالگی، در زمان رشد فک کودک است؛ اما می‌تواند زودتر یا دیرتر هم باشد. امکان بهبود و اصلاحات در افراد بزرگسال محدود است و درمان طولانی‌تر خواهد بود.

چرا هزینه‌ی ارتودنسی زیاد است؟

جزئیات و خصوصیات براکت‌ها و تخصص ارتودنتیست، باعث می‌شود که دندان‌ها با سرعت مناسبی جابه‌جا شوند. مواد و وسایل ارتودنسی باکیفیت‌تر باعث بالا رفتن هزینه خواهند شد و همچنین کیفیت وسایل استفاده شده تأثیر چشمگیری بر نتیجه‌ی درمان شما خواهد داشت.

آیا اینویزیلاین ارزان‌تر از ارتودنسی است؟

معمولاً خیر. در صورت مراجعه به شخص معتبر (دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی)، معمولاً اینویزیلاین کمی گران‌تر از ارتودنسی معمولی خواهد بود؛ با این حال هزینه، باتوجه به میزان پیچیدگی مشکل، در افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

آیا اگر فقط فک بالا را ارتودنسی کنیم ارزان‌تر خواهد بود؟

در صورت کمبود بودجه، افراد فقط فک بالا را ارتودنسی می‌کنند تا هزینه‌ی کمتری بپردازند. ارتودنسی دندان‌های بالایی به تنهایی، برای مقاصد زیبایی انجام خواهد شد و نمی‌توان مشکلاتی مانند کراس‌بایت، اوربایت و آندربایت را بدون جابه‌جا کردن دندان‌های هر دو فک اصلاح نمود.

مقالات مرتبط
Share on whatsapp
اشتراک گذاری در واتساپ
Share on twitter
اشتراک گذاری در توئیتر
Share on telegram
اشتراک گذاری در تلگرام
فهرست مطالب
تماس با درمانگاه حکیم